Ha a légy testén és lábán lévő apró szőrszálakhoz tapadó szennyeződések – ez lehet ürülék, baktérium és vírus – rákerülnek az élelmiszerekre, akár súlyos betegséget is okozhatnak. De a nagyobb gondot a légy hányása okozza.
Az igazság rosszabb, mint gondolnád
Amikor egy légy rászáll az ételre, a rovar emésztőnedvet bocsát ki rá, hogy lebontsa azt, és így „folyékony ételt tudjon készíteni”. Ám a légy hányása tele van olyan csírákkal, amelyek a legutóbbi étkezésből maradtak vissza. A légy szervezetében lévő kórokozók ugyanis jóval tovább élnek, mint a lábán megtapadók. Ha ezek a kórokozók keverednek a légy hányásával, és a légy szájában maradnak a következő evésig, akár betegséget is okozhatnak.
Számos kutatás bebizonyította, hogy a legyek terjeszthetik az E. colit, a szalmonellát, a hepatitis A-t és a rotavírust. Ismert továbbá, hogy a legyek okozzák még a Shigella-fertőzést is, ami hasmenéssel, lázzal és gyomorfájdalommal járhat.
Nem minden légy okoz fertőzést
Nem árt tudni, hogy nem minden légy terjeszt kórokozókat. A fent említettek mind székletbaktériumok és -vírusok, amelyek nem találhatók meg mindenen, amire a legyek rászállnak, amit a legyek megesznek.
Ahhoz, hogy a legyek betegséget és fertőzéseket okozó baktériumokat és vírusokat terjesszenek, elsősorban nyers húson vagy ürüléken kell landolniuk.
Fontos tehát, hogy minél tisztább a konyhánk, annál kisebb az esélye annak, hogy a légy összeszed valamit, amit aztán szétszórhat az ételeken.
Ráadásul nem minden légy terjeszt betegséget előidéző kórokozókat. A rovar hordozóképessége attól is függ, hogy hány baktériumot szállít, mennyi ideig ült az ételen, és milyen erős az immunrendszere.
Jobb, ha lefeded az ételt
Hogy mi történik az otthagyott étellel, ha beköpik a legyek, megnézheted ezen a time-lapse videón:
A videó megtekintésétől függetlenül is egyértelmű, hogy jobb, ha óvatosak vagyunk, és lefedjük az ételt mindaddig, amíg azt el nem fogyasztjuk. Ha pedig azt látjuk, hogy legyek hemzsegnek az étel körül, amit fedetlenül hagytunk, akkor az a legbiztonságosabb megoldás, ha azt az ételt kidobjuk.
A kutatók megállapították, melyek azok az élelmiszerek, amelyek felgyorsíthatják az Alzheimer-kór kialakulását. Ha szeretnéd tudni, melyek azok az ételek, amelyeket jobb kerülni, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés