Egyre többen sokkolják így a testüket az egészségük érdekében: te kibírnád?

Vermes Nikolett
GettyImages-547043170
Olvasási idő kb. 5 perc

Az új, de hatásos őrület ereje a jéghidegben van. Lefagyaszt, és közben a fájdalmat is kiüti, miközben legalább annyit fogyaszt, mint egy óra aktív mozgás.

Még a fagyasztók korát is megelőzi a gyógymód, csupán annyi változott, hogy régen kizárólag télen lehetett alkalmazni. De a mélyhűtő berobbanása után már minden háziasszony tudja, mit kell tenni, ha nyilall a fájdalom és nincs kéznél orvosság. A gyógyszermentes jégterápia mára külön kezelési módszer lett. Az extrém, de hatékony „jégszauna” egyre népszerűbb, és már nem csak a jól fizetett focisták számára elérhető. 

Hogyan használ a jég?

A krioszauna neve az alacsony hőmérsékleten működő készülékre utal, egy olyan álló szoláriumra emlékeztető berendezésre, ami egy perc alatt –150 °C-ra hűl le. A titok nyitja a mínuszokban van. „Bár a szélsőséges hideg sokkolja a szervezetet, valójában jótékony hatást gyakorol rá, hiszen a test hirtelen észhez tér. A hideg hatására a lusta sejtek pillanatok alatt felébrednek, és újra normálisan működnek, miközben a szervezet endorfintermelése is fokozódik. Ennek oka a védekezési mechanizmus, ami akkor lép életbe, amikor a test az extrém hideg ellen próbál fellépni.

A tartós hideg viszont veszélyes is lehet, maximum 3 percet lehet a jégszaunában tölteni. Ezért ilyen veszélyes az otthoni jégkezelés, hiszen ha nem figyeljük az órát, akár le is fagyaszthatjuk a kezelt területet” – mondja Trudics Kriszta, jégterápia-szakértő. A jégterápia után a fokozott endorfintermelés miatt a közérzet is javul, amikor kipróbáltuk az ördögi gépezetet, magunk is éreztük, hogy sokkal kiegyensúlyozottabban folytatódott a napunk.

A gép leginkább egy álló szoláriumra hasonlít
A gép leginkább egy álló szoláriumra hasonlítGetty Images

Hidegben úgy véd a bőr, mint a pajzs

A fagyasztásos sokk a legtöbb területen alkalmazható, a végtag- és ízületi fájdalmaktól a bőrpanaszokon és a gyulladásokon át az autoimmun betegségekig. A hideg egyenlő a fájdalomcsillapítással, hiszen, ahogy a test reagál a –150 °C-ra, úgy a gyulladáscsökkentésért felelő hormonok is felébrednek, és célzottan megszüntetik a fájdalmat, hogy ne erre kelljen figyelnie a szervezetnek.

„Hosszú álló- vagy ülőmunka után elfáradnak az izmok, ezért érezzük nap végén a derekunkat, vállunkat és a térdünket is, viszont egy rövid jeges borogatással vagy a jégszaunában töltött percekkel csodát tehetünk. Ugyanez igaz a bőrpanaszokra is. A jégterápia felgyorsítja a bőrregenerációt, hiszen a hámsejtek, akár egy pajzs, védeni kezdik a testfelületet a fagyás ellen, így krémek nélkül is kezelhetők az ekcémás tünetek, a műtét utáni hegek, és nagymértékben a pikkelysömör is.”

A krioszauna viszont csak akkor hatásos, ha rendszeres. Ugyan már 3 jéghideg perc is megszünteti az akut fájdalmat, de csak néhány órára. A bőrbetegségeknél pedig legalább heti kétalkalmas kezelést javasol a szakember, hiszen ilyenkor nem csupán egyszeri tünetről van szó, hanem stressz okozta elváltozásról is. A kezelésekhez nem kell más, mint egy fürdőruha, hiszen így a legtöbb bőrfelületet közvetlenül éri a hideg levegő.

Jótékony mellékhatás a fogyás

A legmeghökkentőbb a krioszaunában a mellékhatás, ami érdekes módon jótékony. –150 °C-ban néhány perc alatt 5 °C-ot csökken a testhőmérséklet, amikor pedig erre reagál a szervezet, akkor fokozottan felmelegszik, és ehhez többletenergiát használ, vagyis kalóriát éget. A jéghideg tehát becsapja a testet, így farag le a centikből. 3 perc alatt 500 kalóriát éget el a melegedésért küzdő szervezet, miközben az anyagcsere is fokozódik. Az extrém hidegben egyszerre gyorsul fel a bőr anyagcseréje és az emésztés is.

„A krio egy sor biokémiai folyamatot indít el a testben, ezzel párhuzamosan nő az energialeadás, miközben a bőrfelszín alatt is szépítő folyamat zajlik, ahogy a szokatlan hideg hatására a testben a víz és a szén-dioxid elválik. Ezzel csökken a narancsbőr, és a bőr is feszesebb lesz” – mondja a jégterápia-szakértő. A krioszauna egyedül az arcproblémákra nem jelent megoldást, hiszen a szauna csak a nyaktól a talpig fedi a testet, a hidegbefúvás kiszárítaná a szemet, és a hallójárat egészségét is kockáztatná. Ugyanígy veszélyes azokra, akinek túl magas a vérnyomásuk, szív- és érrendszeri panaszokkal küzdenek, és várandósság alatt sem javasolt.

„A jégszaunázás előtt kötelező a vérnyomásmérés, hiszen sokkhatásra nem tud megfelelően reagálni a legyengült szervezet. A szauna előtt és után mindig testhőmérsékletet kell mérni, néhány perces pihenéssel és folyadékbevitellel támogatni a testet.”

Immunerősítő hideg

A hidegterápia erősíti az immunrendszert is, miután a hideg hatására fokozódik a test védekezőképessége. Az erős immunrendszerhez viszont nem elég önmagában a jégterápia, a sokkhatás miatt fontos a szervezet támogatása.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek