A 2024-es tanulmány szerint az Ecklonia cava nevű tengeri moszat fogyasztása lassíthatja vagy megelőzheti a Parkinson-kórt. A kutatók megállapították, hogy a hínárban – amelyet az ázsiai konyhában gyakran használnak levesekben és salátákban – található antioxidánsok megvédhetik idegsejtjeinket a szabad gyökökkel szemben, így megelőzhetik ezt a betegséget.
Megérkezhet a segítség a Parkinson-kór ellen?
A kutatók korábban összefüggést találtak az étrendi antioxidánsok és a Parkinson-kór megelőzése között. Például arra jutottak, hogy a rezveratrol – amely számos növényben és gyümölcsben, többek között a vörös szőlőben, a bogyós gyümölcsökben és a földimogyoróban is megtalálható – a Parkinson-kór több egérmodelljében megvédte az agyban a dopamint termelő neuronokat az elhalástól. Az ellagsav, az α-liponsav és a mirtenál mind javította az egereknél a tanulási és memóriateljesítményt, valamint a neuromuszkuláris koordinációt – izomtevékenység működését szabályozó idegrendszeri folyamatok.
Az ellagsav több gyümölcsből és zöldségből is bevihető, többek között a szőlőből, a gránátalmából, a bogyós gyümölcsökből és a diófélékből. A mirtenál különböző növényekben, például az izsópban és a zsályában, az α-liponsav pedig a vörös húsokban, a spenótban és a brokkoliban is megtalálható.
Szervezetünk káros szabad gyököket termel a környezeti ártalmakra, például az ultraibolya sugárzásra és a légszennyezésre válaszul. A szabad gyökök a sejtekben zajló normális folyamatok természetes melléktermékei. Az antioxidánsok megvédik a sejteket a szabad gyökök által okozott károktól. A szervezetünk természetes módon termel antioxidánsokat, de egyes élelmiszerek, mint például az Ecklonia cava, antioxidánsokban gazdagok, és kiegészíthetik a természetes módon termelt antioxidánsokat, hogy segítsék a szervezetünket a szabad gyökök okozta károk elleni küzdelemben. Emellett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású is.
„Parkinson-kóros” egerek
A rotenon elpusztítja az agyban a dopamint termelő neuronokat, aminek következtében az egereknél a Parkinson-kórhoz hasonló betegség alakul ki, hasonló tünetekkel, például lassabb mozgással és gyomor-bélrendszeri zavarokkal.
Miután a kutatók Parkinson-kórt idéztek elő az egerekben, egyeseket az Ecklonia cava antioxidánsokkal, másokat pedig a szokásos étrenddel etettek. Azt találták, hogy az antioxidánsokkal etetett egerek agyában a dopamint termelő neuronok védettnek tűntek. Ezen egereknél kevesebb Parkinson-kóros tünet is jelentkezett, mint a hagyományos étrenddel etetett egereknél.
A rotenon növeli a szabad gyökök termelődését, ami elpusztítja a sejteket. A kutatók megfigyelték, hogy az antioxidánsok csökkentették a sejtekben a rotenon által kiváltott szabad gyökök termelését, megakadályozva ezzel a sejtpusztulást. Ez a kutatás jelentheti azt, hogy megelőzhető és lassítható a Parkinson-kór, de az állati modelleken végzett vizsgálati eredmények nem mindig jelentik azt, hogy az embereknél is hatásos lehet.
Mi az az Ecklonia cava?
Az Ecklonia cava – más néven lapátfű, kajime, noro-kajime vagy gamta – egyfajta barna alga, amely gazdag egy florotannin nevű antioxidánsban. Japánban és Koreában élelmiszerekhez és a gyógyászatban is használják magas koleszterinszintre, rákra, porckopásra, sportsérülésekre, cukorbetegségre és sok más betegségre.
A tengeri moszatok az óceánban növő algafélék. A vöröstől a zöldön és a barnán át a feketéig több színben is fellelhető tengeri algák sziklás partok mentén nőnek, de leginkább az ázsiai országokban fogyasztják őket. Több mint 97 százalékát Kína, Indonézia, a Fülöp-szigetek, Dél-Korea, Japán és Malajzia állítja elő.
Idegrendszert érintő betegség
A hosszú évek alatt kialakuló Parkinson-kór egy idegrendszert érintő betegség, amely tünetei között szerepelhet a remegés, a merevség, a mozgási nehézségek, a depresszió, a kognitív károsodás és autonóm funkciók zavarai. Ez akkor következik be, amikor a dopamint – a mozgást irányító vegyi anyagot – termelő neuronok elkezdenek elpusztulni az agyban. Bár önmagában nem halálos, súlyos szövődményeket okoz, amelyek halálhoz vezethetnek. Jelenleg nincs rá gyógymód, a tüneteket enyhíteni lehet csupán.
A Parkinson-kór az Alzheimer után a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség világszerte, amely előfordulása 60 éves kor után minden évtizedben megháromszorozódik. 2015-ben 6,9 millió betegről tudtunk, de 2040-re ez a szám megduplázódhat, és 14,2 millióra emelkedhet, elsősorban a világ népességének gyors elöregedése miatt.
Egy új teszt akár kilenc évvel korábban is jelezheti a demenciát, még a tünetek megjelenése előtt. Ismerd meg a részleteket az alábbi cikkünkben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés