A medvehagyma az emberiség régóta közkedvelt és fogyasztott zöldsége. De nem is csak az emberiségé, nevét ugyanis éppen arról kapta, hogy a medvék és a vaddisznók is előszeretettel ették a növény gyökerét. Valamiféle marketingösztön azonban mégiscsak működhetett azokban, akik az ehető levélnek először nevet adtak, így a még esélyes vaddisznóhagyma és kígyóhagyma neveket mellőzve medvehagymaként vonult be a köztudatba. Jóllehet, íze miatt nevezik ezt még vadfokhagymának és medvefokhagymának is.
Hol, mikor és hogyan szedhető a medvehagyma?
A medvehagyma szezonja március elejétől május elejéig tart. Nem védett területeken, állami erdőkben szedése megengedett ugyan, de csak saját felhasználásra, és a mennyiség nem haladhatja meg a 2 kg/fő napi maximumot. A saját célra szedett medvehagyma értékesítése viszont tilos. Amikor azonban az árnyas erdei ligetekben saját magunk számára medvehagymának látszó levelekre bukkanunk, még nem lehetünk benne teljesen biztosak, hogy azzal is van dolgunk. Erről úgy győződhetünk meg, ha megdörzsöljük a levelet, majd megszagoljuk a kezünket. A nagyon hasonló, ám mérgező gyöngyvirág és őszi kikerics levele ugyanis teljesen szagtalan, míg ha valóban medvehagymával van dolgunk, a dörzsöléstől ujjaink hagymaszagot árasztanak majd.
Végzetes tévedés
Sokan hallhattak Szolnok István székesfehérvári bokszedző tragikus esetéről, mely immár több mint tíz éve, 2013-ban történt. Az akkor már bő három évtizede vegetáriánus sportoló egész életét a testmozgásra és az egészséges táplálkozásra tette fel. Saját fogyasztásra gombát és medvehagymát is maga szedett gyakorta a környékbeli erdőkben. 54 éves volt, amikor egy hétvégi villásreggelijét medvehagymával egészítette ki, ám rántottájába a gyógyhatású medvehagymalevelek közé a mérgező gyöngyvirág csak éppen kicsivel rövidebb levele is keveredett, ami tragédiához vezetett.
Biztonságos forrásból orvosság
Ha a kockázatos kísérletezésektől meg akarjuk magunkat kímélni, vegyük a medvehagymát az élelmiszerboltban a Nébih előírásainak megfelelő biztonságos forrásból a szükséges adatok megjelenítése mellett. Így eljárva érdemes kihasználni fogyasztásra a növény rövid rendelkezésre álló idejét, mert számos egészségmegőrző és a szervezet működését támogató élettani hatással bír.
Kiváló C-vitamin-forrás
Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően támogatja az immunrendszert, vagyis hozzájárul a szervezet ellenálló képességének növeléséhez. Ebben segíti antibakteriális és antivirális hatása is, de B-vitaminban is dúskál, és folsavban, valamint flavnoidokban is gazdag.
Jó méregtelenítő
Tisztítja a májat és a vesét, így fontos méregtelenítő szerepet tölthet be a szervezetben. Vértisztító hatását kiaknázva krónikus bőrbetegségek, mint például az akné, pikkelysömör, ekcéma kezelésénél is sikerrel vethető be.
Kitűnő vérnyomáscsökkentő
Az erek tisztításában is jó, hígítja a vért, normalizálja a koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet. Mindezek miatt a szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező hatását is jelentősnek tartják.
Segíti az emésztőrendszer működését
Serkenti a máj, valamint az epe működését, ezzel fokozza az étvágyat is, de székrekedés ellen is hatásos, mivel a bélműködést is támogatja, sőt, bélférgek, paraziták kiűzésére is alkalmazzák.
Megfázásos tünetek kezelésére is javallott
Nátha, torokfájás és köhögés esetén teájának fogyasztása ajánlott gyógymód, olyannyira, hogy köhögéses tünetek enyhítésére dohányosok is alkalmazhatják a szakértők tanácsa alapján.
Ha más immunerősítő, szívvédő csodaszerre is nyitott vagy, ezt a cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés