A szilveszteri dorbézolást általában súlyos macskajaj követi, ezért ilyenkor különösen aktuális a másnaposságról beszélni, ami a hányingertől kezdve a fejfájáson át az általános rosszullétig változatos kellemetlenségeket képes produkálni. Vannak, akiknél a tünetek nem is állnak meg itt, és érzékennyé válnak a fényekre, hangokra, míg mások szédülni vagy izzadni kezdenek. Nem csoda, hogy a másnapos ember szinte bármire hajlandó, hogy egy kicsit jobban érezze magát.
Mi okozza a másnaposságot?
Az okok ugyanolyan sokfélék lehetnek, mint a tünetek. Az egyik kézenfekvő magyarázat, hogy az alkohol a szervezetben acetaldehiddé metabolizálódik, amely nagyobb mennyiségben mérgező lehet, ám tudni kell, hogy koncentrációja ritkán éri el a káros mértéket.
A kellemetlen tünetekhez ugyancsak hozzájárulhat, hogy az ivás zavarja az alvás közbeni agyi aktivitást. Ez azt a feltevést erősíti, hogy a másnaposság az alvásmegvonás egyik formája lehet. Az alkohol emellett összezavarja a biológiai óránkat szabályozó hormonokat, és heves migrént válthat ki.
A másnaposság azután kezdődik, hogy a vér alkoholszintje csökkenni kezd. Szakértők szerint a legrosszabb tünetek valójában akkor jelentkeznek, amikor eléri a nullát.
Az elterjedt nézettel szemben az elfogyasztott alkoholmennyiség nem feltétlenül arányos a másnapossággal járó kínokkal. Több tanulmány is azt sugallja, hogy a mértéktartó alkoholfogyasztók sok esetben jobban szenvednek, mint a nagyivók. Bármi is legyen tehát a pontos kiváltó ok, a másnaposság senkit nem kímél, de a tünetek egyénenként változóak lehetnek.
Mit lehet ellene tenni?
Ha valaki tudja a kérdésre a választ, az dr. Robert Swift, a Rhode Island-i Providence Veterans Affairs Medical Center kutatója, aki a témában egyik leggyakrabban hivatkozott áttekintő tanulmány társszerzője. Lássuk, hogy a szakember szerint mi az, ami tényleg segíthet, és mi az, ami nem.
1. „Kutyaharapást szőrével”
Egyes vélemények szerint a másnaposságot a legjobb alkohollal kúrálni. Innen ered a „gyógysör” kifejezés is. Az elképzelés azon az elven alapul, hogy a másnaposság az alkoholelvonás egyik formája, így egy-két ital átlendíthet a nehézségeken.
Dr. Swift aláírja, hogy ennek lehet valóságalapja, de a gyakorlatot egyáltalán nem tartja követendő példának. Még ha sikerül is elnyomnod a tüneteket, a regeneráció nem tud megkezdődni, a szervezeted pedig előbb-utóbb benyújtja a számlát.
2. Folyadékbevitel
Az alkohol elősegíti a vizeletürítést, mivel gátolja a vazopresszin nevű hormon felszabadulását, amely csökkenti a vesék által termelt vizelet mennyiségét. Ha a másnapossághoz hasmenés, izzadás vagy hányás párosul, így jobban kiszáradhatsz.
Mivel a dehidratáció akár szédülést is okozhat, a folyadékbevitel – ami alatt elsősorban víz értendő – tényleg hasznos lehet, de ne várd azt, hogy ettől majd minden kellemetlenség egy csapásra tovaszáll.
3. Szénhidrátok fogyasztása
Az ivás csökkentheti a vércukorszintet, ami felveti, hogy a másnaposságot kísérő fáradtságért és fejfájásért részben az felelős, hogy az agy nem tud elegendő üzemanyaghoz jutni. Sokan meg is feledkeznek az evésről, amikor a pohár fenekére néznek, ami tovább csökkentheti a vércukorszintet. Ilyen szempontból tehát kifizetődő lehet egy görbe este után valamilyen szénhidrátokban gazdag nasi után nézned.
4. Sötétebb italok kerülése
Ha másnaposan olvasod ezt a cikket, késő bánat, de legalább levonhatod a megfelelő tanulságokat. Kísérletek azt mutatják, hogy az olyan tisztább szeszes italok, mint a vodka és a gin, kevésbé hajlamosítanak a másnaposságra a sötétebb alkoholfajtákhoz, például a whiskey-hez, a vörösborhoz és a tequilához képest.
Az italokban az alkohol fő formája az etanol, de a sötétebb változatokban előfordulhatnak kémiailag rokon vegyületek, köztük metanol is. Dr. Swift szerint ugyan mindkettőt ugyanazok az enzimek dolgozzák fel, de a metanol anyagcsere-melléktermékei különösen mérgezőek, ami ronthat a másnaposságon.
5. Fájdalomcsillapító
Az aszpirin, az ibuprofen és más, nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek segíthetnek a fejfájás és az ízületi fájdalmak leküzdésében, mindazonáltal irritálhatják az alkohol által egyébként is megkínzott gyomrot. Ha fájdalomcsillapító után nyúlnál, akkor a paracetamolt végképp felejtsd el, mert felerősítheti az alkohol májkárosító hatását.
6. Kávé vagy tea
A koffeintartalmú italok nem befolyásolják érdemben a másnaposságot, de stimulánsként hatva hozzájárulhatnak, hogy ne érezd magad olyan kábának.
7. B-vitamin és cink
Egy kisebb mintán alapuló tanulmány, amelyet a Journal of Clinical Medicine című folyóiratban publikáltak, arra a következtetésre jutott, hogy azokat az embereket, akiknek az étrendje nagyobb mennyiségű cinket és B-vitamint tartalmaz, nem viseli meg annyira a másnaposság. Egy próbát talán ez is megér!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés