Spanyolnátha, fekete halál: a pandémia elején, a koronavírussal kapcsolatos ismeretek kezdeti, teljes hiányában sokan idézték fel ezeknek a súlyosan fertőző betegségeknek emlékét. Tény és való, hogy a Covid is árnyat vetett a randizás mikéntjére. Sokan voltak, akik úgy érezték, most nem is mernek ismerkedni, nemhogy szexuális kapcsolatot létesíteni – főként, ha alkalmi viszonyról van szó. No, volt olyan járvány, amikor a dolgok nem pont így működtek…
A prostituáltak iparága fellendült
Annak ellenére, hogy a kolera az emberiség 30-60 százalékával végzett, ami akár 200 millió embert is jelenthet, az emberek attól még ugyanúgy vágyták a testi érintkezést. Lehet, hogy az orvosok furcsa álarcot viseltek, mert tartottak a megfertőződéstől, de a kurtizánok üzletága virágzott.
Sőt, mi több, számukra meglepő előnye is volt annak, hogy a halál árnyékában dolgoztak, munkakörülményeik ugyanis jelentősen javultak. Olyannyira kapós lett bordélyba járni annak érdekében, hogy halálos járvány idején is megkapja minden fizetőképes férfi a kielégülést akkor is, ha az otthonában erre nincs lehetősége, hogy munkaerőhiány alakult ki a prostituáltak körében.
Persze a betegség előrehaladtának természetes ívét követte az is, hányan járultak kéjnők ágyához szexért. Amikor többen betegedtek meg, némiképp gyérült a kliensek száma, amikor viszont úgy tűnt, hogy alábbhagy a veszély, a férfiak azonnal elindultak a bordélyok felé.
A kolerára Isten büntetéseként is gondoltak
A trend ugyanakkor nem volt jellemző a glóbusz minden egyes pontján. A vallásosabb közösségek úgy érezték, azért kapták a kolerát, mert túl sok bűnt követtek el, a keresztények szemében pedig a prostitúció nem örvendett túl pozitív megítélésnek. Ezeken a helyeken a szerelem papnőit egyenesen kidobták a falvakból. Még akkor sem engedték őket vissza egyes településekre, amikor a kolera már csak rossz emlék volt.
Nem csak ők jártak egyébként rosszul – mivel a rossz erkölcsöt tartották a büntetés okának, az azonos nemű partnert választó férfiak sem örvendtek sokkal jobb megítélésnek, mint a prostituáltak.
A melegek zaklatásokat és bántalmazásokat kellett, hogy átéljenek.
Szex a sírok tetején? Igen…
Voltak ugyanakkor olyanok is, akik úgy döntöttek, fittyet hánynak a halálra, inkább diadalmasan igyekeznek átlépni fölötte, ezért egyesek temetőben tartott orgiákkal igyekeztek megmutatni: ők nem tartanak a haláltól.
A probléma annyira elterjedtté vált, hogy a pápának hivatalosan meg kellett tiltania, hogy a sírok tetején illetlen cselekményekre kerülhessen sor.
Nemcsak szexről volt szó, hanem arról is, hogy ettek, ittak és táncoltak azokon.
Az orvosok tiltották a szeretkezést
Az orvosok tanácsai a kornak megfelelőek voltak: azért tiltották a szexet ezekben az időkben, mert úgy gondolták, az együttlét miatt felmelegszik a test, annak meleg kipárolgásai pedig fokozzák a megbetegedés veszélyét. Ugyanezért tartották rossznak azt is, hogy együttlét közben az ember légzése felgyorsul.
Ebből az okból egy német orvos minden fizikai aktivitás betiltott, legyen szó szexről, futásról vagy ugrálásról.
Az embereknek azt javasolta, hogy csupa nyugtató dolgot tegyenek, hallgassanak erre sarkalló zenét és általánosságban lassuljanak le egy kicsit.
A sok halott sem riasztott vissza mindenkit az alkalmi kapcsolatoktólclu / Getty Images Hungary
Virágzott a vérfertőzés is
Voltak azért még meglepő folyamatok ebben az időben: bár kezdetben flagellánsok jelentek meg az utcán, akik saját magukat ostorozva vezekeltek az emberiség kollektív bűneiért, melyekért a kolera átka sújtott le ránk, hamarosan másféle szórakozás ütötte fel a fejét a köztereken. A nyilvános szexet tiltotta az egyház, mégis, a bámészkodók ezzel is szórakoztathatták magukat időről időre.
A vérfertőzés megítélése is megváltozott: túl sok ember halt meg ahhoz, hogy válogatni lehessen, ezért az emberek lazábban kezelték azt, hogy milyen közeli rokoni kapcsolat fennállása esetén vetik el teljesen a szexuális kapcsolatok létesítését. Közel sem a cölibátus irányába mozdult tehát az emberiség még a kolera idején sem: sőt!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés