A Vuhani Virológiai Intézet ismét a világ figyelmének középpontjába került, miután kínai kutatók egy új, a Covid-19-hez kísértetiesen hasonló vírust azonosítottak. A HKU5-CoV-2 névre keresztelt denevérvírus ugyanazt az emberi receptort használja, mint a SARS-CoV-2, amely a koronavírus-járványt okozta – adta hírül a Daily Mail.
Ez a koronavírus-kísérletek veszélye
A mostani kutatás vezetője az a Si Cseng-li virológus, aki korábban is a denevérekben található koronavírusok tanulmányozásáról volt ismert. Bár a kutatók hangsúlyozzák, hogy az új vírus emberre való átterjedésének lehetősége még vizsgálat tárgyát képezi, a múlt tapasztalatai alapján jogosan merül fel a kérdés: vajon mennyire vagyunk felkészülve egy esetleges újabb világjárványra?

A felfedezés különösen aggasztó annak fényében, hogy a Vuhani Virológiai Intézet már korábban is a viták kereszttüzében állt. A Covid-19 járvány kitörésekor felmerült a gyanú, hogy a vírus esetleg ebből a laboratóriumból szabadulhatott ki, noha ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) valószínűtlennek minősítette.
Azok után, amit a Covid-19-cel kapcsolatban tapasztaltunk, úgy gondolom, hogy Vuhan városában nincs megfelelő biológiai biztonsági szint az ilyen kísérletekhez
– jelentette ki Dr. Alina Chan, a Harvard Egyetem molekulárisbiológia-kutatója.
A Vuhani Virológiai Intézetben folyó kutatások és az újonnan felfedezett vírus híre ismételten ráirányítja a figyelmet a biológiai kutatások biztonságának fontosságára, valamint arra, hogy milyen globális kockázatokat rejthet magában az ilyen típusú kórokozók tanulmányozása.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés