Asztmához vezethet, ha így veszed fel a ruhád

GettyImages-546827239
Olvasási idő kb. 5 perc

Utolsó pillanatban kapod ki a ruhát a szekrényből, mielőtt dolgozni indulnál, de ráébredsz, hogy még rajta van a címke, és ki sem mostad. Akkor is vállalnád a kockázatot, ha tudnád, hogy súlyos betegségeket is okozhat a ruha mosás nélkül?

Elég csak abba belegondolni, hogy a próbafülkében vajon hányan próbálták már fel előtted. Lehet, hogy még érzed is a parfümje illatát – vagy rosszabb esetben a verejtékét – annak, aki szintén leemelte a fogasról, de végül nem tette a kosarába. Ám ezen túlmenően sokkal nagyobb egészségügyi kockázatot is vállalsz, ha mosás nélkül veszed fel új szerzeményed.

Tetvet és rühöt is lehet kapni

A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy akkor sem lehetsz nyugodt, ha online rendelted meg azt a darabot, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy valaki nem küldte vissza például méretprobléma miatt. Donald Belsito, a Columbia Egyetem Orvosi Központjának bőrgyógyásza látott már olyan esetet, amikor a tetvek valószínűleg egy új ruhával érkeztek, ahogyan rühvel is fertőződtek meg úgy páciensei, hogy a ruházaton keresztül kapták el a betegséget.

A bőrgyógyászok találkoznak olyan problémákkal, amelyeket a ruhában található vegyszerek okoznak
A bőrgyógyászok találkoznak olyan problémákkal, amelyeket a ruhában található vegyszerek okoznakBrothers91 / Getty Images Hungary

A professzor azt javasolja, hogy mindenképpen mossuk ki az újonnan vásárolt ruhákat, mielőtt hosszabb távon viselnénk. Jó hír azonban, hogy egy másik bőrgyógyász, Will Kirby szerint arra, hogy valamilyen vírust vagy baktériumot ruhapróba közben kapjunk el, rendkívül csekély az esély, de hozzátette, hogy nem lehetetlen. 

Tartósítják a ruhát, hogy ne penészedjen

Amikor megvásárolsz egy új ruhadarabot, biztosan átböngészed, hogy milyen anyagokból készült, vagy hogy hány fokon moshatod, azt azonban nem tüntetik fel a címkéken a gyártók, hogy milyen vegyi anyagokat alkalmaztak a textilen. Ha ezek fel lennének tüntetve, kétszer is meggondolnád, hogy mosás előtt felvedd. Ezek ugyanis nemcsak a bőrödet irritálhatják, de akár felszívódva a szervezetbe is bejuthatnak. A Columbia Egyetem Egészségügyi Központjának bőrgyógyásza, Lindsey Bordone mindenkit arra biztat, hogy csak mosás után viseljék az új ruháikat.

Formaldehid kerülhet a szállításra váró ruhákra
Formaldehid kerülhet a szállításra váró ruhákraFilippoBacci / Getty Images Hungary

„A ruhákat szállítás közben bizonyos tartósítószerekkel vonják be, hogy ha nedvesség érné őket, ne penészedjenek be” – mondja a szakember.

Általában az úgynevezett formaldehidgyantát használják, amely a bőrre kerülve akár ekcémát is okozhat, ám még rosszabb hír, hogy az arra érzékenyeknél belélegezve asztmás roham is jelentkezhet.

Bár az Egyesült Államok egészségügyi hatóságai nem engedélyezik ezeknek a vegyi anyagoknak a használatát, ám – még a legnagyobb márkák esetében is – az áru Kínában vagy Indiában készül, ahol ezek a szabályok jóval engedékenyebbek. 2010-ben készült egy tanulmány ezzel kapcsolatban, és már akkor azt találták, hogy az USA-ban értékesített szövetek nagy részénél magasabb formaldehidkoncentrációt mértek, mint a megengedett. Így ne lepődj meg, ha legközelebb, amikor mosás nélkül veszel fel egy új darabot, esetleg piros kiütések jelennek meg a bőrödön, vagy viszketni kezdesz. 

A ruha mosás nélkül a gyerekre a legveszélyesebb 

Csupán azzal, hogy kimossuk a megengedett hőfokon a ruhát, már jelentősen csökkentjük a vegyi anyagok jelenlétét. A gyártás során ugyanis több olyan mozzanat van, amikor más, irritációt okozó anyagok kerülnek a textilre. Laura Hogue ruhagyártási szakértő elmondta, hogy több okból is vegyszert juttatnak a ruhaanyag szálaira, például azért, hogy könnyebben csússzon a szövőgépben, vagy hogy jobban rátapadjon a festék. 

Gyerekruhát mosás nélkül semmiképpen ne adj fel a picire
Gyerekruhát mosás nélkül semmiképpen ne adj fel a picireFlavia Morlachetti / Getty Images Hungary

„A formaldehid 3. kategóriájú rákkeltő anyag, amely a legalacsonyabb veszélyt jelenti, illetve valószínűleg annyira kis mennyiségben fordul elő a ruha anyagán, hogy nem jelent valós veszélyt, ugyanakkor senki nem kenegetné magát olyan vegyszerrel, amellyel azt kockáztatja, hogy daganatos megbetegedés alakul ki a szervezetében.”

A szakértők azt is kiemelték, hogy a csecsemők és kisgyermekek tekintetében különösen fontos, hogy soha ne adjunk rájuk úgy új ruhát, hogy azt otthon nem mostuk ki. 

Hogue arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyári kánikula, de a tél is különösen veszélyes lehet, mivel könnyebben leizzadunk, például amikor télikabátban vásárolunk egy üzletben, és melegünk lesz Az izzadás során a pórusok kitágulnak, és szabad utat engednek, hogy a bőr még inkább felszívja a ruházatban megbúvó vegyszereket.

Ha tesztelni akarod, mennyire vagy profi a ruhák tisztításában, kattints erre a cikkünkre is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek