Sós ízt érzel a szádban? Súlyos betegséget is jelezhet

GettyImages-493791378

A látszólag ok nélkül jelentkező sós szájízt nem szabad félvállról venni. Mutatjuk, mi válthatja ki.

A sós szájíz nem csak azzal függhet össze, hogy mit eszel. A szervezeted így is jelezheti, ha valamilyen komolyabb egészségügyi probléma húzódik meg a háttérben – főleg, ha más, korábban nem tapasztalt tünetek kíséretében jön elő.

Mitől sós ízű a szám?

A sós íz a szájban nem feltétlenül jelent vészhelyzetet, de ez egy olyan jel, amit az orvosok szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni. A leggyakoribb kiváltó okok a következők:

1. Dehidratáció

A nyál kisebb mennyiségű sót tartalmaz. De ha nem vagy megfelelően hidratált, megnövekedhet a nyálban a só koncentrációja.

Gondolj arra, hogy sót szórunk egy pohár vízbe, majd képzeld el ugyanezt a mennyiséget egy teáskanálnyi vízben. Az utóbbinak sokkal sósabb lesz az íze, hiszen kevesebb a víz, ami felhígítja.

Szakemberek szerint a kiszáradás megváltoztatja a nyál minőségét is. De szerencsére a sós íztől (és a kiszáradástól) könnyen megszabadulhatsz, ha elegendő folyadékot iszol.

A sós szájíz gyakran a dehidratáció következménye, ezért elmúlik, ha több vizet iszol
A sós szájíz gyakran a dehidratáció következménye, ezért elmúlik, ha több vizet iszolOliver Rossi / Getty Images Hungary

2. Szájszárazság

Szájszárazság akkor tapasztalható, amikor a nyálmirigyek nem termelnek kellő mennyiségű nyálat. Ettől gyakran sós vagy fémes íz érezhető a szájban, amit olyan tünetek kísérhetnek, mint a rossz lehelet vagy a torokfájás.

A szájszárazság az életkor előrehaladtával egyre sűrűbben jelentkezik, de összefügghet bizonyos egészségügyi állapotokkal, köztük a cukorbetegséggel is, hosszú távon pedig megnövelheti a fogszuvasodás kockázatát. A tünetek enyhítésére torokcukorkákat vagy szájszárazság elleni szájvizeket szoktak javasolni.

3. Gyógyszerek

Egyes gyógyszerek szedése szájszárazságot okozhat, ami – ahogy az előző pontból is kiderül – sós vagy fémes ízérzetet vonhat maga után. Ha vényköteles gyógyszert szedsz és szájszárazságot észlelsz, mindenképp kérd ki orvosod tanácsát.

Erre a következő gyógyszertípusoknál a legnagyobb az esély:

  • antidepresszánsok (különösen a triciklusos antidepresszánsok)
  • allergiás tünetek kezelésére szolgáló antihisztaminok
  • szív- vagy vesebetegségre felírt diuretikumok
  • fájdalomcsillapítók
  • nyugtatók, szorongásgátlók

4. Orrcsöpögés

Az allergia vagy a hosszan tartó orrmelléküreg-fertőzés orrcsöpögéshez vezethet, melynek következtében a váladék lefolyik a torkodon, ami enyhén sós szájízt eredményezhet, és befolyásolhatja a szaglást is.

Akár az orrfolyással vagy egyes gyógyszerek szedésével is összefügghet
Akár az orrfolyással vagy egyes gyógyszerek szedésével is összefügghetJulPo / Getty Images Hungary

5. Terhesség

A terhességgel járó hormonális változások gyulladást okozhatnak az orrban. Ez a terhességi rhinitisnek nevezett állapot orrfolyással, illetve néha sós szájízzel párosulhat, de a tünetek néhány héttel a szülés után maguktól elmúlnak. Addig is a sóoldatos orrspray hozhat enyhülést.

6. Nyelőcsőreflux (GERD)

A reflux hatására a gyomorsav visszaszivárog a nyelőcsőbe, ami sós vagy savanyú ízt hagyhat a szájban. A betegség gyakran gyomorégéssel és krónikus köhögéssel jár, miközben a beteg úgy érzi, hogy valami elakadt a torkában. Ilyen esetben a savtermelést csökkentő vagy a gyomorsavat semlegesítő gyógyszerek jelentik a megoldást.

7. Autoimmun állapotok

Az autoimmun állapotok arra késztetik az immunrendszert, hogy megtámadja az egészséges szöveteket. Ha olyan autoimmun betegségben szenvedsz, mint a lupus vagy a rheumatoid arthritis, nagyobb a kockázata az úgynevezett Sjögren-szindróma kialakulásának, ami hatással van a nyálmirigyekre, így szájszárazsághoz, illetve megváltozott ízleléshez vezethet.

8. Neurológiai rendellenességek

Bármilyen abnormális ízt érzel, az ritkább esetben abból is adódhat, hogy az agy által közvetített ízjelek nem úgy működnek, ahogy kéne. Ez általában az idegekkel kapcsolatos problémákra vezethető vissza, ami egy agysérülés vagy daganatos betegség következménye is lehet, és a görcsrohamoktól kezdve a szaglásvesztésig sokféle tünet kísérheti.

A furcsa szájíz súlyos betegségekre is utalhat
A furcsa szájíz súlyos betegségekre is utalhatTetra Images / Getty Images Hungary

Milyen esetben kell orvoshoz fordulni?

A sós szájíz a kiszáradás és a szájszárazság tipikus jele. Ha azonban az alábbi tünetek valamelyikét is tapasztalod mellette, akkor komolyabb egészségügyi problémáról lehet szó, ezért tanácsos orvoshoz fordulnod:

  • hangbeli elváltozások vagy rekedtség,
  • csomó a nyakban,
  • a nyálmirigyek duzzanata a fül mögött vagy az állkapocs alatt,
  • rágási és nyelési nehézségek,
  • egyéb hajlamosító állapotok, például cukorbetegség, szív- vagy vesebetegség, illetve autoimmun rendellenességek.

Szakemberek szerint a sós szájíztől általában hidratálással és szájszárazság elleni készítményekkel is meg lehet szabadulni, de fontos kideríteni a háttérben meghúzódó okot, hogy ha szükséges, megkaphasd a megfelelő kezelést.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek