Ez történik a testedben, amikor lázas vagy

GettyImages-1492633106
Olvasási idő kb. 4 perc

A lázat viszonylag gyakran felismerni magunkon, a testünk ugyanis olyan egészen határozott jeleket küld róla, hogy nem tudjuk nem érezni a hőmérséklet-változást. De vajon pontosan tudjuk-e, mi történik ilyenkor?

Az ember testhőmérséklete szinte észrevehetetlenül, egészen kicsiket változik nap mint nap, de az általánosságban elmondható, hogy optimálisan mindenkinek 37 Celsius-fok körül alakul. Ez az a hő ugyanis, amely tökéletes környezetet teremt sejtjeink hatékony működéséhez. De akkor mégis miért emelkedik meg, és mi történik közben a testünkben? Máris elmagyarázzuk. 

Így jelez a test, hogy jöhet a láz

Az agy hipotalamusznak nevezett része termosztátként működik, folyamatosan figyeli a testünk hőmérsékletét, hogy ezen a bizonyos 37 Celsius-fokos szinten tarthassa azt. Egy fertőzés során azonban, amikor az immunsejtjeink idegen betolakodókat, például baktériumokat vagy vírusokat észlelnek, lázkeltő anyagokat, úgynevezett pirogéneket bocsátanak ki.

Ezek a vegyi anyagok az agyba jutva a hipotalamusz hőmérséklet-érzékeny neuronjaira hatnak, lényegében azt üzenve nekik, hogy itt az ideje »befűteni a házban«.

Ennek eredményeként ezek a neuronok prosztaglandinoknak nevezett hormonszerű anyagokat (PGE2-t) szabadítanak fel, hogy elcsavarják a test termosztátján lévő szabályozót, és lázat idézzenek elő. 

Lázról általában 38 Celsius-fok feletti hőmérsékletnél beszélünk.

Lázról akkor beszélhetünk, ha a testünk hőmérséklete 38 Celsius-fok fölé emelkedik
Lázról akkor beszélhetünk, ha a testünk hőmérséklete 38 Celsius-fok fölé emelkedikskynesher / Getty Images Hungary

Ezért remegünk és fázunk

A hipotalamusz többféleképpen emelheti a testhőmérsékletet: az ereket összehúzódásra készteti, amely során csökken a bőr felületén keresztül távozó hő mennyisége. Ilyenkor remegünk, hogy lehetőleg minél több hő termelődjön. E fiziológiai folyamatok szervezetünk fertőzésekkel szembeni első védelmi vonalaként akut gyulladást okoznak. 

A fő cél ekkor a fertőzés ellenőrzése és a terjedésének megakadályozása. 

Paradox módon előfordulhat, hogy a láz mellett hidegrázásunk van, még akkor is, ha a testhőmérsékletünk emelkedik. Ennek az az oka, hogy a hipotalamusz átmenetileg magasabb „normál” szintre emeli a test belső termosztátját, így amíg a testünk megpróbálja elérni ezt az új alapvonalat, úgy érezhetjük, fázunk. 

Harc a betolakodók ellen

De akkor miért is van a testünknek szüksége lázra? Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a lázzal a testünk megnehezíti a baktériumok vagy vírusok szaporodását és a szervezetünk sejtjeinek a megfertőzését. A magasabb testhőmérsékletnek köszönhetően az immunrendszerünk is nagyobb erőre kap.

E folyamat során ugyanis, vagyis amikor emelkedik a hőnk, a sejtek hősokkfehérjéket (HSP) termelnek, amelyek aktiválják az immunrendszert a fertőzések leküzdésére.

A HSP-ket általában a sejtek szabályozzák a gyulladás során, mivel a szervezet arra törekszik, hogy megvédje magát az idegen betolakodóktól. 

A láz teljesen normális kísérő tünete a fázás
A láz teljesen normális kísérő tünete a fázásmonstArrr_ / Getty Images Hungary

Tanácsok láz idejére

A láztól nem kell félnünk, hiszen jól látszik, hogy testünk egy igen hasznos folyamata. Dr. Hauser Diána belgyógyász szerint 39 Celsius-fok alatt például nem is szükséges rutinszerűen csillapítani – kivéve várandósoknál –, ha a lázhoz nem társul kifejezetten rossz közérzet.

„Orvosi vizsgálat, konzultáció mihamarabb indokolt csecsemők és várandósok esetében, valamint akkor, ha más tünet – például erősödő fájdalom, nyaki merevség, kiütés, hasmenés, köhögés, vizelési panasz, bőrpír – is kíséri a lázat” – mondta a belgyógyász, hozzátéve:

öt napot meghaladó és tartósan 39 Celsius-fok fölötti láz esetén is fontos orvoshoz fordulni.

„A gyógyszertárakban kapható lázcsillapító készítmények minden esetben az alkalmazási előírásnak megfelelően, az adagolásra ügyelve használhatók. Kímélő életmód és pihenés mindenképp ajánlott, de önmagában a láz miatt nem szükséges szigorú ágynyugalom. Fontos ugyanakkor, hogy odafigyeljünk a bő folyadékfogyasztásra és a rendszeres, könnyű étkezésre” – sorolta dr. Hauser Diána. 

Apropó, pihenés! Azt tudtad, hogy a láz nem kis terhet ró a testre?

Minden 1 Celsius-fokos növekedés 10 százakkal több energiát emészt fel, mint akkor, amikor egészségesek vagyunk. 

Ha kíváncsi vagy testünk folyamataira egy másik helyzetben is, akkor ezt a cikket mindenképp a figyelmedbe ajánljuk: 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek