Könnyen beszerezhető sporteszköz akadályozhatja meg a vérrögképződést

nyaralas-veszely-trombózis
Olvasási idő kb. 4 perc

Kinek jutna eszébe egy hosszabb autó- vagy repülőút előtt, hogy a személyes és úti okmányok, a pénztárca, a mobiltelefon, a gyógyszerek és az otthon csomagolt két szendvics mellé még egy teniszlabdát is betegyen a táskájába. Pedig ez a sporteszköz akár még életet is menthet.

A teniszlabda ugyanis minden divatos, drága eszközt megszégyeníthet, ha fájdalomcsillapításról, keringésjavításról vagy a feszülő izmok ellazításáról van szó. Sőt akár még a vérrögképződést is megelőzheti, ami egy fárasztó, öt-tíz órás utazás során az elmacskásodott végtagokban bármikor kialakulhat. 

Így akadályozza meg a vérrögképződést egy teniszlabda

Akár repülővel, akár autóval, akár busszal vagy vonattal vágunk neki egy hosszabb útnak, az órákon át tartó kényelmetlen testhelyzet, amikor merev nyakkal és háttal kell ülnünk egy szűk helyen, potenciálisan vérrögképződést is eredményezhet, ami pedig súlyos, adott esetben életveszélyes keringési problémát is okozhat. Az akár trombózishoz is vezető tragédiát megelőzhetjük, ha az utunkat megszakítjuk, és egy rövid sétával vagy nyújtó gyakorlatokkal átmozgatjuk a végtagjainkat. (Kötött menetrendű, hosszú utazásnál ez nyilván körülményesebb.)

Egy teniszlabda nem csak sportolásra jó, akár masszírozáshoz is kiváló
Egy teniszlabda nem csak sportolásra jó, akár masszírozáshoz is kiválóGetty Images Hungary

Ha azonban erre nincs módunk, serkenthetjük egy teniszlabdával is a vérkeringésünket.

Ha kéznél van egy ilyen hordozható masszőr, ami akár egy kézitáskában is elfér, azzal akár meg is előzhetjük a vérrögképződést. A teniszlabda testen való gurigatása ugyanis fellazítja a merev izmokat, és serkenti a véráramlást. Ez a sporteszköz tökéletesen alkalmas önmasszázsra is, és nemcsak egy hosszú út során, hanem akkor is, ha ülő munkát végzünk. 

Ezeket a testrészeket érdemes masszírozni

Vannak bizonyos testrészek, amelyeket javasolt átmasszírozni, ha sokáig mozdulatlanul ülünk utazás közben, például egy városi dugóban vagy az íróasztalnál. Ugyanis a vérrögképződés utazás nélkül, hosszas üldögélés után is kialakulhat, akár számítógépezés közben is. 

A masszírozandó területek közé tartozik a boka, a csukló, a comb, a lábszár, valamint a hát felső része, a vállak és a nyak.

Ezeket a helyeket gyengéd nyomkodás mellett masszírozzuk át a labdával, amit mindeközben görgetünk magunkon. Különösen ügyeljünk a feszes izmokra és a kemény csomókra, hogy a görcsöt fel tudjuk oldani.

Előzzük meg a bajt

A vérrögképződés megelőzésében nemcsak egy teniszlabda lehet a segítségünkre. Ha ügyelünk arra, hogy elegendő, akár a szokásosnál több folyadékot fogyasszunk akkor, amikor nincs lehetőség a végtagok folyamatos mozgatására, elkerülhetjük, hogy a vérünk besűrűsödjön és pangjon a sokáig mozdulatlan végtagokban.

Egy-egy hosszabb repülő- vagy autóút során nagyobb az esélye a vérrögképződésnek
Egy-egy hosszabb repülő- vagy autóút során nagyobb az esélye a vérrögképződésnekKlaus Vedfelt / Getty Images Hungary

Időnként, akár óránként szakítsuk meg az utazást, álljunk fel és sétáljunk. Viseljünk kompressziós harisnyát, ami fokozza a véráramlást a mélyebb erekben.

A mélyvénás trombózis egyszerűen felismerhető. Érelzáródás esetén a végtag megduzzad, lilás árnyalatú lesz, mindeközben erős fájdalmat is érzünk. Ilyen panaszok esetén azonnal orvost kell hívni, mert ha leszakad a vérrög, az halálos tüdőembóliát is okozhat.

Szakszerűen összeállított étrenddel, megfelelő táplálkozással minimálisra csökkenthető a trombózis esélye.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek