18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

A világhírű őrült orvos abba is beleszólt, mit csinálsz az ágyban

GettyImages-515137676
Olvasási idő kb. 7 perc

Milyen jó lett volna, ha John Harvey Kellogg beéri a gabonapehely-gyártással. Sajnos azonban nem állt meg itt; az egészséges és szexmentes életért folytatott küzdelemben fiatalok kínzásától sem riadt vissza.

Az 1852-es születésű John Harvey Kellogg élete során elismert és népszerű orvos volt. Ő vezette Amerika egyik leghíresebb szanatóriumát Battle Creekben, és neki köszönhetjük a modern reggelit, a kukoricapelyhet. Egész életét annak szentelte, hogy terjessze egészségtudatos nézeteit és elveit, amelyek között akad olyan, ami ma is megállja a helyét. Azonban többnyire egészen extrém és bizarr módon igyekezett kivitelezni a szerinte egészséges életmódot, amihez köze lehetett annak is, hogy sokáig lelkes tagja volt a Hetednapi Adventista Gyülekezetnek.

Vegetáriánus étrend és cölibátus

Ellen White 1854-ben alapította meg a Hetednapi Adventista Egyházat a michigani Battle Creekben, miután állítólag üzeneteket kapott Istentől. Ez a vallás összekapcsolta a lelki és testi egészséget; megkövetelte híveitől, hogy tartsák be az étrendre és a tisztaságra vonatkozó szigorú irányelveket. A gyülekezet tagjainak vegetáriánus étrendet kellett követniük, és tartózkodniuk kellett a tea, a kávé és az alkohol fogyasztásától is. Úgy hitték, hogy a falánkság olyan szentségtelen cselekedetekhez vezet, mint a maszturbáció és a túlzásba vitt közösülés.

A szolárium elődje a Battle Creek-i szanatóriumban
A szolárium elődje a Battle Creek-i szanatóriumbanUnderwood Archives / Getty Images Hungary

Csatlakozás az egyházhoz

John Harvey Kellogg családja 1856-ban költözött Battle Creekbe, hogy aktív tagja legyen a gyülekezetnek, és ez minden bizonnyal hatással volt a világképére. White látta Kellogg lelkesedését, ezért szorgalmazta, hogy a hitközösség fontos tagjává váljon: gyakornoki munkát biztosított számára a kiadóvállalatuk nyomdájában, és szponzorálta orvosi egyetemi tanulmányait. Miután Kellogg megkapta orvosi diplomáját, visszatért Michiganbe.

A White család felkérte, hogy vezesse a Battle Creek-i szanatóriumot, amely egészségügyi reformintézetből Amerika leghíresebb gyógyközpontjává, gyógyfürdőjévé és szállodájává nőtte ki magát.

Ezzel John Harvey Kellogg is híres orvossá vált. Páciensei között olyan nagy nevek szerepeltek, mint Thomas Edison, Henry Ford vagy George Bernard Shaw Nobel-díjas drámaíró, de több amerikai elnök is megfordult nála.

Kellogg George Bernard Shaw Nobel-díjas drámaíró társaságában: biztosan nem a szex volt témájuk
Kellogg George Bernard Shaw Nobel-díjas drámaíró társaságában: biztosan nem a szex volt témájukArchive Photos / Getty Images Hungary

Kellogg furcsa kezelései

A kezelési módszerek egy ideig kísérleti jellegűek voltak, ennek ellenére sokat élesben is teszteltek a klienseken. A szanatóriumban 46 különféle fürdőben gyógyulhattak a betegek, volt olyan is, ahol a páciens órákig, napokig vagy akár hetekig is fürdőben maradt, hogy kigyógyuljon a bőrbetegségéből, hisztériájából vagy épp a mániájából.

Kellogg előszeretettel adott beöntést is a betegeknek: akár 15 liter vizet is felhasznált a vastagbél tisztítására, a szokásos 1-1,5 liter folyadékkal szemben.

Testvérével, Will Keith Kelloggal még saját élelmiszeripari vállalatot is alapított, hogy kiszolgálja a központot, és egészséges ételeket biztosítson a betegeknek. Évente körülbelül 12-15 ezer új beteget láttak el.

A szexmentes és egészséges Amerika víziója

Kellogg szentül hitte, hogy az egészségesebb Amerikáért küzd. Neveltetése és a gyülekezet hatására programja részeként szorgalmazta a szexuális absztinenciát és a fűszermentes étrendet. Furcsának tűnhet, hogy mi köze van a szex- és fűszermentes életnek az egészséghez, de Kellogg ezt is megmagyarázta: szerinte a maszturbáció számos betegség forrása, mint például a memóriavesztésé, a rossz emésztésé és még az epilepsziáé is. Az egyik módszer, amelyet Kellogg javasolt a maszturbációról való leszokáshoz, az a fűszermentes diéta volt. Állítólag a semleges ízű ételek fogyasztása nem gerjeszt szexuális vágyat, szemben a jól megfűszerezett étkekkel, melyek önkielégítésre késztető reakciót váltanak ki az emberek nemi szerveiben.

Nagyban folyik a gabonapehely-gyártás Kelloggék üzemében
Nagyban folyik a gabonapehely-gyártás Kelloggék üzemébenBettmann / Getty Images Hungary

Mi mindenre jó a gabonapehely?

Kellogg úgy vélte, hogy a feldolgozott élelmiszerek okolhatók Amerika emésztési problémáiért. Csak fokozott testmozgás, több fürdés és fűszermentes, vegetáriánus étrend révén lehetnek egészségesek az emberek. Így született meg a kukoricapehely az 1890-es években. 

A ma is népszerű reggeli azt a célt szolgálta, hogy enyhítse az emésztési problémákat, leegyszerűsítse a reggelit és – itt kapaszkodj meg – csírájában fojtsa el a maszturbációt.

Bár manapság a legtöbb táplálkozási szakértő nem ért egyet azzal, hogy a kukoricapehely valóban ilyen táplálkozási és emésztési előnyökkel jár (nem is beszélve a szexuális késztetésekre gyakorolt hatásról), a gabonaféléket olyan nagy mennyiségben vásárolták, amennyit a Kellogg testvérek cége csak elbírt. Végül W.K. Kellogg egyedül vitte tovább a vállalatot, amikor összerúgta a port egészségmániás testvérével: Will cukros kukoricapehellyel szerette volna elérni, hogy még nyereségesebbek legyenek, ám ez szöges ellentétben áll John elveivel. Így aztán a Will volt az, akinek a reggelizőpehely a világhírnevét köszönheti.

A szexuális vágy elfojtása bármi áron

Kellogg sajnos nem állt meg a speciális étrenddel történő szexuálisvágy-szabályzásnál: embertelen és veszélyes módszereket vetett be, hogy a fiatalok még csak ne is akarjanak ilyen örömszerzésre gondolni. Így írt erről egyik könyvében:

A gyógymód, ami majdnem mindig beválik a fiúknál, az a körülmetélés.

A műtétet egy sebésznek kell végeznie érzéstelenítés nélkül, mert később a fájdalomra mint büntetésre fognak emlékezni. A szenvedés, amely pár hétig is eltart, megakadályozza őket abban, hogy önkielégítést végezzenek, sőt még a gondolattól is elveszi a kedvüket.

A fiatal lányokat sem kímélte az őrült orvos, számukra fenolt (karbolsav) javasolt, amelyet közvetlenül a csiklóra kell önteni, így az alkalmatlanná válik bűnös örömök érzésére. Kellogg azt is megmondta, hogyan óvhatják meg a szülők a gyermekeket ettől a káros szokástól: egyszerűen kössék be a kezüket; takarják el nemi szerveiket egy különleges kalitkával; de kitűnő megoldásnak tartotta a fityma levarrását, sőt az elektrosokktól sem riadt vissza. 

Kellogg élete végéig szexmentes életet élt

Kellogg maga is betartotta szigorú ajánlásait: hiába élt negyven évig házasságban, állítólag sosem ért a feleségéhez. A Hetednapi Adventista Egyház is kiközösítette őt, testvérével is megszakadt a kapcsolata, mégis élete végéig ragaszkodott bizarr elveihez, és lenézte mindazokat, akik nem vallották az ő nézeteit. Az egészséges, hosszú élet azonban valóban megadatott neki (bár az persze vitatható, hogy minek köszönhetően), ugyanis az őrült orvos 91 éves korában hunyt el.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek