Újabb megyében jelent meg a veszélyes nyugat-nílusi láz: már 27 hazai megbetegedésről tudni

GettyImages-1658377140
Olvasási idő kb. 3 perc

A 37. héten két újabb nyugat-nílusi lázas megbetegedést diagnosztizáltak Magyarországon.

A megbetegedéseket két területről jelentették: Baranya és Hajdú-Bihar vármegyéből – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Járványügyi és Infekciókontroll Főosztályának tájékoztatásából. A héten diagnosztizált esetekkel együtt idén már 27 nyugat-nílusi lázas esetről tudni hazánkban.

A szúnyogok terjesztik a nyugat-nílusi lázat

A nyugat-nílusi láz egy szúnyogcsípéssel átvihető vírusos megbetegedés, amely elsősorban Afrikában, Európa déli részein, Közép-Keleten, Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban terjedt el, de az utóbbi években, Romániában, Csehországban és Magyarországon is megjelent.

A vírust Culex moszkitók (szúnyogok) terjesztik madarakról emberre, szúnyogcsípés révén. A maláriát terjesztő szúnyogokkal ellentétben ezek a szúnyogok nappal aktívak.

A nyugat-nílusi láz terjedéséért a szúnyogok felelősek
A nyugat-nílusi láz terjedéséért a szúnyogok felelősekimbarney22 / Getty Images Hungary

Agyhártyagyulladást is okozhat

Az Országos Epidemiológiai Központ közlése szerint a nyugat-nílusi vírus által okozott, 3-6 napos lappangási idejű fertőző betegség 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik, míg az esetek 15-20 százalékban enyhébb tünetekkel jár, melyek nem jellegzetesek, ezért nehezen különíthetők el más vírusos betegségektől.

Eddig 11 megyében jelent meg Magyarországon

A hivatalos összesítés szerint hazai eredetű megbetegedést a főváros és tizenegy vármegye területén regisztráltak: Budapest (3 fő), továbbá Baranya (1 fő), Bács-Kiskun (2 fő), Borsod-Abaúj-Zemplén (1 fő), Csongrád-Csanád (6 fő), Fejér (3 fő), Hajdú-Bihar (2 fő), Jász-Nagykun-Szolnok (2 fő), Pest (1 fő), Somogy (2 fő), Szabolcs-Szatmár-Bereg (1 fő), Tolna (1 fő) vármegye. A betegek 60 százaléka férfi, és 48 százaléka a 60 éves vagy annál idősebb korcsoportba tartozik. A fertőzöttek 81 százalékban idegrendszeri tünetekkel kerültek kórházba.

A betegség bevezető tünetei közé tartozik a hányinger, a láz, a fényérzékenység, az izomfájdalom, a kötőhártya gyulladása és az arcpirulás. Eközben nyirokcsomó-duzzanatok jelennek meg testszerte, illetve bőrkiütések jelentkeznek a törzsön és a végtagokon. A kezdeti állapot kb. 6 napig tart, melyet gyors javulás vált fel.

A betegség második periódusában az idősebbeknél agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki,

a halálos szövődmények is náluk gyakoribbak.

Csak tünetei kezelése ismert

A nyugat-nílusi láz vírus a betegség első 6 napján mutatható ki a vérből, később pedig szerológiai vizsgálattal igazolható. „Jelenleg csak tüneti kezelés lehetséges. Az emberi megbetegedések megelőzésére még nem fejlesztettek ki oltóanyagot” – írják a betegségről szóló tájékoztatóban.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek