Ez történik a szemeddel, ha felveszed más szemüvegét

Szakorvos mondja el, mi ártalmas valójában a szemünknek

GettyImages-177108845
Olvasási idő kb. 5 perc

Gyerekkorunkban jó néhány olyan, a szemünkre leselkedő veszéllyel ijesztgettek minket, amelynek valójában semmi alapja nincs, ugyanakkor akár maradandó sérüléseket is okozhatsz magadnak olyan helyzetekkel, amelyekre nem is gondolsz.

A külvilágból érkező tapasztalásaink 90 százalékát a látásunkkal szerezzük, így nem csoda, hogy nagyon féltjük a szemünk világát, hiszen a szem sérülése nemcsak komoly fájdalommal jár, de a látásunkat is veszélybe sodorhatja. Jó hír azonban, hogy a szemünk olyan szerv, amelyik nem romlik el olyan könnyen. 

A szem sérülése jelent valódi veszélyt

Gyerekkorodban biztosan rád szólt az anyukád, hogy ne olvass félhomályban, mert elromlik a szemed, és akkor is így intett, ha a hajad a szemedbe lógott. A „ne nézd közelről a tévét” és a „ne bandzsítsd, mert úgy marad a szemed” szintén gyakori riogatás volt a nyolcvanas, kilencvenes években.

„Szintén ez a kategória, hogy ne vegyük fel más szemüvegét, mert tönkremegy a látásunk – kezdi dr. Knézy Krisztina, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának szemész-, gyermekszemész szakorvosa. Ezektől semmiképpen nem lesz rosszabb a látásunk, de könnyen megfájdulhat a fejünk.”

Sokkal inkább a sérülések azok, amelyek a későbbiekben problémát okozhatnak, akár tompa, akár éles tárggyal. Ezért is fontos, hogy olyan sport vagy munkavégzés esetén, ahol előfordulhat baleset, védjük a szemünket.

Knézy doktornő azonban felhívta a figyelmet olyan eshetőségekre, amelyekkel nap mint nap találkozhatunk, és valóban veszélyeztetjük vele a látásunkat. 

A trambulin nem megfelelő használata gyakran okoz szemsérülést
A trambulin nem megfelelő használata gyakran okoz szemsérüléstKarl Weatherly / Getty Images Hungary

„Mostanában ilyen a trambulin, ami elterjedt gyermekjáték lett, és sok család kertjében ott van – mondja a szakorvos. Fontos lenne, hogy szigorúan egy gyerek legyen benne egyszerre, és az is szülői felügyelet mellett, illetve, hogy a rugóvédőt mindenképpen szereljük fel. Sajnos, sok olyan sérüléssel találkozunk, amelyet a trambulin nem megfelelő használata okozott.”

A rossz napszemüveg következménye is lehet a szürke hályog

Gyakran találkoznak olyan esettel is, amikor a néhány éve divatos, nagyméretű műszempillákkal sértik fel a szem felszínét, de a kontaktlencse nem megfelelő használata is okozhat fertőzést, súlyos gyulladást és akár hegesedést.

Ha nem ügyelsz a megfelelő UV-védelemre, annak hosszú távon a szemed látja a kárát
Ha nem ügyelsz a megfelelő UV-védelemre, annak hosszú távon a szemed látja a kárátPlume Creative / Getty Images Hungary

„Szintén akár maradandó károsodást okozhat a lézerpointer – mondja a doktornő. Ez az, amelyet előadásoknál szoktak használni, illetve akár ázsiai piacokon is megvehetjük és különböző mintákat világít fel a falra. Ám, ha az éleslátás helyén nézünk bele, akár károsodhat is a szemünk. Ugyanez igaz, ha a napba belenézünk, illetve, ha nem megfelelő UV-szűrő van a napszemüvegünkön. Ilyenkor ugyanis a szembogár kitágul, és ha nem elegendő a védelem, több napsugárzás éri a szemet. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy megfelelő a napszemüvegünk minősége, vizsgáltassuk be optikusnál. Abban az esetben ugyanis, ha nem védjük a szemünket a napfénytől, a szemlencse homályossá válhat, amelynek a későbbi következménye lehet a szürke hályog.”

Negyven felett már elcsíphetőek a későbbi szembetegségek 

Sok szülő aggódik, hogy a gyerek szeme elromlik, mivel folyamatosan a képernyőt vagy a telefon kijelzőjét nézik.

„Ha naponta több órán át kütyüzik, és hajlama van a rövidlátásra, akkor tény, hogy a látása gyorsabban fog romlani – mondja a szakértő. A minél jobb megvilágítás és a természetes fény sokkal jobb közeg. Jó hír, hogy a szem nem olyan, mint az ízület, ha használjuk, nem kopik el, viszont, arra van kitalálva, hogy különböző távolságokra nézzünk, amikor is a szemlencse változtatja az alakját.”

Tehát, ha valaki számítógép előtt dolgozik, óránként legalább tartson 5-6 perc szünetet, nézzen a távolabb ülő kollégájára, vagy akár ki az ablakon.

„Ezzel átmozgatjuk a belső szemizmot, illetve elkerüljük, hogy kiszáradjon a szemünk, mivel a képernyőt nézve sokkal ritkábban pislogunk.”

40 év felett fontos a 2-3 évenkénti szemvizsgálat
40 év felett fontos a 2-3 évenkénti szemvizsgálatJim Craigmyle / Getty Images Hungary

Emellett dr. Knézy Krisztina azt javasolja, hogy negyven év felett azok is menjenek szemorvoshoz, akiknek távolra nem kell szemüveg, mert a fókuszálási képesség romlása, a presbiopia miatt előfordulhat, hogy közelre kell egy kis segítség.

„Ez a vizsgálat azért is fontos, mert akár már ekkor felfedezhetőek a szemgolyó vizsgálatával a későbbi szembetegségek, például a szürke hályog vagy a zöld hályog.”

Ha kíváncsi vagy, mit kell tenned, hogy elkerüld a szem szárazságát, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek