Magyarország népessége évek óta csökkenő tendenciát mutat, ami komoly kihívások elé állítja az országot. A kormány számos intézkedést vezetett be a születésszám növelése érdekében, például adókedvezményeket és támogatásokat a családok számára. Ugyanakkor legalább egymillió forintos kiadást jelenthet ma, ha valaki magánegészségügyi szolgáltató szülési csomagját veszi igénybe. A Pénzcentrum gyűjtése szerint a másfél millió forint körüli végösszegű szolgáltatások sem ritkák, de a legdrágább prémium csomag több mint 3 millióba kerül.
A szülés Magyarországon pénzkérdés is
Bori és Krisztián izgatottan készülnek első gyermekük érkezésére. Mindketten húszas éveik vége felé járnak. Bori gyógytornászként dolgozik, ahogy ő fogalmazott: nincs túlfizetve; Krisztián pedig tréner egy multinacionális cégnél, ő azt mondta, hogy ami az anyagiakat illeti, magyar viszonylatban nem lehet oka panaszra. Mindazonáltal először az állami egészségügyi rendszerben gondolták végigvinni a szülést, mivel az elvileg ingyenes, és mentes a hálapénztől. Azonban a tapasztalatuk szerint a valóságban nem ilyen rózsás a helyzet.

Bár hivatalosan nem kellett volna fizetni semmiért, sőt, a paraszolvenciát törvény is tiltja, mégis elbizonytalanodtunk, hogy ha nem csúsztatunk semmit a zsebbe, vajon megkapjuk-e a kellő odafigyelést. Az is ezt az érzést erősítette, hogy már az elején megmondták: saját magamnak kell gondoskodnom bizonyos eszközökről és gyógyszerekről
– vallotta meg a Díványnak Bori.
Ezért aztán hosszas mérlegelés után úgy döntöttek, hogy ha már így is, úgy is fizetni kell, a magánegészségügyet választják. Ott azonban olyan összegekkel találták magukat szemben, hogy majdnem kénytelenek voltak visszatáncolni.

Újfajta ingyenes egészségügyi ellátási lehetőséget fogalmaz meg a most nyilvánosságra került törvényjavaslat.
Tovább olvasomEzek az idei szülési csomagárak a magánkórházakban
Annyi bizonyos, hogy elég nagy a szórás az egyes magánintézményekben elérhető szolgáltatások között. Van olyan hely, ahol a legdrágább szülési csomag is olcsóbb, mint másutt egy alacsonyabb szintű. Érdemes tehát alaposan megnézni, hogy az egyes csomagok miket tartalmaznak. Néhány intézményben minden vizsgálat benne van az árban már a 38. héttől, míg máshol a feltüntetett összegek kizárólag a szülésre és a következő napra vonatkoznak. Ráadásul hiába olcsóbb egy csomag, ha például a heti szintű CTG-vizsgálatokat – amelyekkel a magzati szívhang és a méh aktivitása egyszerre figyelhető meg – nem tartalmazza, ez ugyanis alkalmanként több tízezer forintba kerül.
Nézzük tehát, hol mennyiért mit kínálnak!
- TritonLife Róbert Magánkórház:
- Arany csomag: 949 000 forint – ügyeletes orvossal és szülésznővel, szülészeti, gyermekágyi és neonatológiai ellátással, pszichológiai konzultációval és szülésfelkészítő tanfolyammal.
- Platina csomag: 1 349 000 forint – választott orvossal és szülésznővel, szoptatási tanácsadással, három éjszakás, kétágyas szobában történő elhelyezéssel.
- Gyémánt csomag: 1 599 000 forint – egyágyas szobával, családi szobás elhelyezéssel, prémium étkezéssel és emelt szintű újszülött-ellátással.
- Dr. Rose Magánkórház:
- Szülészeti csomag: 1 900 000 forinttól – ikerterhesség esetén 2 500 000 forint.
- Da Vinci Magánklinika (Pécs):
- Spontán szülés (2 éjszaka): 1 500 000 forint.
- Császármetszés (2 éjszaka): 1 750 000 forint.
- Duna Medical Center:
- Alap csomag: 1 130 000 forint.
- Prémium csomag: 1 550 000 forint.
- Exkluzív csomag: 1 690 000 forint.
- Maternity Magánklinika:
- Alap csomag: 1 490 000 forint.
- Exkluzív csomag: 7 700 euró (kb. 3 080 000 forint).
- Medicover Magánkórház:
- Excellence csomag: 880 000 forint.
- Grand Excellence csomag: 1 050 000 forint.
- Deluxe csomag: 1 320 000 forint.
Már 2019-ben is voltak olyan magánintézmények, ahol egy szülési csomag ára elérte az egymillió forintot, azóta pedig az árak folyamatosan emelkedtek. Az előző évhez képest szinte mindenhol jelentős drágulás tapasztalható, a legnagyobb idei áremelkedés 34 százalékos volt. A legkevésbé a Medicover Magánkórház csomagjai drágultak, míg a legnagyobb áremelkedést a Dr. Rose Magánkórház esetében lehetett tapasztalni. Ráadásul ezek az árak csak a szülés költségeit fedik le; a teljes terhesgondozás magánúton további jelentős kiadásokkal járhat.
Trükkök, amikkel csökkenthető a végösszeg
Persze van egy-két ügyes megoldás, hogy a számla mégse legyen csillagászati összegű – árulta el a Díványnak egy kismama, aki nemrég esett túl a szülésen.
A terhesgondozásra nem éri meg csomagot fizetni: én a választott dokim magánrendelésére jártam, viszont a laborokat SZTK-ban csináltattam, amivel több tízezer forintot lehet spórolni
– mutatott rá Niki, akit éppen a szabad orvosválasztás motivált leginkább, amit az állami egészségügyben megszüntettek. No meg az, hogy a gyermek apja, Csaba is bent lehessen vele végig, ezért célirányosan keresték, hol van a legjobb családi szobás konstrukció.
Mivel császár lett a vége, nagyon nem volt mindegy, hogy egy többágyas szobában kell vergődnöm random emberek társaságában, vagy nyugiban, a férjemmel kettesben lehetek
– tette hozzá.
Némi előrelátással is komoly összeget tudtak megtakarítani. Mindkettejük önkéntes egészségpénztári tag, és Csaba megtette a saját számláján Nikit kedvezményezettnek. Közösen fizették a szülést, kimaxolva az egyéni befizetések után elérhető adó-visszatérítést: így fejenként 150 ezer forintot visszakapnak.
Ami kettejük esetében az egyetlen többletkiadást jelentette, az abból adódott, hogy elmúltak 35 évesek, és ilyen korban már magasabb a kromoszóma-rendellenességek kockázata. A tb ugyan támogatja a kombinált tesztet, amely a Down-, Edwards- és Patau-szindróma kockázatát méri, viszont az ennél alaposabb genetikai szűrővizsgálatot (az úgynevezett Nifty-tesztet) nem. Ennek ára 200 ezer forint körül van, de attól függően, hogy hány különböző betegségre kérik a szűrést, exponenciálisan nő.
Nekik így végül mindenestül 2 millióra rúgott a számla, de egybehangzóan állítják, hogy megérte.
A dokim csodálatos volt, a választott szülésznőm szintén, tényleg luxus körülmények között telt a kórházi tartózkodás, és mindenki, akivel csak találkoztam – gyógytornász, szoptatási tanácsadó, csecsemős nővér, gyermekorvos – végtelenül kedves és türelmes volt
– taglalta az újdonsült anyuka.
Mindenről korrekt és részletes tájékoztatást kaptunk, a picit pedig – két vizsgálatot leszámítva – egyetlen percre sem vették el tőlünk
– egészítette ki az apa.

Mi van a mérleg pozitív oldalán?
A magyar kormány évek óta próbálja ösztönözni a gyermekvállalást különböző családtámogatási intézkedésekkel. Legutóbb Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy a két- és háromgyermekes anyák élethosszig tartó jövedelemadó-mentességet kapnak.
Ezenkívül a családok élhetnek a következő támogatásokkal is:
- Családi adókedvezmény: már az első gyermek után is jár, és a gyermekek számának növekedésével exponenciálisan nő a kedvezmény mértéke.
- Babaváró hitel: maximum 10 millió forint kamatmentes kölcsön, amely azonban gyermektelenség esetén öt év után piaci hitellé alakul.
- CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény): vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel lakásvásárláshoz vagy építéshez, a gyermekek számától függően.
- GYES, GYED, CSED: anyagi támogatások, amelyeket a gyermek születése után igényelhetnek a szülők.
- Nagycsaládos kedvezmények: például kedvezményes utazás, ingyenes tankönyvek és étkeztetési támogatás az iskolákban.
Első párosunk, Bori és Krisztián végül alapos számolgatás után dűlőre jutottak: úgy vélik, hogy ha igénybe veszik a családtámogatásokat, ők is ki tudják gazdálkodni a magánellátást.
Ez egy hatalmas kiadás, de úgy gondoljuk, a biztonságos és kiszámítható ellátás mindennél fontosabb
– fogalmazta meg döntésük hátterét Krisztián.
Amit korábban a pénzzel bélelt borítékokról mondtak, arról megkérdeztük az egyik nagy vidéki kórház vezetőjét is. Ő határozottan állította, hogy még azok a háziorvosok sem mernek elfogadni pénzt, akik ezer éve ismerik a betegeiket. Ugyanakkor hozzátette, hogy az ápolónők bére nem nőtt úgy, mint az orvosoké, ezért nem csodálkozna, ha ők nem utasítanák vissza a hála forintosított jeleit.
Az 1800-as évek végén épült a kórházunk, a csempe még mindig az, amit Ferenc József idején felraktak. Az egészségügyből továbbra is rengeteg pénz hiányzik, és amíg ez így lesz, addig nem sok pozitív elmozdulásra számíthatunk
– fogalmazott a professzor.
A magyar szülészeti ellátás kettészakadása egyre inkább látható: miközben a magánszektor magas árakon, de kényelmet és minőségi szolgáltatásokat kínál, az állami kórházakban továbbra is fennállnak a zsúfoltsági és finanszírozási problémák. A kérdés az, hogy hosszú távon milyen irányba mozdul majd el a rendszer – és hogy a családoknak meddig kell ilyen nehéz döntéseket hozniuk.

Szakértővel lebbentjük fel a fátylat a gyakran titokzatosnak tűnő orvosi leletekről.
Tovább olvasomHa nemcsak a szülés ára érdekel, hanem az is, hogy mennyi pénzből lehet minőségi életet élni Magyarországon, ebből a cikkünkből erre is választ kaphatsz.

A jólétnek ára van. Mutatjuk, milyen költségekkel kell számolni az élet különböző szakaszaiban, és hány forintot tesz ki mindez havi/éves szinten.
Tovább olvasom