A Vuhani Virológiai Intézet ismét a világ figyelmének középpontjába került, miután kínai kutatók egy új, a Covid-19-hez kísértetiesen hasonló vírust azonosítottak. A HKU5-CoV-2 névre keresztelt denevérvírus ugyanazt az emberi receptort használja, mint a SARS-CoV-2, amely a koronavírus-járványt okozta – adta hírül a Daily Mail.
Ez a koronavírus-kísérletek veszélye
A mostani kutatás vezetője az a Si Cseng-li virológus, aki korábban is a denevérekben található koronavírusok tanulmányozásáról volt ismert. Bár a kutatók hangsúlyozzák, hogy az új vírus emberre való átterjedésének lehetősége még vizsgálat tárgyát képezi, a múlt tapasztalatai alapján jogosan merül fel a kérdés: vajon mennyire vagyunk felkészülve egy esetleges újabb világjárványra?

A felfedezés különösen aggasztó annak fényében, hogy a Vuhani Virológiai Intézet már korábban is a viták kereszttüzében állt. A Covid-19 járvány kitörésekor felmerült a gyanú, hogy a vírus esetleg ebből a laboratóriumból szabadulhatott ki, noha ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) valószínűtlennek minősítette.
Azok után, amit a Covid-19-cel kapcsolatban tapasztaltunk, úgy gondolom, hogy Vuhan városában nincs megfelelő biológiai biztonsági szint az ilyen kísérletekhez
– jelentette ki Dr. Alina Chan, a Harvard Egyetem molekulárisbiológia-kutatója.
A Vuhani Virológiai Intézetben folyó kutatások és az újonnan felfedezett vírus híre ismételten ráirányítja a figyelmet a biológiai kutatások biztonságának fontosságára, valamint arra, hogy milyen globális kockázatokat rejthet magában az ilyen típusú kórokozók tanulmányozása.

Kínából már kiindult egy szörnyű világjárvány, és most újabb vírust találtak, amely az állatokról az emberre is átterjedhet.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés