A lábujjak beverése csak ritkán jár komoly sérüléssel, viszont roppant fájdalmas tud lenni, és hosszú percekig tartó kellemetlen, sajgó érzést hagyhat maga után. Lássuk, hogy ilyenkor pontosan milyen folyamatok játszódnak le a háttérben, illetve milyen esetben érdemes orvoshoz fordulni.
Az agyadra megy a fájdalom
Az emberi testben az úgynevezett nociceptorok közvetítik a fájdalmat. Ezek a bőrhöz, az izmokhoz és a belső szervekhez csatlakozó idegsejtek lényegében a sérült sejtek által kibocsátott jelekre reagálnak.
A nociceptorok különböző típusai különböző jellegű károsodásokhoz kapcsolódnak. A forró serpenyő megérintése például a hőnociceptorokat aktiválja, míg a lábujjak beütése a nyomásra, a vágásokra és a sebekre érzékeny mechanikus nociceptorokat hozza működésbe.
Amikor a mechanikus nociceptorok aktiválódnak, üzenetet küldenek a gerincvelőt behálózó idegrostok kötegeibe, majd a jelek innen a talamusznak nevezett információs csomóponton keresztül áthaladva közvetlenül az agykéregbe jutnak.
Az agykéregnek azon része, amely az érintésre, a hőhatásokra és a fájdalomra reagál, egyfajta fejpántként fut végig az agyon, egyes szakaszai pedig különféle testrészeknek vannak alárendelve. A lábfejekhez és lábujjakhoz tartozó régió a közepén található, ahol az agy két fele találkozik.
A szenzoros fejpántként elképzelhető részen az ultraérzékeny arc, száj és kezek foglalja el a legtöbb helyet, de a lábaknak így is jelentős terület jut a kevésbé érzékeny törzshöz és végtagokhoz képest, ami a lábfejben lévő receptorok nagyobb mennyiségét tükrözi.
A lábujjak beütéséből fakadó kellemetlenségeket tovább fokozza, hogy a fájdalmat közvetítő jelek nem egyszerre érkeznek az agyba. A kezdeti éles fájdalomért a vékony zsírrétegbe burkolt „A-delta rostok” felelősek, amelyek rendkívüli hatékonysággal továbbítják a jeleket. A másodpercekkel később jelentkező tompa, sajgó fájdalom ezzel szemben a kevésbé hatékony „C” rostokból ered, melyeknek idegvégződései széles területet fednek le.
Ez a fájdalom súlyosbodhat, ha a sérülést gyulladást váltja ki.
Azért is fáj jobban, mert a lábujjaid védtelenek
Fontos kiemelni, hogy a lábakban lévő nociceptorok különösen érzékenyek a fizikai traumákra – főleg a lábujjak tekintetében – hiszen kevés bennük a zsír, ami tompíthatná az ütést.
Amikor beütöd a lábujjad, a sérülékeny idegrostokat a testsúlyod két-háromszorosának megfelelő erőhatás éri, ráadásul ez egy apró felületre összpontosul.
Szerencsére az erős fájdalom általában perceken belül elmúlik. Ritkább esetben azonban a trauma súlyos szövetsérülést, ficamot, csonttörést vagy ízületi elmozdulást okozhat. Ha a fájdalom napok után sem szűnik meg, és/vagy a lábujj mozgatására fokozódik, az komolyabb sérülés jele lehet, ezért érdemes lehet orvoshoz fordulni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés