A koronavírus legismertebb tünetei a hallás-és szaglásvesztés, egy új tanulmány szerint azonban előbbi nemcsak ideiglenes, hanem marandó károsodással is járhat – írja a Portfolio a The Washington Post cikke alapján.
A hallás maradandó károsodását okozhatja a covid
Eddig számos tanulmány szólt arról, hogy a koronavírus növelheti a szív- és érrendszeri problémákat, a cukorbetegséget, valamint számos más hatása is lehet. Az új kutatásban viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy a fiatal felnőttek esetében a halláskárosodás veszélye is megnövekszik a fertőzés miatt.
A Szöuli Nemzeti Egyetem orvosbiológusai szerint a Covid kockázati tényezője lehet a halláskárosodásnak és a hirtelen szenzorineurális halláscsökkenésnek a fiatal felnőtteknél. Az új tanulmány 20 és 39 év közötti dél-koreaiakat vizsgált 2020 és 2022 között, a kórházi adataikat tekintették át mintegy 6,7 millió fős mintában, különös tekintettel a hallásproblémákra.
Az eredmények szerint a halláskárosodás kockázata 3,44-szer magasabb volt azoknál, akik átestek a koronavírus fertőzésen. A hirtelen siketség esetében ez a szám még magasabb, 3,52-szeres volt.
A halláskárosodás kockázata olyan populációkban is megemelkedett, amelyekről a kutatók azt gondolták, hogy védettebbek, például olyan a fiatalabb felnőtteknél, akiknek nem voltak társbetegségeik és nem dohányoztak. Az oltások beadása sem csökkentette a kockázatot a fertőzést követően. Azt nem vizsgálták, hogy a hallásvesztés mennyi ideig tarthat, egyes beszámolók szerint akár hónapokig elhúzódhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés