A gyakran „rossz koleszterinnek” is nevezett LDL-koleszterin csendesen, de mégis kitartóan jelentős veszélyt jelenthet a szív- és érrendszer egészségére. Egy amerikai kutatók által elvégzett felmérés aggasztó hiányosságra hívja fel a figyelmet, különösen azok körében, akik már átestek szívinfarktuson vagy szélütésen. A kutatás során kiderült, hogy a túlélők mintegy 70 százaléka nem volt tisztában a „rossz koleszterinnel” és annak következményeivel. Mindez rávilágít arra, hogy igen nagy szükség van a témában a széles körű tájékoztatásra.
Sokan nem is tudják, hogy veszélyben vannak
A koleszterin egy olyan viaszszerű anyag, melyet a máj is képes előállítani, de bejuthat a szervezetbe bizonyos élelmiszerekkel, különösen állati eredetű táplálékokkal, például hússal és magas zsírtartalmú tejtermékekkel. A koleszterin a véráramon keresztül a lipoproteinekhez kötődik, melyeknek két fő típusa van. Az egyik a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), vagyis az úgynevezett „jó” koleszterin, valamint az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), vagyis a „rossz” koleszterin. A trigliceridekkel együtt ezek alkotják a teljes koleszterinszintet.
Mindezzel azonban általánosságban nincsenek tisztában az emberek, így nem is tudják és nem is értik a rossz koleszterin működését, valamint azt, hogy ennek milyen hatása van a szív és az érrendszer egészségére.
Mivel a rossz koleszterinnek általában nincsenek tünetei, gyakran sok beteg nem is tudja, hogy veszélyben van, vagy azt, hogy mit tehetne annak érdekében, hogy csökkentse a magas koleszterinszintet.
A megemelkedett LDL-koleszterin zsírlerakódások vagy plakkok képződéséhez vezethet az artériákban, ami növeli a szívroham és a szélütés kockázatát. Az amerikai orvosok által elvégzett felmérés kimutatta, hogy míg a szívinfarktust és a szélütést túlélők 75 százalékának magas volt a koleszterinszintje, csak 49 százalékuk ismerte fel annak szükségességét, hogy prioritásként kezeljék a koleszterinszint csökkentését. Ráadásul a túlélők 47 százaléka nincs tisztában azzal, hogy az LDL-nek döntő szerepe van a további kardiovaszkuláris események megelőzésében.
Így előzhető meg a stroke
A magas koleszterinszint okozta stroke és szívinfarktus elkerülése és megelőzése érdekében az orvosok azt javasolják, hogy minden 20. életévét betöltött felnőtt rendszeresen ellenőriztesse a koleszterinszintjét. Veszélyeztetettség esetén pedig negyvenéves kor fölött a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése mellett érdemes speciális vizsgálatokkal mérni az egyén szívroham- vagy szélütéskockázatát.
A betegség megelőzésében és a magas koleszterinszint csökkentésében fontos szerepe van a tudatos táplálkozásnak is. Egészségünk megőrzése érdekében javasolt gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, baromfihúsban, halban és diófélékben gazdag étrendet folytatni, miközben minimálisra csökkentjük a vörös hús és a magas zsírtartalmú tejtermékek fogyasztását.
Szintén elengedhetetlen a zsírbevitel, főként a telített zsírok és a transzzsírok bevitelének csökkentése.
Javasolt továbbá hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgás, például gyors séta vagy úszás. Mindemellett jelentősen befolyásolhatja a koleszterinszintet, valamint az általános szív- és érrendszeri egészséget a dohányzás is, melyet szintén javasolt mellőzni. Túlsúly esetén pedig mindenképpen szükség van a fogyásra.
Egy friss kutatás szerint okozhat az egyik rákellenes gyógynövény túlzott fogyasztása. Ha szeretnéd tudni, hogy melyik gyógynövénynek lehet egészségügyi kockázata, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés