Erre figyelj, hogy ne duguljon el a lefolyó
Még ha nem is tudatosan öntesz le valamit a lefolyón, csak elmosol egy tárgyat a mosogató felett, vagy lehúzod a vécén, már abból is kellemetlen meglepetések adódhatnak. Itt van 7 dolog, aminek soha, semmilyen körülmények között nem szabadna a lefolyóba kerülnie, mert dugulás lehet belőle.
1. Sütőolajok és zsiradékok
A lefolyóba öntött olajok és zsiradékok lerakódhatnak a csöveken, és megkeményedve dugulást okozhatnak, vagy akár a csatornát is eltömíthetik. Ennek elkerülése végett még a tepsi alján se hagyj zsírmaradékokat. Jobban jársz, ha előbb letörlöd egy papírtörlővel, és csak utána mosogatod el.
Mivel a használt sütőolajak és zsiradékok újrahasznosíthatóak, ezeket érdemes összegyűjtened egy nem használt tárolódobozban vagy befőttesüvegben, majd leadnod egy gyűjtőponton.
2. Kávézacc
Finom szemcséi miatt azt gondolhatod, hogy a kávézacc nem jelenthet gondot, de valójában igen, mert mielőtt lebomlana, sűrű pasztát alkotva összegyűlhet a csövekben, majd a zsírral és más szennyeződésekkel keveredve duguláshoz vezethet.
A kávézaccot egyébként is kár kidobni, hiszen felhasználható a komposzthoz, vagy kártevőriasztóként is a darazsak, a hangyák és a csigák távol tartására.
3. Nagyobb ételmaradványok
Hacsak nem rendelkezel konyhamalaccal, ügyelj rá, hogy a nagyobb ételmaradványok ne kerüljenek a lefolyóba. Nemcsak kellemetlen szagok származhatnak belőle, hanem dugulás is. Megelőzés gyanánt ajánlott mosogatószűrőt használnod, majd az összegyűjtött ételmaradékokat kidobnod a szemétbe. A növényi alapú hulladékok mehetnek a komposztba is.
4. Föld
Ha a növényeid átültetése után földesek maradnak a cserepek, és a mosogatóban szeretnéd leöblíteni őket, legyél nagyon óvatos, mert a sűrű összetételű virágföld eltömítheti a lefolyót, ráadásul mivel gyakran komposztot tartalmaz, vonzhatja a bogarakat és a csótányokat.
A rumlit úgy tudod csökkenteni, ha a növényeket a szabadban, vagy legalább újságpapír felett ülteted át, majd a maradék földet más növények alá vagy a virágágyásokba szórod.
5. Hajszálak
Ha előfordult már, hogy egy tócsa vízben ácsorogtál a zuhanyzóban, akkor könnyen beláthatod, hogy miért nem jó, ha a hajszálakat hagyod a lefolyóban kikötni. Ez ellen úgy védekezhetsz, ha beruházol egy lefolyóvédőbe, vagy előzetesen átkeféled a hajad, ha pedig nem szándékozol hajat mosni, akkor zuhanysapkát húzol.
6. Macskaalom
Ha az alomdoboz kitakarításánál nem vagy résen, és a lefolyó tele megy macskaalommal, annak szinte biztosan rossz vége lesz, mert az anyag a vízzel érintkezve annyira kitágul, hogy gyors dugulást okozhat. Ez abban az esetben is igaz, ha a vécébe öntöd.
A másik probléma, hogy a szennyvíztisztóban nem feltétlenül tudják eltávolítani a Toxoplasma gondii néven ismert parazitát, ami az alomból a vízbe szivároghat, így az károsíthatja az élővilágot, és az emberre nézve is veszélyt jelenthet.
A macskaalmot egyszerűen dobd ki a szemétbe.
7. Törlőkendők és vattalabdák
A használt törlőkendőket, papírtörlőket és vattakorongokat sokan könnyelműen a vécébe dobják, mert azt gondolják, hogy ugyanúgy viselkednek, mint a vécépapír. Mivel azonban nagy nedvszívó képességgel rendelkeznek, ebből szintén dugulás alakulhat ki.
Te mit hagysz a lefolyóba jutni, amit nem kéne?
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés