Legyen nyár vagy tél, az intenzív testmozgás bizony izzadással jár. Azok, akik tehetik, nemcsak minőségi ruházattal, de különféle kiegészítőkkel is készülnek az edzésre. De vajon tudják-e, mennyi baktérium tapadhat meg ezeken már egyetlen edzést követően?
Az edzőszett minden részének jár a tisztítás
Míg a sportruhákat valóban rendszeresen mossuk, hiszen ez elkerülhetetlen a megfelelő komfortérzethez, vannak olyan kiegészítők, amikről hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Korábban már írtunk róla, hogy a sportcipők nem megfelelően szellőző kialakítása, illetve a ritka mosás milyen komoly bakteriális fertőzésekhez vezet, de nem csak a lábbelik tisztaságát érdemes szem előtt tartanunk, ha rendszeresen edzünk.
A sportban ősszel indul a szezon
Az őszi hetek-hónapok időjárása kifejezetten kedvez a szabadtéri testmozgásnak, s a magyarok egyik kedvenc sporttevékenysége szempontjából is ideális ennek az évszaknak az időjárása. A futóknak szeptemberben kezdődik az igazi szezon, a hűvösebb, árnyasabb nappalok idején egymást érik a félmaratonok, maratonok és ultratávok versenyei.
De sokkal szívesebben járunk edzőterembe is, hogyha nem kell attól tartanunk, hogy már az odaút során leizzadunk, pedig még egy kilónyi súlyt sem emeltünk meg.
Az iskolaév kezdetével az aktívan sportoló korosztály gyermekei visszatérnek a közoktatásba, talán ők is újra elkezdenek edzésekre járni, nem csoda, hogy az edzőtermek látogatottsága is ebben az időszakban nő meg ugrásszerűen.
A megfelelő felkészülés nem csak mentálisan és fizikálisan elengedhetetlen,
egy-egy kellemetlen betegség hónapokra vetheti vissza azokat, akiknek valójában most jött el az ideje.
A floridai Atlantic Egyetem Charles E. Schmidt Tudományos Főiskolájának kutatói a közelmúltban hozták nyilvánosságra azon kutatásuk eredményeit, melyben különféle sportkiegészítők egészségügyi hatásait vizsgálták, és kimutatták, hogy a rendszeresen sportoló résztvevők csuklókon viselt digitális eszközeinek 95 százaléka valamilyen baktériumtörzzsel fertőzött volt.
A pulzusmérő eszközt is tisztítani kell
Azok, akik rendszeresen – sőt, magas szinten vagy egészségügyi problémával élve – sportolnak, általában különféle pántokat használnak a mozgás közbeni állapotuk monitorozására. Már némely okosóra is rendelkezik ugyan sportfunkcióval, aminek köszönhetően pulzust, testhőmérsékletet és lépésszámot mérnek, ám ezekről már egy ideje tudjuk, hogy elengedhetetlen a megfelelő tisztításuk.
Akik speciális, edzéshez való karpántokat és órákat viselnek, sokszor csak a testmozgás során veszik fel eszközeiket.
A drága és rengeteg pluszfunkcióval működő, GPS-képes, akár térképeket is mutató, a mindennapokhoz túl nagy méretű sportórák kapcsán azonban felmerülhet, hogy ha csak heti pár órát viseljük, nem kell olyan gyakran megtisztítani.
Azt gondolnánk, az izzadság azzal, hogy levesszük a sportóráinkat, távozik a műanyag alkatrészekről, azonban ez egyáltalán nem így van. A kutatók által megvizsgált gumipántos sportkiegészítők vizsgálata során kiderült, hogy az emberek 95 százaléka egyáltalán nem fertőtleníti ezeket az eszközöket, s kétharmaduk komoly, hosszú távú bajokat okozó baktériumokkal fertőzött.
A gumis és műanyag szíjakon a vizsgált esetek 85 százalékában találtak Staphylococcus baktériumokat, hatvan százalékukon pedig E.colit is kimutattak. A hányással és hasmenéssel járó tüneteket okozó, ürülék útján terjedő törzs nagyon fertőző, akár kiszáradással is járó fertőzések okozója lehet. Az eszközök 30 százalékán Pseudomonas spp-t is találtak.
A rendszeres, minden egyes viselést követő fertőtlenítő tisztítás mellett a kutatásban részt vevő szakemberek azt javasolják, hogy a gumi-, a műanyag vagy a bőranyagú csuklópántok helyett válasszuk az arany vagy ezüst alapanyagúakat.
Ezek azonban hazánkban kevéssé elérhetőek, így a magyar sportkedvelők számára a rendszeres, alkoholos oldatos fertőtlenítést javasolnánk.
Két lábon járó baktériumtenyészetek lennénk?
„A műanyag és gumi csuklópántok megfelelőbb környezetet biztosíthatnak a baktériumok szaporodásához, mivel ezek a felületek hajlamosak vonzani a baktériumokat, amelyek megtelepednek rajtuk – mondta Nwadiuto Esiobu, a biológiatudományok professzora, a tanulmány vezető szerzője. A csuklópántokon talált baktériumok mennyisége és taxonómiája azt mutatja, hogy szükség van ezeknek a felületeknek a rendszeres fertőtlenítésére.”
A Staphylococcus aureus az emberi bőrön, az orrban, a hónaljban, az ágyékban vagy más területeken képes tenyészni, és sokféle betegséget okozhat. A Pseudomonas spp műtéteket követően veszélyes – összegzik a kutatók.
Komoly közegészségügyi problémát vethetnek fel a nyilvános, mások által is látogatható helyen sportoló emberek, akik sétáló baktériumtenyészetként fertőzhetnek meg másokat is mindennapi testedzésük közben, ha nem ügyelnek kiegészítőik tisztítására.
A sport egészséges és a hosszú élet záloga. Nem nagy ördöngösség odafigyelni arra, hogy ez valóban így legyen, egyszerűen csak tisztítsunk rendszeresen minden olyan ruhát és egyéb eszközt, ami érintkezik izzadságunkkal egy-egy tréninet követően.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés