Biztos veled is megesett már, hogy azokon a napokon, amikor nem kellett menned sehová, és egyedül, otthon lazítottál, lustaságból vagy hanyagságból bizony elbliccelted a fürdést vagy a zuhanyozást. Vagy ha mégsem, akkor olyan villámgyorsan végeztél a kötelező fürdőszobai rutinnal, hogy itt-ott bizony kimaradtak testrészek a tisztálkodás során. Ha ez sem fordult még elő veled, akkor viszont biztos, hogy voltál már egy társaságban olyasvalakivel, akire ez igaznak bizonyult.
Nézzük, melyek azok az árulkodó jelek, amelyek arra utalnak, hogy valakinek rossz a higiéniája.
Testszag
Testszag akkor alakul ki, amikor a bőrön lévő baktériumok érintkeznek az izzadsággal. Mivel a testünket eleve természetes módon baktériumok borítják, ha az izzadságból származó víz, só és zsír keveredik velük, az automatikusan valamilyen szagot eredményez, ami általában függ attól, hogy ki mit evett, de függ a hormonoktól, és attól is, hogy ki milyen gyógyszert szed.
Teljesen mindegy, hogy mitől lesz szagos a verejtékünk, ha rendszeresen antibakteriális szappannal tisztálkodunk, megakadályozhatjuk, hogy csípős aromája legyen az izzadságunknak. A legjobb hatás elérése érdekében az izzadékonyabb területeket, testrészeket, például a lábat és a hónaljat érdemes akár többször is megmosni.
Zsíros haj
A fejbőrünk faggyút termel. Ez egy természetes, antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkező zsiradék, ami képes elpusztítani vagy inaktiválni a mikrobákat, például a baktériumokat, a gombákat és a vírusokat. Ha nem mossuk meg megfelelően vagy elég gyakran a hajunkat, zsírosnak tűnhet a felesleges olajtól, ami ápolatlannak tűnik.
A szakértők azt javasolják, hogy ha valakinek erősen zsírosodik a haja, használjon kímélő vagy természetes összetevőket tartalmazó sampont, melyek eltávolítják a fejbőr természetes zsírrétegét.
Jó, ha a hajmosás gyakorisága attól függ, hogy valakinek mennyire zsírosodik a fejbőre.
Bőrfertőzések
A bőr rendszeres tisztítása segít eltávolítani a kórokozókat, zsírokat és az elhalt hámsejteket. Ha ez nem történik meg kellő gyakorisággal, vagy nem elég hatékony, akkor az bőrirritációhoz vagy akár allergiaszerű reakcióhoz is vezethet. Ha pedig a bőrön felhalmozódnak az elhalt hámsejtek, baktériumok, szennyeződések és a verejték, akkor az irritációból gyorsan kialakulhat akár bőrfertőzés is.
A rossz higiénia miatt előforduló gyakori bőrfertőzések közé tartozik a gennyes hólyagokat okozó Staphylococcus és a húsevő baktériumként is ismert Streptococcus. Ezek a baktériumok cellulitiszhez és egyéb bőrfertőzésekhez, például ekcémához, pikkelysömörhöz és gombás fertőzésekhez, lábgombához vezethetnek. Egy másik súlyos reakció a nem megfelelő higiénia miatt a dermatitis neglecta, amitől a bőr sötétebbnek, hámlónak és érdesnek tűnik.
Rossz lehelet
Igen kellemetlen, és ápolatlanságra utaló jel az is, ha valakinek étkezéstől függetlenül rossz a lehelete. Ez egy olyan egészségügyi állapot, amely egy felmérés szerint minden negyedik embert érint szerte a világon.
A fogmosás, a fogselyemhasználat és a rutinszerű fogtisztítás az a három kulcsfontosságú lépés, amely segíthet a megfelelő foghigiénia és a kellemes lehelet elérése érdekében.
Ha nem valamilyen étel felelős a kellemetlen leheletért, akkor azt olyan káros baktériumok okozzák, amelyek felületes fogtisztítás után maradnak a szájban. A rossz leheleten túl ennek súlyosabb egészségügyi következménye is lehet, például fogszuvasodáshoz és akár ínybetegséghez is vezethet.
A kellemetlen lehetelt azonban lehet más, akár súlyos betegség, például reflux, mandulakő, sőt akár daganatos betegség jele is.
Piszkos és töredezett körmök
A köröm töredezése és az alatta vékonyan meghúzódó szennyeződés arra utal, hogy valaki nem tisztítja rendszeresen a körmét, ami ugyanúgy a higiéniai rutin része kellene, hogy legyen, mint a hajmosás vagy a fogmosás.
Annak érdekében, hogy a körmök egészségesek legyenek, nem elég csak tisztán tartani, hanem gyakran le is kell vágni őket. Így megakadályozhatjuk olyan betegségek terjedését, mint a végbélgiliszta és az E. coli baktérium. Ugyanis ha valaki nem ápolja és nem tartja tisztán, fertőzéseket okozó baktériumok maradhatnak a körmökön és alatta is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés