Mérgező anyagokat találtak a fehérneműkben

mérgező anyag
Olvasási idő kb. 3 perc

Veszélyes hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutattak ki az alsóneműkben, volt, amiben a határérték csaknem 400-szorosát. Ez felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfi termékenységet.

Veszélyes hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutatott ki az alsóneműkben a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben végzett tesztje. Kiderült, hogy minden harmadik bugyi anyaga tartalmaz mérgező anyagot, ráadásul minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben.

A mérgező anyagok a nőkre a legveszélyesebbek

166-féle alsóneműt teszteltek  egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban, amelyek közül mintegy száz Magyarországon is kapható. Az eredmények aggasztóak:  a nőknek szánt termékek egyharmada mérgező anyagot, úgynevezett biszfenolt tartalmazott.

A vizsgált alsóneműk 30 százalékában találtak mérgező anyagot
A vizsgált alsóneműk 30 százalékában találtak mérgező anyagotPeter Dazeley / Getty Images Hungary

A legmagasabb biszfenol-koncentráció egyetlen mintában 301 mg/kg volt, miközben az emberi egészség védelmére meghatározott maximális mennyiség 0,8 mg/kg, vagyis azt csaknem 400-szorosan meghaladta. De  az összes minta 10 százaléka mutatott  az engedélyezett határértéket  bőven meghaladó mérgező anyagot, átlagosan 11 mg/kg biszfenolt.

A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfi termékenységet.  A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent.

Tanulmányok bizonyítják, hogy a biszfenol a ruházatból az izzadságba beoldódik, és ezzel előáll annak lehetősége, hogy felszívódjon a bőrön keresztül

– hangsúlyozza a fogyasztóvédelmi egyesület. 

A biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a tudatos fogyasztók körében is, a biszfenol A-t (BPA) például már betiltották a nyugtákhoz használt hőpapírokban és a cumisüvegekben is. A ruhaneműkre egyelőre mégsem vonatkozik a biszfenol-tartalom korlátozása, az egyesület viszont a friss eredmények alapján ezekre is kiterjesztené a szabályozást.  

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek