Annak ellenére, hogy milyen népszerűek a fogyókúrázók körében, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég figyelmeztette a fogyasztókat, hogy az olyan mesterséges édesítőszerek, mint a szukralóz, nem hatékonyak a testsúly szabályozásában, és hosszú távon megnövelhetik a szívbetegségek, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A szukralózzal kapcsolatban most újabb súlyos aggályok merültek fel.
Mi a gond ezzel a mesterséges édesítőszerrel?
A rágcsálókon végzett korábbi kutatások alapján a szukralóz lenyelése után számos zsírban oldódó vegyület képződik az emésztőrendszerben. Az egyik ilyen vegyület a szukralóz-6-acetát.
Ugyanennek a tudományos csoportnak az új kutatása úgy találta, hogy a szukralóz-6-acetát genotoxikus lehet, és negatívan befolyásolhatja a DNS-t. Azt is megállapították, hogy a vegyület károsítja a bél integritását, továbbá hozzájárulhat a bélszivárgáshoz.
Ezenkívül a vegyület jelentősen megnövelte az oxidatív stresszel, gyulladással és rákkal kapcsolatos gének expresszióját a bélben.
Sőt, a vizsgálatok során a szukralóz-6-acetát két olyan enzimet is blokkolt, amelyek szerepet játszanak a méregtelenítésben és a sejtanyagcserében, ami káros toxikológiai expozícióhoz vezethet.
A kutatók szerint mindez azért is aggasztó, mert a boltok polcain lévő szukralóztartalmú termékekből nyomokban szukralóz-6-acetátot mutattak ki.
„Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) minden genotoxikus anyag esetében 0,15 mikrogramm/fő/nap toxikológiai küszöbértéket állapított meg. Munkánk azt sugallja, hogy a szukralóz-6-acetát nyomokban kimutatott mennyisége egyetlen szukralózzal édesített italban is meghaladja ezt” – figyelmeztetett Susan Schiffman, a tanulmány egyik szerzője, hozzátéve, hogy ez még csak nem is számít bele a szukralóz-6-acetát metabolitként termelődő mennyiségébe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés