Magyarországon komoly probléma, hogy bizonyos egészségügyi beavatkozásokra nagyon sokat kell várni. A legtöbben azt gondolják, hogy az egyetlen megoldás, amennyiben nem akarja megvárni, míg rá kerül a sor, hogy magánegészségügyi intézményhez fordul, ahol nincsenek vagy jelentősen rövidebbek a várólisták. Van azonban egy másik lehetőség is – ezt ismertette az ATV-nek Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási és egészségügyi szakértő.
A szabályok szerint ugyanis – amennyiben túl hosszú a területileg illetékes ellátóhelyen a várólista – a beteg kérvényezheti, hogy máshol, akár külföldön lássák el. Ahhoz, hogy az ilyen gyógykezelést támogassa a magyar társadalombiztosítás, engedélyre van szükség. A szakember elmondta:
„ha megvannak hozzá a feltételek, akkor megadják. Az egyik fő szempont, amikor az egészségügyileg indokolt időn belül a beteg itthon nem kap ellátást: ez általában egy év.”
Radics Zsuzsanna példája szerint, ha egy csípőprotézis-műtétre 2-3 évet kellene várni, benyújthatja a beteg az igényét arra, hogy rövidebb legyen a várakozás. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nemzetközi főosztály ilyenkor megvizsgálja, hogy Magyarországon van-e olyan ellátó, amely rövidebb idő alatt tudna műteni, ám ha ilyen nincs, engedélyezi a külföldi ellátást.
Általában van költsége a külföldi műtétnek
Bizonyos költségek azonban ilyenkor is adódhatnak. Három lehetőség létezik. Az első az uniós rendeletek szerinti gyógykezelés – a betegnek kell fizetnie a kórház napidíját, ami Ausztriában például 7-9 euró, Németországban 10, Franciaországban 16-18 euró. Minden mást a magyar tb fizet.
A második lehetőség a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatás, amely lényegében azt jelenti, hogy külföldre viheti a páciens a magyar társadalombiztosítást.
Vagyis a hazai biztosítás annyit fizet az ellátásból, amennyibe az itthon kerülne. Ha például Magyarországon egy műtét ára 200 ezer forint, ám Ausztriában ugyanez a beavatkozás 600 ezer forintnak megfelelő euróba kerül, a különbözetet – példánk esetén 400 ezer forintot – a betegnek kell kifizetnie. Ehhez még hozzájön a kórház napidíja. Végül léteznek olyan gyógykezelések, amelyek itthon nem érhetők el. Amennyiben az ilyen beavatkozásra rábólint a NEAK, ennek minden költségét a magyar tb fizeti.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés