Súlyos fertőzést kaphat, aki ezeken a helyeken próbál felfrissülni a nagy melegben

sulyos-fertozes-no
Olvasási idő kb. 3 perc

A nyári hőségben rengetegen mártóznak meg a városi szökőkutakban, pedig a legtöbb szökőkút vize potenciálisan fertőzésveszélyes, valamint a tisztításukra használt vegyszerek is súlyos betegséget okozhatnak.

A nyári kánikulában a hűsítő víz minden formáját igyekeznek kihasználni az emberek, a fülledt városok lakói pedig a szökőkutakban is gyakran megmártóznak. Leginkább a gyerekek szeretnek pancsolni, rohangálni ezekben, pedig a fertőzésveszély miatt egyáltalán nem javasolt bennük a fürdés. A Sokszínű Vidék arról kérdezte a Nemzeti Népegészségügyi Központot (NNK), hogy milyen veszélyekkel járhat, ha a városi szökőkutakban hűsítjük magunkat.

Fertőzésveszély miatt nem ajánlott fürdeni a szökőkutakban

„A szökőkutakat (egyes speciális típusokat leszámítva) nem fürdőzésre tervezik. Amennyiben van vízkezelésük, az elsősorban az esztétikai minőségromlás (algásodás, vízkőlerakódás) megakadályozását szolgálja” – figyelmeztet a Népegészségügyi Központ. A tisztításra használt vegyszerek összetétele és az alkalmazott koncentrációjuk nem feltétlenül biztonságos fürdőzés szempontjából.

A vízkezelő szerek miatt elsősorban bőrirritáció, viszketés, illetve kiütések kockázatával kell számolni.

Főképp a gyerekek szeretnek a szökőkutakban fürdeni, pedig súlyos fertőzést okozhat a vizük
Főképp a gyerekek szeretnek a szökőkutakban fürdeni, pedig súlyos fertőzést okozhat a vizükSiro Rodenas Cortes / Getty Images Hungary

Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a vízkezelésre hivatalosan használható fertőtlenítőszerek szigorú minőségi követelményeknek felelnek meg. A felhasznált vegyszerek mellett más veszélyekkel is számolni kell a fürdőzőknek. A városi porral, állatokkal vagy esetleg más fürdőzőkkel bejutó szennyeződések is kockázatot jelentenek, különösen, ha a szökőkútnak nincs vízkezelése.

A vízbe jutó szennyeződésekkel elsősorban hasmenést okozó baktériumok és vírusok kerülhetnek a szökőkútba.

A fertőződés lehetősége akkor áll fenn, ha a vizet véletlenül lenyelik (például pancsolás közben vagy vizes kézzel élelmiszert megfogva). Az ilyen jellegű fertőzésekre a gyerekek fogékonyabbak.

Súlyos betegséget okozhat a szökőkutak vize

Szintén problémát jelenthetnek azok a baktériumok, amelyek a töltővízzel jutnak a szökőkútba, majd ott a meleg, pangó víztérben elszaporodhatnak. Ezek közül a Legionella és a Pseudomonas aeruginosa baktériumokat érdemes kiemelni. A szökőkutakban üzemelés közben nagy mennyiségű vízpermet keletkezik, amit könnyen belélegezhet az, aki benne fürdik.

Az apró vízcseppekkel a legionellák a tüdő léghólyagocskáiba is képesek lejutni, és helyileg gyulladást okozni. A betegség súlyossága az enyhe influenzaszerű tünetektől az akár halálos kimenetelű tüdőgyulladásig terjedhet. A Pseudomonas aeruginosát vagy rokonait nagyobb mennyiségben tartalmazó szökőkutak vizével érintkezve (lenyelés, mosakodás, permet belélegzése) hasmenés, szem- és fülgyulladás, valamint bőrirritáció és légzőszervi panaszok is előfordulhatnak.

A szökőkutak vízkezelését egyébként nem írja elő külön jogszabály, így sem országosan, sem települési szinten nem egységes a vízkezelésük. A Népegészségügyi Központ azt javasolja, hogy az esztétikai célra tervezett szökőkutakat egyáltalán ne használják fürdőzésre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek