Az első benyomás mindig fontos. Szeretünk mindent és mindenkit felmérni, majd helyes kis skatulyákba pakolni őket minél hamarabb: ki a barát, kitől kell tartani, ki kedves, ki fura, kiből húzhatunk hasznot, és ki fog kihasználni minket. Az már más kérdés, hogy mennyire hatékony, valós vagy megbízható az az információ, amelyet a legrövidebb interakciókból szűrünk le másokról. Hányszor előfordult már, hogy aki elsőre szimpatikusnak tűnt, hátba szúrt, illetve akire ügyet sem vetettünk, az bizonyult a legviccesebb embernek, miután megnyílt felénk. Az emberek rengeteg apró jelet gyűjtenek be a másikról a tudatalattijukkal, mielőtt megszületne az értékítélet a másikról. A testtartásod is fontos szerepet játszik abban, hogy mások miként fognak elkönyvelni téged.
Apróságokon múlik, hogy ki válik szimpatikussá, ilyen a testtartás is
Sok pici részlet felelős azért, hogy általánosan szimpatikusabbá válhassunk mások számára. Hosszú távon vagy az első benyomáson túli interakciók során segít, ha sokszor látnak a társaid, emlékszel a nevükre, kérdésekkel érdeklődsz a személyük iránt, rájuk mosolyogsz, ha felhívod a figyelmet a köztetek lévő hasonlóságokra, ha pozitív élményekhez tudod kapcsolni a fejükben a jelenlétedet, és ha kifejezed, hogy kedveled őket.
Azonban a legtöbben már az első találkozás kezdeti 30 másodpercében eldöntik, mit fognak gondolni rólad. Ha elég közel vagytok egymáshoz, akkor a testszagodból is automatikusan mindenki agyába elér az információ arról, hogy domináns típus vagy-e, illetve hogy éppen szorongsz, boldog vagy, félsz, esetleg undort érzel-e. Sőt, ha eléggé hasonló egymáséhoz az illatotok, akkor instant barátság is köttethet közöttetek. Viszont a szaglásalapú értékeléshez elég közel kell tudnia állni egymáshoz két embernek, hogy sikeres legyen. Ennél jobban támaszkodnak az emberek a másik testtartásából kiolvasható információkra, ha szaglótávon kívül eső embert akarnak megítélni, például a nagy tömegeket megszólító szónokok esetében. Három alapvető testtartás létezik:
1. Előredöntött fej
Az előredöntött fejű testtartás alárendeltséget, alázatot, a közönség felé érzett tiszteletet, depressziót, zaklatottságot, szomorúságot, lemondó hozzáállást és hasonlóan negatív érzelmeket jelez. A legtöbb ember, aki számítógép előtt ülve dolgozik, így tartja magát. Illetve a sok mobiltelefonozás is általában ezt a testtartást erősíti, amely egy idő után a banyapúpként is emlegetett deformitássá is alakulhat.
2. Előredöntött ágyék
Az előredöntött ágyékú testtartás különösen szexualizált, főként a tinédzserekre és a popsztárokra jellemző. Ha nem akarod, hogy elsődlegesen szexuális lényként könyveljenek el mások, akkor érdemes figyelned arra, hogy visszabillentsd a csípődet, hogy a tested minél inkább egyenes legyen.
3. A „szívtartás”
A laza vállú, egyenes tartást hívják szívtartásnak, mivel azt a benyomást kelti másokban, hogy a szíve vezérli ezeket az embereket. Bizalmat, tekintélyt és önbizalmat sugároz. A jó tartás lényege, hogy a sarok, a csípő, a vállak és a fej egy vertikális vonal mentén helyezkedjenek el.
Összességében tehát a helyes testtartás az, amely a legpozitívabb fényben képes feltüntetni bennünket. Azonban az ülőmunka ez ellen dolgozik, tehát ha szeretnénk mindenkire jó első benyomást tenni, akkor érdemes figyelnünk arra, hogy ha nem akarjuk lecserélni a munkánkat, helyes módon üljünk asztalhoz.
Rád melyik testtartás jellemző?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés