Ezt jelenti az orvosi leleteiden a sok furcsa rövidítés

orvos lelet
Olvasási idő kb. 6 perc

FT3/FT4, ALT/AST, ESR... Ha neked sem mondanak semmit a leleteden szereplő majdhogynem hieroglifák, akkor itt az idő, hogy velünk együtt áttanulmányozd, mi mit jelent. Szakorvos segít benne.

Amikor kézhez kapod az orvosi leleteidet, az első, ami szembeötlik, az apró betűkkel teleírt sorok végtelen áradata. Ott állsz, próbálod megfejteni a különös rövidítéseket és latin szavakat, de olyan érzés, mintha egy titkos kódokkal teli dokumentumot tartanál a kezedben. „Hgb, CRP, TSH…” – akárcsak egy rejtvénykönyvből kiollózott feladványsor. Megpróbálhatod az interneten kikeresni a rövidítések jelentését, de a magyarázatok nem mindig könnyítik meg a dolgot, így az orvosi világ titkai továbbra is homályban maradnak. Hogy eloszlassuk ezt a homályt, dr. Nagy Csaba kardiológus főorvost kérdeztük.

Itt az orvosi leletek megfejtése

A vizsgálatokról kapott leletek gyakran tele vannak olyan rövidítésekkel, amelyeket egy laikus nehezen ért meg. Sokszor töprengek ilyenkor azon, hogy vajon csak nem akarnak szembesíteni minket az egészségünket érintő kellemetlen dolgokkal, mert épp elég, ha rábízzuk magunkat a kezelő- vagy háziorvosunkra?

A leletek orvosi szaknyelven íródnak, amelyet időnként nehéz megérteni
A leletek orvosi szaknyelven íródnak, amelyet időnként nehéz megérteniMartin Barraud / Getty Images Hungary

Az orvosok és laboratóriumi szakemberek a gyorsabb és egyértelműbb kommunikáció érdekében használnak mindennapi munkájuk során rövidítéseket, de ezeknek a betűszavaknak a jelentése nem titkos 

– oszlatja el aggodalmaimat dr. Nagy Csaba, akinek a segítségével áttekintettük, melyek a leggyakoribb rövidítések, és mit jelentenek.

1. Vérkép

  • Hgb (Hemoglobin): a hemoglobin a vörösvértestekben található fehérje, amely az oxigén szállításáért felelős. A normáltól eltérő értékek vérszegénységre vagy más vérképzőszervi problémákra utalhatnak.
  • RBC (Red Blood Cells): a vörösvértestek számát jelzi a vérben. A túl alacsony RBC szám vérszegénységre utalhat, míg a túl magas értékek policitémiát (vér sűrűsödése) jelezhetnek.
  • WBC (White Blood Cells): a fehérvérsejtek számát méri, amelyek az immunrendszerünk részeként a fertőzésekkel küzdenek meg. Az emelkedett értékek fertőzést vagy gyulladást jelezhetnek.

2. Gyulladási paraméterek

  • CRP (C-reaktív protein): ez egy olyan fehérje, amelynek szintje megemelkedik, ha a test gyulladásos folyamatokat tapasztal. Magas értéke gyulladást vagy fertőzést jelezhet, például bakteriális eredetűt.
  • ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) vagy Westergren, azaz vvt süllyedési sebesség: ez a vörösvértestek ülepedési sebességét méri, és szintén gyulladásos állapotok fennállását jelzi. Gyorsabb ülepedés krónikus betegségekre, gyulladásra vagy daganatokra utalhat.

3. Hormonszintek

  • TSH (Thyroid Stimulating Hormone): ez a hormon a pajzsmirigy működését szabályozza. Magas TSH-szint pajzsmirigy-alulműködésre utalhat, míg az alacsony szint pajzsmirigy-túlműködésre.
  • FT3/FT4 (Szabad T3 és T4): a pajzsmirigy által termelt hormonok. A szintjük fontos a pajzsmirigy működésének pontos megértéséhez.
Egy EKG-vizsgálatról készült lelet megértéséhez szükség van orvosi segítségre
Egy EKG-vizsgálatról készült lelet megértéséhez szükség van orvosi segítségreThierry Dosogne / Getty Images Hungary

4. Szív- és érrendszeri vizsgálatok

  • EKG (Elektrokardiogram): az EKG a szív elektromos tevékenységét rögzíti. Az orvosok a szívritmuszavarok, a szívizom-gyulladások és a szívroham jeleit keresik.
  • BP (Blood Pressure): a vérnyomás, amelyet két értékkel jelölnek (pl. 120/80 Hgmm). Az első szám a szisztolés nyomást jelzi (a szív összehúzódásakor), a második pedig a diasztolés nyomást (amikor a szív elernyed), a két értéket vizsgálva együttesen lehet következtethetni a szívműködés és keringés megfelelő állapotára.

5. Vese- és májfunkciók

  • GFR (Glomerular Filtration Rate): ez az érték a vesék szűrési funkcióját mutatja, és a vesebetegségek korai felismerésében hasznos. Az alacsony érték veseelégtelenségre utalhat.
  • GPT/GOT (Glutamate-Pyruvate Aminotransferase/Glutamate-Oxaloacetate-Aminotransferase), vagy ALAT/ASAT (Alanine Aminotransferase / Aspartate Aminotransferase): ezek a májenzimek, amelyek májkárosodás esetén emelkednek meg. Magas szintjük májgyulladást, májbetegséget vagy akár alkoholos májkárosodást jelezhet.

6. Képalkotó eljárások

  • CT (Computed Tomography): ez egy speciális radiológiai vizsgálat, amely keresztmetszeti képeket készít a test különböző részeiről. Az orvosok daganatok, sérülések vagy belső elváltozások diagnosztizálására használják.
  • MRI (Magnetic Resonance Imaging): az ilyen vizsgálat során mágneses rezonancia segítségével készítenek részletes képeket a test lágy szöveteiről, például az agyról, a gerincről vagy az ízületekről.
A CT-vizsgálatok leleteit valószínűleg csak az orvosok értik meg
A CT-vizsgálatok leleteit valószínűleg csak az orvosok értik megMorsa Images / Getty Images Hungary

Miért vannak ezek a rövidítések?

Az orvosi nyelv sajátos terminológiát használ, és a latin vagy angol rövidítések gyakran a nemzetközi gyakorlat miatt alakultak ki. Az orvosi dokumentáció és különösen a leletek esetében rengeteg adatot kell rövid idő alatt és hatékonyan rögzíteni. A rövidítések segítik az orvosokat, laboratóriumi dolgozókat és egészségügyi személyzetet a gyors és pontos információcserében. 

Hogyan értheted meg a leleteidet?

Bár a rövidítések elsőre zavarosak lehetnek, az orvos segíthet azok értelmezésében. Ha nem világos, mit jelentenek a leleten lévő értékek, mindig érdemes megkérdezni, hogy pontosabb képet kapj az egészségi állapotodról. Az interneten is sok rövidítésmagyarázó található, de fontos megjegyezni, hogy a megfelelő értelmezéshez gyakran szükség van orvosi kontextusra

– hangsúlyozta a Díványnak a főorvos. 

Orvosaink segíthetnek a leletek értelmezésében
Orvosaink segíthetnek a leletek értelmezésébenReza Estakhrian / Getty Images Hungary

A leleteken szereplő rövidítések gyakran elidegenítőek lehetnek, de mögöttük pontos és hasznos információk rejlenek az egészségedről. Az orvosoknak ezek a kódok a gyors és hatékony kommunikáció eszközei, míg a páciensek számára egy új nyelv, amelyet érdemes megismerni, hogy jobban megértsük saját testünk állapotát.

Ha érdekel, hogy milyen orvosi jogköröket terveznek egészségügyi szakdolgozókra átruházni, ide kattintva erről is olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek