Egy magyar népbetegség jele is lehet, ha fáj a füled

GettyImages-1465288338

Noha leggyakrabban a felső légúti megbetegedésekkel hozzuk összefüggésbe, a fülfájás egy olyan népbetegségünk tünete is lehet, amelyre eszünk ágában se lenne gondolni. Pedig jó, ha már az első jelnél gyanakodni kezdünk.

A ma már népbetegségnek számító reflux a statisztikák szerint 2019-ben már 783,95 millió embernek okozott gondot a világban, a magyar lakosságnak pedig a 30 százaléka kénytelen elviselni annak kínzó tüneteit. A refluxosok jól ismerik a semmivel sem összetéveszthető savanyú ízt a szájban, a nappalokat és az éjszakákat megkeserítő gyomorkörnyéki kellemetlenségeket és fájdalmat, no és az állandó savas érzést. Ha azt gondoljuk, hogy a reflux „ennyi csupán”, van egy rossz hírünk: a betegségnek más tünetei is lehetnek.

A reflux tünete lehet a fülfájás

Refluxra hívhatja fel a figyelmet a fülben érzett nyomás, pláne, ha azt lefekvéskor érzed. Dr. Mark Tanchel gasztroenterológus szerint a nyelőcsőbe áramló sav elérheti az orrüreggel összeköttetésben lévő középfület a fülkürtön keresztül, az így kiváltott gyulladás pedig nyomást, fülfájást, fülzúgást és akár halláskárosodást is okozhat.

A reflux nem csak a gyomorban okoz tüneteket
A reflux nem csak a gyomorban okoz tüneteketJan-Otto / Getty Images Hungary

Légzési nehézséggel is járhat

A sav hasonlóképpen juthat el a légutakba is, megzavarva azok működését. Dr. Ali A. Khan gasztroenterológus szerint a tünetet a nyelőcső és a légzőrendszer közelsége magyarázza: a sav olyan fertőzést és gyulladást okozhat, amelyet légszomj jelez. A savas reflux nem ritka az asztmában szenvedő betegeknél, akik krónikus köhögést, mellkasi fájdalmat és légzési nehézséget tapasztalhatnak.

Előfordulhat mellkasi fájdalom is

Fontos megjegyezni, hogy Khan szerint a mellkasi fájdalomnak nemcsak a reflux lehet az oka, hanem sok minden más is. Mint mondja, ennek jelentkezésekor először mindig az ijesztő, életveszélyes állapotokat, például a szívinfarktust kell kizárni, hogy ezután a tüdőproblémákkal és az esetleges gyulladásokkal foglalkozhassanak.

„Amikor ezeket kizárjuk, mérlegeljük, hogy a mellkasi fájdalom az ellenőrizetlen savas reflux megnyilvánulása-e, amely további felső endoszkópos vizsgálatot tehet szükségessé” – magyarázza a gasztroenterológus.

Valójában a reflux meglehetősen gyakran okoz mellkasi fájdalmat, egy kutatás szerint a nem szíveredetű fájdalmak körülbelül 50-60 százaléka ennek az állapotnak tulajdonítható.

Az American Heart Association szerint a reflux a mellkas középvonalában okozhat fájdalmat, amely a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat, és a nyak és az áll felé is kisugározhat.

Az asztmásoknál nem ritka a reflux
Az asztmásoknál nem ritka a refluxScience Photo Library / Getty Images Hungary

Ez lehet felelős a savanyú ízért is

A reflux a szájüreget sem kíméli, dr. Tanchel szerint oka lehet a fogak érzékenységének és korróziójának, a savanyú íznek és rossz leheletnek.

E problémák annak a következményei lehetnek, hogy a sav közvetlenül érintkezik a szájüreggel.

A sav ráadásul olyan erős, hogy hiába védi nyál a fogakat azáltal, hogy megpróbálja semlegesíteni a savat, és biztosítja a fogak remineralizációjához, vagyis újraásványosádásához szükséges anyagokat,

a gyomorsav képes ezen is felülkerekedni.

Refluxtünet lehet a rossz lehelet is
Refluxtünet lehet a rossz lehelet isRattankun Thongbun / Getty Images Hungary

Így enyhíts a tüneteken

Tanchel tanácsa szerint mindenekelőtt a savas refluxot kell kezelni, ennek ugyanis csökkentenie kell a másodlagos tüneteket. Érdemes azonban otthoni gyógymódokat is kipróbálni, amelyek az étrendi változtatásokkal kezdődnek.

„Enyhíthet a tüneteken, ha megpróbáljuk elkerülni a koffeint, a szénsavas üdítőket, a savas és fűszeres ételeket, az alkoholt, a dohányzást és a késő esti étkezést, az olyan élelmiszerek viszont, mint a zabpehely, a joghurt és a kamilla tea, segíthetnek a savasságon” – sorolta a szakember, hozzátéve: hasznos olyan párnát használnunk alváskor, amely 6-8 centiméterrel megemeli a fejünket.

Ha a gyomorban lévő Helicobacter pylori baktérium fertőzése okozza a refluxot, akkor az orvosok antibiotikumkúrát is bevethetnek. 

Sokat enyhíthet a tüneteken, ha néhány centivel megemeljük a párnát
Sokat enyhíthet a tüneteken, ha néhány centivel megemeljük a párnátTetra Images / Getty Images Hungary

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Az orvos látogatásának szükségessége alapvetően négy tényezőtől, vagyis attól függ, hogy milyenek, mennyire gyakoriak, milyen intenzitásúak a tünetek, illetve hogy lehetséges-e azok otthoni kezelése. Tanchel azt tanácsolja, azok a betegek mindenképpen forduljanak orvoshoz, akiknek a gyomorégés vagy a felső hasi fájdalom tünetei a korábbinál gyakoribbak vagy súlyosabbak, vagy ha a panaszok több mint két hete nem enyhülnek semmilyen házi gyógymód, vény nélkül kapható vagy vényköteles gyógyszer hatására sem.

A doktor szerint a következő tünetek nyomán mindenképp javasolt az orvos felkeresése:

mellkasi fájdalom, hátfájás, nyelési nehézség, fogyás, hányinger és hányás, krónikus köhögés – főleg éjszaka –, zihálás, az asztmás tünetek fellángolása, rekedtség vagy hangváltozás és gombóc érzése a torokban.

Ha szeretnél még többet megtudni a refluxról, ajánljuk figyelmedbe alábbi cikkünket is:

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek