Bizarr módszereket is bevethetsz székrekedés ellen: működnek

GettyImages-200258790-001

Az egész napodat beárnyékolhatja, ha a reggeli mosdólátogatás nem volt sikeres. És még kellemetlenebb, ha napokig nem tudod elvégezni a nagydolgod. Nem muszáj azonnal hashajtóhoz nyúlni, szakértőnk ajánl néhány természetes megoldást.

Az egyik angol napilap meglepő témával kapcsolatban kérdezett meg 2000 brit állampolgárt. Nevezetesen, hogy szokott-e lenni székrekedésük, és ha igen, milyen módszereket vetnek be ellene. A házi gyógymódok között ott volt a forró fürdő, a guggolások végzése, de még az olívaolaj kortyolgatása és a szökdelés is. A felmérések szerint hat brit közül egy biztosan szenved attól, hogy nincs mindennap széklete, vagy nem megfelelő minőségű. A magyar adatok szerint nálunk 12–20 százalékra tehető azok száma, akiknek ez problémát okoz.

Komoly betegségre hívhatja fel a figyelmet

Hallottál már valaha a Bristol-székletskáláról? Ha rákeresel az interneten, te magad is megállapíthatod a saját székletedről, hogy a normál vagy a kóros kategóriába tartozik. Azt azonban könnyű belátni, hogy ha valaki rendszeresen küzd székrekedéssel, akkor biztosan nem jól működik az emésztése. 

Ha a székrekedés hasfájással is társul, fordulj orvoshoz!
Ha a székrekedés hasfájással is társul, fordulj orvoshoz!krisanapong detraphiphat / Getty Images Hungary

„Mindenkinél előfordulhat, hogy rövidebb ideig küzd ezzel a problémával, de ha nagyon elhúzódik, vagy éppen gyakori, akkor mindenképpen foglalkozni kell vele – mondja dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász. Az idősebbeknél – akik esetleg kevesebbet esznek és mozognak – általában többször előfordul.”

Akadnak azonban olyan esetek, amikor a székrekedés valamilyen betegségre hívja fel a figyelmet. 

„A nem cöliákiás gluténérzékenység általában nem hasmenéssel, hanem székrekedéssel jelentkezik – mondja a doktornő. Ebben az esetben érdemes IgG típusú ételintolerancia-vizsgálatot végeztetni. Ha viszont erős hasi fájdalmaink vannak, miközben már napok óta nem távozott semmi, felmerülhet a gyanú, hogy valami elzárja a salakanyag útját, ami lehet akár daganat vagy polip is. Ilyenkor nem szabad késlekedni, hanem azonnal orvoshoz kell fordulni.”

Abban az esetben is forduljunk orvoshoz, ha változott a székelési rendünk, azaz a hasmenés és a székrekedés váltakozik, ez is felveti a térszűkítő folyamatot.

Meglepő, de akár a gerinccel kapcsolatos problémák is okozhatnak székrekedést, ha a vegetatív idegek nyomás alá kerülnek; gyakran előfordul, hogy a kismamák, akiknek a hasuk előrehúzza a gerincet, arról számolnak be, hogy napokig nem tudnak vécére menni. Ez általában megszűnik a szülés után, de gerinctornával is lehet rajta javítani.

Székrekedés ellen légzéssel és masszázzsal

Az angol felmérésben is többen említették, hogy szilvával igyekeznek könnyíteni magukon – mind a gyümölcs, mind a leve felmerült mint természetes hashajtó.

„A szilva jó megoldás lehet, de nem mindenki esetében – szögezi le dr. Csomai Zita. A tejfehérjeérzékenyeknél például éppen hogy székrekedést okozhat. Az olívaolaj viszont valóban hasznos. Az olajokat azonban érdemes külsőleg is használni. A ricinusolaj – amelyet belsőleg is alkalmaznak, de mivel nagyon drasztikus, én ezt nem javaslom – tökéletes hasmasszázsra is. Az óra járásával megegyezően masszírozzuk a hasat, hogy beinduljon a perisztaltika.”

Székrekedés ellen bevethetsz olajokat is
Székrekedés ellen bevethetsz olajokat isbdspn / Getty Images Hungary

Sokat segíthet a mozgás, illetve a több rostbevitel. A lenmag vagy az útifűmaghéj beáztatva reggelire beindíthatja a napodat, de fontos, hogy kellő mennyiségű folyadékot fogyassz hozzá.

„Szintén javaslom a hasi légzést, ha nem akarunk drasztikusabb eszközökhöz nyúlni – mondja a doktornő.

Az ülőmunka miatt a legtöbbünk a mellkasi légzésre állt át, pedig a hasi légzés az emésztésre is jó hatással van. Ha néhány napig tudatosan gyakoroljuk, idővel természetessé válik.

A hashajtók használatát dr. Csomai Zita nem javasolja hosszú távon.

„Ezeknek a tablettáknak a többsége úgynevezett ozmotikus módon működik, azaz vizet vonnak el a szervezetből. Egy amúgy is vízhiányos szervezetnek ez kimondottan nem tesz jót, hiszen még dehidratáltabb lesz. Különösen idősebbeknél lehet ez veszélyes. Gyógynövények közül a mályva, az édesgyökér, a gyermekláncfű, a katáng és a nagybojtorján is segíthet a székrekedésen, de legyünk óvatosak a mennyiségekkel. Várandósoknak szigorúan tilos minden hashajtó hatású gyógynövény alkalmazása, mert az alhasi vérbőség vetélést, koraszülést okozhat.” 

Napi háromtól heti háromig

A kínai orvoslásban négyféle székrekedést is megkülönböztetnek.

„Az első a hőség típusú, amit valamilyen gyulladás okoz – sorolja dr. Csomai Zita. Ilyenkor hűteni kell a szervezetet – zöld banánt vagy aszalt szilvát fogyasztanak. A második a hideg típusú; akik ebben szenvednek, általában sápadtak, vérszegények, hidegek a végtagjaik. Itt éppen az a cél, hogy a szervezet felmelegedjen, ezért meleg teát isznak. A harmadik a chi-pangásos, azaz energiapangásos, amelyre jellemző a puffadás, míg a negyedik az energiahiányos. Ekkor fordul elő, hogy az inger megvan, de hosszú idő után sem távozik a széklet.” 

Heti háromszor kötelező!
Heti háromszor kötelező!jayk7 / Getty Images Hungary

Az egyéni, hogy kinek hányszor kell mennie vécére, de a napi három és a heti három között tekinthető normálisnak. Ha hetente háromszor sem tudsz székelni, akkor szükséges a beavatkozás, mivel az állandó székrekedésnek komoly következményei lehetnek, például aranyér, bélelzáródás, polip, sérv vagy akár tumor is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek