Körülbelül 254 ezer ember él ma Magyarországon a megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásból. Elsősorban őket érinti az a jogszabályváltozás, amely május 1-jétől van érvényben – derül ki a Népszava írásából. E szerint drasztikusan csökkent azoknak a szempontoknak a száma és részletessége, amelyek alapján eldől, hogy valaki rehabilitálhatónak vagy munkavégzésre alkalmatlannak minősül-e. Ennek tétje azonban nem kicsi, hiszen egészen más juttatás jár a két csoportnak.
Bernáthné Székely Julianna rehabilitációs szakértő szerint nem jó irány, hogy a jogszabályhoz tartozó mellékletek száma – ezek írják le a kritériumokat, amelyek eldöntik a besorolás kérdését – háromról mindössze egyre csökkent. Ráadásul a szakértő szerint több vizsgálatnál nem egyértelmű, hogy hogyan kellene értékelni. Az értékeléseken múlik a besorolás, amelynek nagy a tétje az érintettek számára.
Annak ugyanis, akit rehabilitálhatónak ítélnek, maximum 69 ezer forint járhat havonta, míg annak, akit munkaképtelennek minősítenek, akár 206 ezer forint is lehet a havi ellátmánya.
A minisztérium szerint csak egyszerűsítettek a rehabilitációs minősítésen
A minisztérium szerint csak racionalizáltak: a rendszer korábbi szempontjai nem tűntek el, csak az átfedéseket szüntették meg. A rehabilitációs szakember szerint nagyon hiányzott a szakmával történő egyeztetés, amely segítségével elkerülhetők lettek volna a problémák. Bernáthné Székely Julianna szerint az új besorolási rendszer hatására nehezebb lesz megérteni és vitatni a bizottság döntését, így a jogorvoslat is bonyolultabbá válik.
Az új szabályozást azért vezették be, mert a kormány tájékoztatása szerint az Európai Unióban Magyarországon volt a legmagasabb lakosságarányosan a rokkantsági nyugdíjra jogosultak száma.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés