A régi korokban jellemzőbb volt, hogy házi praktikákkal igyekezzenek enyhíteni a betegségekkel vagy egyéb állapotokkal járó tüneteket, s nem volt ez másként a napégés esetében sem. Az időnként furcsának, érthetetlennek tűnő trükkök némelyikéről azóta kiderült már, hogy a valóságban nem is hat – sőt, akár épp, hogy ront a helyzeten.
Napégés esetén ezt semmiképp ne tedd
Kezdjük azokkal a praktikákkal, amelyek filléresek és könnyen elérhetők, ugyanakkor kerülendők és tényleg értelmetlenek. Még ha nagymamád is javasolta ezeket, akkor se alkalmazd a praktikákat.
- Ecetes borogatás – átmenetileg azt érezheted, van értelme a dolognak, a valóságban azonban maró hatása van a folyadéknak, így hosszabb távon súlyosbíthatja a tüneteidet.
- Citromleves kenegetés – erre pontosan ugyanaz igaz, mint az ecetes változatra: a rövid ideig tartó enyhülést a maró hatás miatti kínok követhetik, a bőröd tovább roncsolódik így.
- Tejfölös kenegetés – ez talán a legismertebb népi módszer, viszont bár hűsít, olyan réteget képez a bőrön, amely elzárja azt a levegőtől, ami nehezíti a gyógyulást, ráadásul enyhe hámlasztó hatása irritálhatja a friss napégést.
Ezek a praktikák tényleg működnek, ha leégtél a napon
Vannak ugyanakkor olyan, egyszerűbb megoldások, amelyeket valóban bevethetsz. Ezek a következők:
- Borogatás – egyszerűen csak hűs vízzel, semmi egyébbel. A kezelés ebben az esetben mindössze tüneti, de azért enyhülést okozhat, hosszasan viszont nem érdemes borogatni a leégett bőrt, mivel nem gyógyít, ellenben szárít a módszer.
- Uborka – nagyobb testfelületet nem igazán tudsz persze így kezelni, de ha az arcod lett piros, mert elfelejtkeztél arról, hogy már fényvédő krémet kellene használnod jó ideje, a zöldség üdítő hatását te is kihasználhatod. Regenerál és hidratál, ha pedig a hűtőből vetted ki, még hűsít is ez a megoldás.
- Teafilter – természetesen nem melegen, hanem hűvösen, és például zöld teából vagy körömvirágból. Először forró vizet önts rá, utána pedig a zuhany alatt hűtsd le.
Más hasznos tippek napégés esetén
Ha leégtél, enyhítő hatása van a rövid, hűsítő zuhanynak, de azt sem szabad elfelejteni, hogy sok vizet érdemes ilyenkor fogyasztani, hogy belülről is hidratálj. Az illóolajos fürdő is segíthet, erre a célra levendulát vagy rozmaringot ajánlanak, amelyeket soha ne hígítatlanul alkalmazz, hanem mindig vízzel hígítva használj.
Az aloe vera bár nem tipikusan az a szer, amelyet a nagyi a hátsó kertben termesztett, mégis jó, ha ilyen esetre kéznél van. Az sem véletlen, hogy a napozás utáni, napégésre kínált géleknek ez a növény az egyik alapvető összetevője:
az aloe vera fertőtlenít, és serkenti a bőrmegújulást is, hűsít, enyhíti az irritációt, ezáltal nagyszerű választás.
Ha a bőröd hólyagosra égett, a hólyagokat semmiképp ne piszkáld, hagyd, hogy meggyógyuljanak. Ha nagyon kellemetlen a helyzet, akkor fájdalomcsillapítót is nyugodtan bevehetsz.
Került el a napégést, ha lehet!
Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy mai tudásunk szerint a napozást leginkább kerülni kell. Európa az elsők között van az UV-sugárzás miatt kialakuló bőrrákos megbetegedések számát tekintve, ezért fontos az UV-sugárzásnak való kitettség csökkentése, a napozás szokásának megszüntetésével.
A Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) szerint
a megfelelő D-vitamin-szintetizációhoz napi 15-30 perc napon való tartózkodás egészséges: ezt nem szabad összekeverni a napozással.
Ennyit mindennapi teendőink közben, az utcán járva-kelve is eltöltünk napnak kitéve, ez nem napozásból kell, hogy megvalósuljon.
Az MDT ajánlása szerint a nyári hónapokban a legalább 30-as, de még inkább az 50-es faktorszámú napvédő krémek és naptejek használata szükséges, nemcsak nyaralás közben, a vízparton, de szabadban végzett munka vagy sporttevékenység esetén is, minden alkalommal. A legjobb, ha mindennapi rutinná válik a reggeli alkalmazásuk, amikor a hivatalos UV-index meghaladja a 3-as értéket.
Ha tudni szeretnéd, milyen gyógyszerek szedése növeli a napégés kockázatát, olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés