A szakáll hasonló ápolást igényel, mint a haj. Ha nem foglalkozol vele, akkor az elégtelen higiénia eredményeként a bőrödből származó olajok és elhalt bőrsejtek kedvező táptalajt teremthetnek a baktériumok, gombák és egyéb káros mikroorganizmusok számára, amelyek észrevétlenül elszaporodva számos kellemetlenség forrásai lehetnek.
Mi okozza a szakáll viszketését?
Az alábbi, szakemberek által összeállított listából megtudhatod, hogy a szakáll viszketése mögött milyen okok állhatnak, mit lehet ellenük tenni, illetve kiújulásukat milyen lépésekkel lehet megelőzni.
1. Száraz bőr
A hideg idő vagy a száraz levegő kiszáríthatja az arcbőrt, ami viszkető érzést hagyhat maga után, csakúgy, mint bizonyos gyógyszerek, samponok vagy szappanok használata, valamint az olyan bőrbetegségek, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma.
A megoldás egyszerű: általában elegendő, ha hidratálót viszel fel a szakálladra és az alatta lévő bőrre. A szakemberek erre a célra az olajalapú termékeket ajánlják a vízbázisúakkal szemben.
2. Benőtt szőrszálak
Ha a borotválkozás vagy a szakállnyírás után a szőr visszanő a tüszőbe, az gyulladáshoz vezethet, ami apró, viszkető duzzanatokat hagyhat a bőrön. Ezektől arctisztító és hámlasztó hatású bőrápoló termékekkel szabadulhatsz meg. De jobban jársz, ha a problémát csírájában fojtod el.
A szakemberek azt javasolják, hogy borotválkozás előtt puhítsd fel az arcszőrzeted egy meleg törülközővel vagy egy forró zuhannyal, ne feledkezz meg a borotvakrém vagy a borotvagél használatáról, illetve ügyelj rá, hogy mindig tiszta legyen a borotvád.
Fontos még, hogy a borotvát soha ne a zuhanyzóban tárold, hogy két használat között meg tudjon száradni, és rendszeresen cseréld a pengéjét. Ha gyakran borotválkozol, ezt célszerű havonta megejtened.
A kínálatban olyan speciális borotvákat is találhatsz, amelyeket kifejezetten a benőtt szőrszálak ellen ajánlanak.
3. Seborrheás dermatitis
Ha a fejbőröd érzékeny a viszkető, hámló és pirosas foltokkal járó seborrheás dermatitisre, hasonló tüneteket tapasztalhatsz a szakállad területén is. A jó hír, hogy a bőrbetegséggel szemben a legtöbb vény nélkül kapható korpásodás elleni sampon is hatásos.
4. Staphylococcus-fertőzés
A staphylococcus aureus baktériumok a nedves, hámló bőrön elszaporodva Staphylococcus-fertőzést okozhatnak. Azokon a területen, ahol hosszabb a szakállad, ez tüszőgyulladást válthat ki.
A fertőzés tüneteit samponnal, illetve szükség esetén viszketésgátló krémmel csillapíthatod, de súlyos esetben szükség lehet antibiotikumra is.
5. Sycosis barbae
Ezt úgy kell elképzelni, mint egy krónikus bakteriális vagy gombást fertőzést, ami emberről emberre terjedve akkor következik be, amikor a baktériumok szőrtüszők mélyére jutnak – például azért, mert a borbélyod nem fertőtleníti szabályosan a borotvát.
A Sycosis barbae samponos lemosással vagy gombaölő krémmel kezelhető, súlyos esetben azonban nem feltétlenül lehet orális antibiotikum vagy akne elleni gyógyszerek nélkül megúszni.
6. Tetvek
Ha göndör a szakállad, akár a lapostetvek is megtelepedhetnek benne, ami irritációval és viszkető érzéssel járhat. A betolakodókkal vény nélkül kapható tetű elleni készítményekkel veheted fel a harcot, de ha hajlandó vagy rá, megoldás lehet az is, ha egyszerűen leborotválod a szakállad.
Bármi miatt is viszket a szakállad, a szakemberek azt tanácsolják, hogy a megelőzésre helyezd a hangsúlyt, amihez a megfelelő higiénia a kulcs. Ha rendszeresen megmosod a szakállad meleg vízzel, azzal már önmagában is csökkentheted a kockázatokat – pláne, ha szakállsampont használsz, és a habját bedörzsölöd az arcbőrödbe, hogy eltávolítsd az elhalt bőrsejteket és baktériumokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés