Az egyik leghasznosabb gyomnövény a májadat és a vesédet is védi

GettyImages-1226265766 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

A legtöbb kertben megtalálható tyúkhúr a többi gazt kordában tartja, a tudatosan élőknek is nagy segítség. Ez a kora tavasztól virágzó növény tisztítja a vesét és a májat, illetve oldja a szervezetben létrejött köveket.

A tyúkhúrt a népi gyógyászatban már nagyon régóta használják köptetőként, de jónak bizonyult a gyomorsav csökkentésére is. 

Szárítva, frissen és főzve is fogyasztható

A régi recept szerint a tyúkhúr föld feletti részét virágzáskor kell összegyűjteni, majd vékony rétegben kiterítve szárítani. De nemcsak szárítva, hanem frissen is kiváló egészségmegőrző hatása van a gyógynövénynek. Salátaként is fogyasztható, de a spenóthoz hasonló íze miatt nagyon finom levest vagy főzeléket is készíthetünk belőle. Előnye, hogy rengeteg A-, D- és C-vitamint tartalmaz, magas a vastartalma, emellett pedig kalcium-, kálium-, foszfor- és cinkforrás is. A tyúkhúrnak az egész föld feletti része fogyasztható, de külsőleg is hatásos, mivel kiválóan gyógyítja az égési sérüléseket és vágott sebeket is.

Támogathatja az emésztést és a fogyást

Állatkísérletek bizonyítják, hogy a tyúkhúrból készült kivonat elnyomta a progeszteron által kiváltott elhízást, ami a testtömeg-, a testzsír- és májzsírnövekedésben nyilvánul meg. Egy kutatás során kiderült, hogy mindennek a veszélynek kevésbé voltak kitéve azok, akik rendszeresen fogyasztottak tyúkhúrkivonatot. 

A tyúkhúr gyógynövényként hasznos lehet a máj számára
A tyúkhúr gyógynövényként hasznos lehet a máj számáraOrest Lyzhechka / Getty Images Hungary

Sőt, egy hathetes, magas zsírtartalmú étrenddel táplált egereken végzett vizsgálat azt is bebizonyította, hogy a tyúkhúrból készült lé fogyasztása nem csupán a súlygyarapodást, valamint a testzsír-növekedését akadályozza meg, hanem a teljes és a „rossz” koleszterinnek is nevezett LDL növekedését is csökkenti. 

Ez a hatás annak tulajdonítható, hogy a tyúkhúrlében lévő, emésztést gátló enzimek késleltetik a belekben az ételekben lévő zsírok és szénhidrátok felszívódását.

Nyákoldó hatása is van

Megfázás vagy influenzás megbetegedés esetén a tyúkhúr fogyasztásával segíthetjük a váladék feloldását. Miután a gyógynövény köptető hatással is rendelkezik, elősegítheti a nyálka fellazítását, így segít a köhögésben.

A gyógynövény köptetőként is jó szolgálatot tesz megfázás esetén
A gyógynövény köptetőként is jó szolgálatot tesz megfázás eseténSimpleImages / Getty Images Hungary

Csökkentheti a gyulladást

A tyúkhúr külsőleg is használható. A növényből készült kivonat bőrre kenve gyulladás- és irritációcsökkentőként megnyugtatja a duzzadt területeket, az ízületeket, vagy akár a törött csontokra téve nyugtató hatást fejthet ki. Gyulladáscsökkentő hatását elfogyasztva is kifejtheti, alkalmazható hörghurut esetén is.

Emellett véd a baktériumokkal szemben is, hiszen segíthet a sebek és fertőzések gyógyításában.

A hagyományos kínai orvoslásban évszázadok óta használják erre a célra, elsősorban bőrbetegségek és dermatitisz esetén.

Bőrpuhító, szemnyugtató

Gyulladáscsökkentő és sebösszehúzó tulajdonságai mellett bőrpuhító hatása is van a tyúkhúrnak, ezért gyakran használják összetevőként különféle kenőcsökben. Kifacsart leve helyi alkalmazásra azonban borogatásként is alkalmas.

Nem árt mértéket tartani

A túlzott mennyiségű tyúkhúrfogyasztás hányingert, gyomorpanaszokat, hasmenést és hányást eredményezhet. Emellett az arra érzékenyeknek allergiás kiütést is okozhat, ha közvetlenül a bőrön használják. 

Az érzékenyeknél kiütéssel kísért allergiát is okozhat a gyógynövény
Az érzékenyeknél kiütéssel kísért allergiát is okozhat a gyógynövényBoy_Anupong / Getty Images Hungary

Továbbá miután nincs elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a tyúkhúr használata biztonságos a terhes és a szoptató édesanyák számára, ezért a káros következmények megelőzése érdekében nekik kerülniük kell a gyógynövény fogyasztását.

A papsajtnak nem csupán a termése, hanem a virága és a levele is alkalmas gyógyászati célokra. Ha szeretnéd tudni, mikor érdemes a közönséges mályvaként is ismert növényt fogyasztani, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek