Stroke akkor következik be, amikor az agy egy részének vérellátását valami blokkolja vagy megszakítja, ami megakadályozza, hogy az agysejtek oxigénhez és táplálékhoz jussanak. Bár a stroke közeledtét nem mindig lehet előre megjósolni, egyes esetekben olyan tünetek előzik meg, amelyeket fontos időben felismerni, hiszen az állapot azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Milyen jelek figyelmeztetnek a stroke-ra?
A stroke egyik korai jele lehet a súlyos vagy szokatlan fejfájás. Egy 550 fő bevonásával végzett 2020-as tanulmány megerősítette, hogy a résztvevők 15 százaléka élt át ilyen tüneteket az úgynevezett iszkémiás stroke bekövetkezése előtt.
A tanulmány szerzői megjegyezték, a fejfájás vagy súlyos természetű volt, vagy különbözött minden korábban tapasztalt fájdalomtól.
A tünetek általában a stroke-ot megelőző 7 napban kezdődtek.
A tanulmányból az is kiderült, hogy azoknál, akik ilyen szokatlan fejfájásról számoltak be, nagyobb valószínűséggel jelentkezett pitvarfibrilláció is.
Mi az az iszkémiás stroke?
Az iszkémiás stroke-ot az agyat ellátó véredények elzáródása okozza, ami általában egy vérrög miatt történik. Ez a betegség leggyakoribb típusa, szemben a ritkább vérzéses stroke-kal, amely mögött egy artéria szivárgása vagy repedése áll.
A stroke másik lehetséges figyelmeztető jele az átmeneti iszkémiás roham (TIA), ami abból adódik, ha az agy részének vérellátása rövid időre megszakad. A ministroke-ként emlegetett TIA és a stroke tünetei ugyan nagyon hasonlóak lehetnek, de az előbbiek általában egy órán belül elmúlnak, és ritkán vezetnek maradandó károsodáshoz.
A tünetek akár 24 óráig is fennállhatnak.
Mivel a panaszokat az esetek egyharmadában agyvérzés követi, ilyenkor fontos mielőbb orvoshoz fordulni. Érdekes módon egy közelmúltbeli tanulmány azt mutatta, hogy bár a TIA a stroke előfutára lehet, az elmúlt években csökkent azoknak a száma, akik a rohamot követő 90 napon belül akut stroke-ot szenvedtek. Ez arra utalhat, hogy a TIA gyors kezelése hozzájárulhat a stroke megelőzéséhez.
Mik a TIA tünetei?
Ha az alábbi tünetek bármelyikét észleled, azonnal fordulj orvoshoz:
- bénulás vagy gyengeség a test egyik oldalán, általában az arcon, a karokban vagy a lábakban,
- nehéz beszéd vagy értelmezési problémák,
- az egyensúly vagy koordináció elvesztése,
- járási nehézségek,
- látászavar,
- szokatlan fejfájás,
- szédülés.
Kutatások megerősítették, hogy a tünetek jelentkezése után a stroke az esetek 80 százalékban megelőzhető, ha a diagnózis időben megtörténik, és a beteg megkapja a megfelelő kezelést.
Mit lehet tenni a stroke kockázatának csökkentéséért?
A stroke nem minden esetben küszöbölhető ki, de a legjobb esélyed az lehet, ha megteszed az alábbi megelőző lépéseket:
- próbáld a vérnyomásodat az egészséges tartományon belül tartani;
- legalább 5 évente ellenőriztesd a koleszterinszinted;
- vegyél részt szűrővizsgálatokon, hogy kiderüljön, van-e valamilyen rejtett szívbetegséged;
- ha cukorbeteg vagy, ügyelj a vércukorszintedre;
- ha dohányzol, fontold meg a leszokást;
- figyelj oda a testsúlyodra;
- ha megteheted, a hét minden napján mozogj egy keveset;
- minél kevesebb telített zsírt és koleszterint tartalmazó ételt fogyassz;
- ne mulaszd el az orvosod által felírt gyógyszerek szedését.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés