34-féle baktériumot találtak egy vizsgálat során tetováláshoz használt tintákban

tetoválás betegség
Olvasási idő kb. 5 perc

A tetoválásokhoz használt tinták több mint egyharmadában találtak különféle baktériumokat, amelyek súlyos betegségeket okozhatnak. Bőrfertőzéseket kiváltó festékanyagok miatt már többször rendeltek el termékvisszahívásokat.

Az egyik legismertebb tetovált ősünk Ötzi, a jégember, akinek 5300 évesre becsült maradványait az Alpokban találták meg, a testén több mint 60 vonalból és keresztből álló tetkóval, amelyeket a feltételezések szerint gyógyító célból készítettek. Az ókori Egyiptomban is díszítették magukat ilyenekkel, az időszámításunk előtt 2000 körül élt Amunet papnő múmiáján több pontból és vonalból álló tetoválást azonosítottak. A polinéz népek, például a maorik már az ókorban is bonyolult tetoválási mintákat készítettek, amelyeknek mély kulturális és szimbolikus jelentése volt. A középkorban az európai keresztes lovagok varrattak magukra vallási szimbólumokat, hogy ha elesnének, tudni lehessen róluk, hogy keresztények, és ennek megfelelő temetést kapjanak. Némi fekete humorra élve, most ismét a tetoválások szolgálnak majd az azonosítás alapjául, amerikai mérések szerint ugyanis a sterilnek hirdetett tetoválótinták egyre több embert betegítenek meg súlyosan – adta hírül a Forbes magazin.

A tetoválás ősi, a betegségek újkeletűek

Ötzi tetoválásai még úgy készültek, hogy a bőrt bemetszették, majd a sebekbe szénport dörzsöltek, hogy a minta megmaradjon. Az ókori egyiptomiak növényi színezékeket és éles tűket használtak. A polinéz kultúrákban az úgynevezett „tatau” technikát alkalmazták, ahol cápafogból vagy csontból, készült tűkkel ütötték be a festéket a bőrbe. A keresztesek a színező anyagot leginkább koromból nyerték. A tetoválás technikája tehát az idők során nagyot fejlődött, de a lényeg ugyanaz maradt: művészetet hozni létre a bőrön, ami viselője számára különleges jelentéssel bír. Arra senki sem gondolt, hogy ha a múltban nem, majd pont a modern korban okoznak a tetoválások betegségeket.

Nem a betegségekről kellene hogy szóljanak a tetoválások
Nem a betegségekről kellene hogy szóljanak a tetoválásokRoberto Peri / Getty Images Hungary

A mai tetoválásokhoz általában elektromos tetoválógépet használnak, amit 1891-ben Samuel O'Reilly szabadalmaztatott, Edison elektromos tollának alapjain. Ez a gép tűk sorozatát használja, amelyek gyorsan le-fel mozognak, hogy a festéket a bőr alsó rétegébe juttassák. A modern tetoválótűk különböző méretűek és formájúak attól függően, hogy vonalakat, árnyékolást vagy kitöltést végeznek. A festékek hipoallergén anyagokból készülnek, és szinte bármilyen színben elérhetők. 

A tetoválószalonokban kiemelten fontos a higiénia. A tűket és a gépeket sterilizálják, és egyszer használatos kesztyűt, valamint sterilnek ígért festékeket használnak a fertőzések elkerülése érdekében. Az újabb technológiák közé tartozik a biológiailag lebomló tinta, amely lehetővé teszi a tetoválások könnyebb eltávolítását vagy módosítását. Ezenkívül kísérleteznek olyan festékanyagokkal is, amelyek UV-fényben világítanak, vagy amelyek hőre változtatják a színüket, mint a gyerekek kis matchboxai, amiken a kezük melegétől jelennek meg feliratok és emblémák.

Ilyen betegségeket okozhatnak a fertőzést kiváltó tetoválótinták

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerhatósága (FDA) azonban most a tetoválótintákhoz kapcsolódó fertőzések egyre gyakoribbá válására figyelmeztet. Jelentésük szerint a szakemberek 14 népszerű márkától származó 75 különböző tintát vizsgáltak meg, amelyeket tetoválásokhoz és tartós sminkfestékekhez használnak, és a tesztelt minták 35 százalékában találtak aerob és anaerob baktériumokat. Az aerob baktériumok oxigén jelenlétében, míg az anaerob fajták oxigén hiányában is képesek túlélni, és ezek a sérült emberi szövetekben, valamint az emberi bőr hámrétegében is elszaporodhatnak.

A mikrobiális fertőzések mellett az immunológiai szövődmények, például a gyulladásos reakciók és az allergiás túlérzékenység, valamint a toxikus reakciók jelentik a problémák jelentős részét

– figyelmeztetett Seong-Jae Kim, az FDA Toxikológiai Kutatóközpontjának mikrobiológusa, aki szerint a tetoválások emelkedő népszerűsége az elmúlt években hasonló mértékben növelte a komplikációkat és mellékhatásokat.

A tetoválótinták több mint egyharmadában találtak betegségeket okozó baktériumokat
A tetoválótinták több mint egyharmadában találtak betegségeket okozó baktériumokatWestend61 / Getty Images Hungary

A kutatók 34 különböző típusú baktériumot fedeztek fel a tintamintákban. A leggyakrabban az alábbi ötfélét azonosították:

  • Staphylococcus saprophyticus – ez a húgyúti fertőzések leggyakoribb oka.
  • Staphylococcus epidermidis – ami általában az egészségügyi ellátás során szerzett fertőzéseket okozza.
  • Cutibacterium acnes – ez az akne és az orvosi eszközökkel kapcsolatos fertőzések okozója.
  • Pseudomonas putida – általában az immunhiányos betegeket támadja meg, tüdőgyulladással összefüggő fertőzésekhez, bőr- és lágyszöveti fertőzésekhez vezethet.
  • Stenotrophomonas maltophilia – ez egy gyógyszerrezisztens baktérium, amely a szívbillentyűk és a szívhártya gyulladását, légúti fertőzéseket, agyhártyagyulladást és húgyúti fertőzéseket okozhat.

A fertőzések mellékhatásai közé tartozhatnak a kiütések, a bőrpír és a dudorok is. A súlyosabb reakciók lázat, remegést, hidegrázást és izzadást okozhatnak. Az ilyen esetek kezelése az antibiotikumoktól a kórházi ellátásig és a műtétig terjedhet. 2012-ben és 2019-ben több termékvisszahívást is elrendeltek baktériumokkal fertőzött tetoválótinták miatt, amelyek bőrfertőzéseket okoztak.

Ha érdekel, hogy magyar kutatók hogyan állítanák meg a szuperbaktériumokat, ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek