Az orvosok és a dietetikusok egyetértenek abban, hogy ha az egészségi állapotunkon szeretnénk javítani, akkor az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha több gyümölcsöt és zöldséget, több növényi alapú élelmiszert és kevesebb vörös húst fogyasztunk. Természetesen fontos szerepet játszanak a tejtermékek és a húsok az izmaink, csontjaink és a porcok egészségének megőrzésében. Ugyanakkor nem mindegy, hogy egy nagy adag steaket, sült kolbászt vagy valamilyen sovány húst fogyasztunk.
Kétszer annyi vörös húst eszünk, mint amennyi még egészséges
A szakértők szerint a nagy mennyiségben fogyasztott vörös hús – különösen a feldolgozott fajták – növelheti a szív- és érrendszeri betegségek, a vastagbélrák és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Miközben a fejlett országok lakosai hetente legalább öt adag vörös vagy feldolgozott húst fogyasztanak, a WHO szerint három adagnál többet nem szabadna ennünk.
„Vörös hús” alatt a marhahúst, sertéshúst, bárányhúst és kecskehúst értjük. Nem tartozik ide a baromfihús és a vadhús, illetve a belsőségek. Habár a vörös húsok fogyasztása növeli a bélrák kialakulásának valószínűségét, különböző tápanyagok fontos forrásai is – mértékkel tehát az étrendbe illeszthetők. „Feldolgozott hús” alatt a füstöléssel, érleléssel, sózással vagy kémiai tartósítószerek hozzáadásával tartósított húsokat értjük. Ide tartozik például a sonka, a szalonna, a szalámi és bizonyos típusú kolbásztermékek, például a virsli. Mivel a feldolgozott húsok fogyasztása szintén összefüggésben áll a bélrák kockázatával, ajánlott minimálisra csökkenteni a fogyasztásukat.
6 jel, ami arra utal, hogy túl sok vörös húst eszel
De milyen jelei vannak annak, ha elvetettük a sulykot, és túl sok vörös húst fogyasztottunk? A szervezet egyértelműen jelez, ezért az alábbi 6 tünetet nem szabad figyelmen kívül hagyni.
1. Emésztési problémák
Mivel a vörös hús alacsony rosttartalmú, fogyasztása székrekedést vagy puffadást okozhat. Irritálhatja a beleket, és hasmenést is előidézhet. A rostok segítik a salakanyag átjutását a szervezetben, és szabályozzák a bélmozgást, lágyítják a székletet. Ha húst hússal eszel, és a szervezeted nem kap elég élelmi rostot, a salakanyagok nehezebben ürülnek ki, ami puffadást és hasgörcsöket eredményezhet.
2. Magas vérnyomás
Egy másik tünet, amelyet észrevehetünk, a rendszeresen magas vérnyomás. A hipertónia (magas vérnyomás) egyik kiváltó oka a túl sok vörös és feldolgozott hús fogyasztása. Ráadásul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is növeli.
3. Rossz lehelet
Ha túl sok vörös húst fogyasztasz, akkor észreveheted, hogy kellemetlenné válik a leheleted. Ennek egyik oka, hogy ha evés után nem mosol fogat, vagy nem használsz fogselymet, a maradék húsdarabok beragadhatnak a fogakba, ahol baktériumok telepednek meg, és ez a bomlási folyamat rossz szájszagot okoz.
4. Erős testszag
Az sem ritka, hogy a túl sok vörös és feldolgozott hús fogyasztása miatt fokozott izzadás és erősebb testszag alakul ki. Ennek oka, hogy ezek a húsok nehezen tudnak lebomlani, a szervezetet ez keményebb munkára ösztönzi, ami fokozza az izzadást.
Ráadásul az emésztési folyamat során a vörös húsokban lévő aminosavak nem bomlanak le teljesen. Maradványokat hagynak az emésztőrendszerben, amelyek a baktériumokkal keveredve zsírsavakat hoznak létre, majd az izzadtsággal kiürülnek a szervezetből. A bőrön található baktériumokkal összekeveredve pedig felerősítik és megváltoztatják a testszagot.
5. Aknék az arcon
A bőrproblémák kialakulása, pattanások megjelenése sajnos sokszor a rossz étrendeddel is magyarázható. A telített zsírokban gazdag táplálkozás hozzájárulhat a gyulladt pattanások megjelenéséhez, és egyéb gyulladásos folyamatokat is beindíthat a szervezetben.
6. Ízületi fájdalmak
A bélrendszer egészsége befolyásolja a gyulladások szintjét a szervezetben. A magas telített zsírtartalmú vörös és feldolgozott húsok fogyasztása növeli a gyulladások kialakulásának valószínűségét, a szervezet gyulladásai pedig hozzájárulnak az ízületi fájdalmak megjelenéséhez és a krónikus betegségek kialakulásához.
Mindemellett a vörös húsoknak magas a purintartalma, aminek lebomlásakor húgysav keletkezik. Amikor a húgysav felhalmozódik, kristályokat képez az ízületekben, így köszvény alakulhat ki, ami az ízületi gyulladás fájdalmas formája. Azok, akik köszvénytől szenvednek, általában több húgysavat termelnek, vagy kevésbé tudja a szervezetük kiüríteni. Nekik a magas purintartalmú ételeket – köztük a vörös húsokat is – kerülni kell.
Már az ókorban sem ment mindenkinek az egészséges életmód. Ebből a cikkből megtudhatod, évszázadokkal ezelőtt milyen tanácsokkal látták el betegeiket az orvosok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés