Az 58 éves Lawrence Faucette volt a második, akinek sertésszívet ültettek be a mellkasába. Az állatvédők már az első esetben is felemelték szavukat, hiszen nem találták etikusnak, hogy az ember élete fontosabb legyen, mint az állaté, ráadásul először egy börtönviselt férfi volt a beteg.
A disznószív kilökődött
Közel hat héttel a forradalmi műtét után meghalt a második ember, akinek a testébe sertésszívet ültettek a Marylandi Kórházban – számolt be róla az NBC News.
Lawrence Faucette nem volt alkalmas a hagyományos szívátültetésre, ezért szeptember 20-án génmódosított sertésszívet kapott. A férfi 40 nappal később szívelégtelenségben halt meg.
A Marylandi Egyetem Orvostudományi Kara szerint a szív az első hónapban egészségesnek tűnt, de az elmúlt napokban a kilökődés jeleit mutatta. Faucette október 30-án meghalt.
Az eset után Faucette felesége, Ann közleményt adott ki, amelyben arról írt, hogy férje tudta, hogy már csak rövid időt tölthet a családjával, és ez az utolsó lehetősége, hogy még tegyen a szeretteiért. Ugyanakkor végig bízott abban, hogy sokáig életben marad. Ám egy hónap után az orvosok a szerv kilökődésére utaló jeleket tapasztaltak.
Már ki tudott kelni az ágyból
A marylandi csapat tavaly ültetett be a világon elsőként egy genetikailag módosított sertés szívét egy másik haldokló emberbe. David Bennett két hónapot élt a sertés szívével, ám ezután a szervezete összeomlott. Mivel az okok nem voltak teljesen egyértelműek, ezért az orvosok leginkább valamilyen sertésvírusra gyanakodtak, így a második műtét esetében már sokkal szigorúbban vizsgálták a beültetendő szervet.
„Faucette úr kívánsága az volt, hogy hozzuk ki a legtöbbet a jelenlegi tudásunk szerint” – nyilatkozta dr. Bartley Griffith, a Marylandi Egyetem Orvosi Központjának transzplantációs osztályát vezető sebész. Lawrence Faucette, a haditengerészet veteránja és kétgyermekes édesapa volt, akinél más egészségügyi problémák miatt lehetetlen volt a hagyományos szívátültetés, ezért egyezett bele a még korai fázisban lévő műtéti eljárásba.
Október közepén a kórház azt közölte, hogy a beteg fel tudott állni, és közzétett egy videót, amelyen látható, amint keményen dolgozik a fizikoterápián, hogy visszanyerje a járáshoz szükséges erőt.
Esély azoknak, akik szervre várnak
Az állatból emberbe történő szervátültetési kísérletek – úgynevezett xenotranszplantációk – évtizedek óta kudarcot vallottak, mivel az emberek immunrendszere azonnal elpusztította az idegen szövetet. A tudósok most ismét genetikailag módosított sertésekkel próbálkoznak, hogy szerveiket emberszerűbbé tegyék. A szív-xenotranszplantáció vezetője, dr. Muhammad Mohiuddin elmondta, hogy a csapat elemezni fogja, mi történt a szívvel, miközben folytatják a sertések szerveinek tanulmányozását.
Sok tudós azt reméli, hogy a xenotranszplantációk egy napon kompenzálhatják az emberi szervadományok óriási hiányát. Az Egyesült Államokban több mint 100 000 ember szerepel a transzplantáció országos listáján, a legtöbben vesére várnak, és valószínűleg jó néhányan nem jutnak időben szervhez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés