Magyarországon évente több mint 30 ezer ember kap stroke-ot. Köszönhetően az egyre modernebb kezelési formáknak, szerencsére az agyi érkatasztrófa ritkán végzetes kimenetelű, ám a rehabilitáció hosszú folyamat. Becslések szerint a túlélők több mint fele tapasztal memória- és gondolkodási problémákat a következő évben, és minden harmadik a stroke után demens lesz öt éven belül.
A magas vérnyomás is kockázatot jelent
A Nemzetközi Stroke Konferencián mutatták be annak a kutatásnak az eredményét, amely alapján a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a stroke jelentősen növeli a demencia kockázatát. A szélütés esetén ugyanis az agy véráramlása megszakad, ennek pedig a sejtek pusztulása vagy károsodása lehet a következménye.
A nagyjából 180 ezer páciens bevonásával készült tanulmány megállapította, hogy a demencia kialakulásának valószínűsége 80 százalékkal nagyobb a korábban stroke-on átesett betegek esetében, mint az átlagos népességben.
A kockázat abban az esetben is jóval nagyobb, ha egyéb egészségügyi problémái vannak a páciensnek, például magas a vérnyomása, cukorbeteg, vagy magas a koleszterinszintje.
„Eredményeink megerősítik a stroke utáni demencia egyedülállóan magas kockázatát – mondja a tanulmány vezető szerzője, dr. Raed Joundi, a kanadai ontariói Hamiltoni McMaster Egyetem adjunktusa és a Population Health Research Institute kutatója. A tanulmány felveti a demencia mint a stroke utáni gyakori szövődmény fontosságát, és hogy meg kell találnunk a módját annak, hogy a demencia kockázatát csökkentsük az agyvérzésen átesettek körében.”
Öt év a lélektani határ
A demencia kockázata a korai szakaszban a legnagyobb, de sajnos később még évekig fennáll. A kutatócsoport felfedezte, hogy a demencia kialakulásának esélye a stroke utáni első évben volt a legnagyobb, nagyjából háromszoros.
A szélütés után korán kialakuló demencia a stroke-ból eredő közvetlen agysérülés következménye lehet, mivel olyan fontos agyterületeket is érinthet, amelyek befolyásolják a beteg kognitív képességeit.
Az elemzés azonban megállapította, hogy a stroke utáni demencia kialakulásának esélye fokozatosan csökken, és a stroke után öt évvel a kockázat csupán másfélszer nagyobb, mint az egészségesek között.
Bár a kockázat idővel csökken, hosszú távon magas marad. Az eredmények azt sugallják, hogy a túlélők kognitív hanyatlását röviddel a stroke után ellenőrizni kell, és ezt még évekig figyelemmel kell kísérni.
A szívroham tovább rontja a helyzetet?
A tanulmányban részt vevők átlagéletkora 69 év volt, 45 százalékuk nő, míg 55 százalékuk férfi. A kutatók két csoportra osztották a résztvevőket, majd az egyik csoport adatait azokkal hasonlították össze az átlagpopulációból, akiknek nem volt szívinfarktusa vagy szélütése, a másikat pedig azokkal, akinek szívrohamuk volt, de stroke-juk nem.
Az utánkövetés során az derült ki, hogy a szívinfarktuson átesett pácienseknek ugyan vannak érrendszeri kockázatai, de ezek nincsenek összefüggésben az aggyal, és nem jeleznek az átlagosnál nagyobb esélyt a demenciára.
A tanulmány azt is hangsúlyozta, hogy a visszatérő stroke tovább növeli a demencia kockázatát – de a demencia diagnózisa gyakoribb volt, mint egy újabb stroke előfordulásának gyakorisága.
A szélütés számos fogyatékosságot okozhat, amelyek hatással vannak a mindennapi életre, beleértve a beszédkárosodást, a korlátozott fizikai képességeket és a végtagok gyengeségét vagy bénulását.
Ha szeretnéd tudni, hogy mit kell kerülnöd, hogy ne legyen nagyobb esélyed a stroke-ra, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés