Zsibbadt kézzel ébredni kellemetlen, nyugtalanító érzés lehet – különösen, ha rendszeresen fordul elő. Szakemberek szerint az ilyenkor tapasztalt zsibbadás nem csupán a rossz alvási pozícióval függhet össze, számos egyéb tényező is állhat a háttérben. Mutatjuk, milyen mögöttes okok merülhetnek fel, és mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni.
1. Alvási pozíció
A reggeli kézzsibbadás leggyakoribb oka a nem megfelelő alvási pozíció. Ha alvás közben a kezed a tested vagy a párnád alá, netán a fejed fölé kerül, vagy behajlik a csuklód vagy a könyököd, az összenyomhat egy ideget, ami befolyásolhatja a vérkeringést, és zsibbadó, bizsergő, tűszúrásokra emlékeztető érzést hagyhat maga után.
Ez esetben célszerű inkább az oldaladon vagy a hátadon aludnod, úgy, hogy a karjaid a tested mellett pihenjenek.
2. Kéztőalagút-szindróma
Úgynevezett kéztőalagút-szindróma akkor alakul ki, amikor a csuklón áthaladó középső ideg összenyomódik. Ebben az ismétlődő kézmozdulatok mellett közrejátszhat a terhesség és bizonyos állapotok is, amelyek a csuklóban vagy a kézben duzzanatot okoznak (ilyen például az ízületi gyulladás).
A reggeli kézzsibbadás gyakran a kéztőalagút-szindróma első jele.
Az állapot előrehaladtával előfordulhat, hogy a zsibbadás és a fájdalom odáig terjed, hogy éjszaka felébred miatta ember.
A kéztőalagút-szindróma további tünetei a következők:
- sokkszerű vagy égő érzés a kézben
- fájdalom vagy bizsergés, amely a kézben kezdődik, és a kar felé sugárzik
- a kéz gyengesége, amely megnehezíti a hétköznapi tevékenységek elvégzését, például az írást vagy az öltözködést
3. Nyaki meszesedés
A nyaki meszesedés (nyaki spondylosis), vagy a nyak ízületi gyulladása a nyaki porckorongok és ízületek korral járó degenerációja miatt léphet fel. Néha a gerinc normál kopása szűkíti a gerinccsatornát – azt a pontot, ahol a gerincvelő és az ideggyökerek áthaladnak, hogy elérjék a test többi részét.
Ha az ideggyökerek becsípődnek vagy összenyomódnak, kéz- és ujjzsibbadást, bizsergést vagy gyengeséget tapasztalhatsz.
A nyaki spondylosis egyéb tünetei az alábbiak:
- izomgörcsök a nyakban
- fejfájás
- pattogó hangok a nyak elfordítása közben
- gyengeség a kezekben vagy a lábakban
4. Perifériás neuropátia
Perifériás neuropátiáról akkor beszélhetünk, amikor az agyat és a gerincvelőt körülvevő idegek megsérülnek. Ez zsibbadást, bizsergető érzést kelthet a kézben, de akár tartós idegkárosodást is okozhat, és a kezek vagy az ujjak érzékelésének elvesztéséhez, a finommotoros készségek zavarához vagy elvesztéséhez, illetve éles fájdalomhoz vezethet.
5. TOS-szindróma
A TOS- (thoracic outlet syndrome) vagy mellkaskimeneti szindróma hátterében az áll, hogy a kulcscsont és az első borda közötti térben lévő idegek vagy erek összenyomódnak. Ennek következtében zsibbadhatnak vagy hidegnek érződhetnek a kezek, továbbá duzzanatok és elszíneződések is keletkezhetnek, amelyek az ujjakra is kiterjedhetnek.
6. B12-vitamin-hiány
A B12-vitamin egy alapvető tápanyag, amely nélkülözhetetlen az idegrendszer egészségének megőrzéséhez. Ha nem jutsz hozzá elégséges mértékben, hiánya idegproblémákat, zsibbadást, fáradtságot, gyengeséget és koordinációs nehézségeket okozhat.
Ha B12-vitaminban gazdag élelmiszereket, például halat, húst, tojást vagy a tejterméket fogyasztasz, az segíthet visszafordítani ezt az állapotot. Súlyos hiány esetében azonban étrend-kiegészítők szedésére lehet szükség.
7. Ganglion ciszta
A ganglion ciszta egy jóindulatú (nem rákos) csomó, amely a csukló vagy a kéz ízületén vagy inán alakulhat ki. A ciszták megnyomhatják vagy összenyomhatják az idegeket, ami olyan tünetekkel járhat, mint a zsibbadás, bizsergés vagy a kellemetlen érzés a kezekben és az ujjakban.
8. Cukorbetegség
A kontrollálatlan cukorbetegség az egész szervezetben idegkárosodást okozhat. Ez a diabéteszes neuropátia néven ismert állapot, ami szintén zsibbadáshoz, bizsergéshez és fájdalomhoz vezethet, amely általában éjszaka súlyosbodik.
A vércukorszint megfelelő szabályozása az étrenden és gyógyszereken (pl. inzulin) keresztül segíthet megelőzni a cukorbetegséggel összefüggő idegkárosodást.
9. Gyógyszerek mellékhatásai
Bizonyos gyógyszerek, így a kemoterápiás, a szív- és vérnyomáscsökkentő készítmények, illetve egyes antibiotikumok és görcsoldó szerek károsíthatják az idegsejteket, és alvás közben zsibbadást okozhatnak. Ezt olyan tünetek kísérhetik, mint a bizsergő, égető érzés, a gyengeség vagy az egyensúlyvesztés.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amennyiben nem az alvási pozíciód hibádzik, és a zsibbadás gyakran tapasztalható, vagy további tünetekkel párosul, célszerű mielőbb orvoshoz fordulnod.
Súlyos panaszok esetén azonban azonnali orvosi beavatkozásra lehet szükség, ezért egy pillanatra sem szabad késlekedni. Idetartozik a kezek bénulása, a zavartság, a beszédzavar, a szédülés, az egyensúlyvesztés, a hirtelen, erős fejfájás és az eszméletvesztés, amelyek akár a szélütéssel is összefügghetnek.
Így kerüld el a zsibbadást
A felkelés utáni zsibbadást nem minden esetben lehet elkerülni, de ha tenni akarsz ellene, a szakembereknek van néhány tippjük, ami segíthet:
- tartsd egy vonalban a nyakad és a gerinced alvás közben
- kerüld azokat az alvási pozíciókat, amelyek nyomást gyakorolnak a kezedre vagy meghajlítják a csuklódat.
- aludj az oldaladon
- ügyel rá, hogy ne feküdj a karodra
- viselj csuklómerevítőt
- végezz csuklólazító gyakorlatokat fekvés előtt
- orvosoddal konzultálva csökkentsd a potenciálisan zsibbadást okozó gyógyszerek adagját
- rendszeresen járj szűrővizsgálatokra, hogy kizárhasd az olyan állapotokat, mint a cukorbetegség, az ízületi gyulladást és a kéztőalagút-szindróma.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés