Próbáld ki a vicces nyelvtornát, amit a tévések és a színészek tanulnak a szebb beszédért

Vermes Nikolett
GettyImages-1280903192
Olvasási idő kb. 4 perc

A sztárok magabiztosan beszélnek, hiszen kiejtésük hibátlan. Ezekkel a vicces gyakorlatokkal magunk is csiszolhatunk a beszédünkön. Növeli az önbizalmat és hitelesebbé tesz, legyen szó randevúról, állásinterjúról vagy egy nyilvános szereplésről.

A szép beszéd tanítható és tanulható. A helyes beszédtechnika nemcsak a televízióban, a színpadon vagy a filmforgatásokon jön jól, hanem a mindennapokban is. Bár a műsorvezetők és hírolvasók akár hosszú évekig járnak beszédtanárhoz, a hétköznapokban szükséges tiszta artikulációhoz elegendő néhány hét is.

A magabiztos beszédért 

Sokan megtapasztaltuk, hogy milyen szorongást okoz, ha egyszerre több ember előtt kell beszédet mondani. Például kollégák társaságában, esküvőn, temetésen vagy egy nagyobb családi találkozón. Szintén szorult helyzetet okoz, hogy stresszhelyzetben tisztán beszéljünk, vagyis érthetően szólítsunk meg valaki mást. Akár egy randin, hiszen jól tudjuk, hogy a magabiztos beszéd növeli a vonzerőt. Valamint a saját beszédünk is nagymértékben befolyásolja gyermekeink hangképzését. Ahol a szülők jól artikulálnak, ott a gyerekek is szebben ejtik ki a szavakat, míg ahol rossz mintát látnak, hallanak, óhatatlanul is megbicsaklik a beszédük. Minden arra utal, hogy nem érdemes megspórolni a szép beszéd elsajátítását. Gondoljunk bele, mennyi félelemtől ment meg ez a fajta magabiztosság.

Hitelességet ad az előadásnak
Hitelességet ad az előadásnak

Még a tévések is tanulnak 

A cél érdekében számos módon gyakorolhatunk, otthon, beszédtechnika-tanárral vagy akár csoportos foglalkozáson. Érdekesség, hogy a helyes hangképzés jobb énekhangot is eredményez, ami kifejezetten jól jön a kisgyerekes szülőnek. Salamon Réka beszédtechnika-tanár elmondása szerint eleinte érdemes mindennap elvégezni néhány alapvető leckét, amelyek megerősítik az ajak és a nyelv izmait, hiszen ezen alapszik a tiszta artikuláció. Tovább segíti a sikeres „szájedzést”, ha minden alkalom után röviden leírjuk a tapasztalatokat, például: ma ügyesebb volt az „á”, míg a „s” nem elég tiszta. Amennyiben három hónapon keresztül aktívan foglalkozunk ezzel a területtel, a környezetünk is észreveszi a változást, és magabiztosabban fogunk megszólalni. Ezzel szemben azok a személyek, akik rendszeresen beszélnek tömegek előtt, kötelező jelleggel, mintegy munkahelyi előírásként hetente dolgoznak együtt beszédtechnika-oktatóval. Erős Antónia televíziós műsorvezető egy évtizedes pályafutás után arról számolt be, hogy folyamatosan fejleszti beszédtechnikáját. 

Kezdő gyakorlat 

Mondjuk végig a magánhangzókat, és a hosszú magánhangzóknál ejtsük le az alsó ajkat. Mintha ásítanánk. Figyeljünk rá, hogy az „á, é, í, ó, ő, ú, ű” betűknél ne kerekítsük az ajkat, hanem engedjük le. Ez lelassítja a beszédet, így tisztábbak lesznek a fenti hangok. Ha ezt begyakoroltuk, mondjuk a következő szavakat ajakejtéssel: ej-szív, ej-szivárvány, ej-színpad, ej-színező, ej-számoló, ej-szánkó. Amikor már bemelegedett az ajak és a nyelv, válasszunk egy verset, és tagoltan mondjuk végig, közben figyeljünk rá, hogy a hosszú magánhangzóknál ejtsük le az ajkat. Például: Lánc-lánc-esz-ter-lánc-esz-ter-lánci-cér-na-kis-leá-nyok-bús-kör-ében-ker-get-őzöm-én-ma. Ezt ismételjük meg naponta, közben váltsunk új versre. 

Gyakoroljunk a tükör előtt, így ellenőrizzük az ajkak mozgását
Gyakoroljunk a tükör előtt, így ellenőrizzük az ajkak mozgását

Haladó gyakorlat 

Bemelegítés: ajakcsücsörítés, nyelv mozgatása le-föl. Ezt ismételjük meg legalább ötször. Olvassuk úgy a verset, hogy egy versszakot egy levegővel mondunk végig, közben nem állunk meg a sorok között, hanem folyamatosan beszélünk. 

Profi gyakorlat

Bemelegítés, ajak és nyelv tornáztatása, tagolva olvasás. Vegyünk egy kiskanál vizet, és tegyük a nyelv alá! Tartsuk ott, majd a nyelvvel lökjük át a nyelv fölé. Ezt oda-vissza ismételjük el, a cél, hogy a nyelvet erősítsük, ez segít a „s” betű helyes kiejtésében. Ezt követően olvassunk újra egy verset tagolással, ajakejtéssel és a nyelvizomzat aktiválásával. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek