A kutatók különböző életkorú Caenorhabditis elegans férgekkel kísérleteztek, és végül megállapították, hogy a többi gyógyszertől eltérően a rilmenidin potenciálisan alkalmas arra is, hogy akár az emberek életét is meghosszabbítsa, hiszen nagyon kevés a mellékhatása, melyek nem súlyosak.
Az öregedés késleltetése számos előnnyel járhat
A mai napig a kalóriakorlátozó étrendet tartják a leghatásosabb öregedésgátló és egészségmegőrző módszernek. A kalóriabevitel csökkentésére kidolgozott diéták azonban különféle hatással vannak az emberekre. Az alacsony kalóriatartalmú diétákat sokszor nehéz betartani, és számos egészségkárosító hatással járhatnak. Éppen ezért az orvosok már évek óta keresik a megoldást arra, hogy gyógyszerek segítségével is kezelhető legyen a fogyás.
A kutatások most bebizonyították, hogy a rilmenidin sejtszinten utánozza a kalóriacsökkentés hatásait, ezzel pedig meghosszabbíthatja az élettartamot.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel összefüggő vizsgálatot a Liverpooli Egyetemen végezték el egyrészt azért, mert az orvosoknak meggyőződésük, hogy az öregedés késleltetése globálisan óriási előnyökkel járna. Másrészt az élettartam meghosszabbítására és az egészségi állapot megőrzésére alkalmas gyógyszerek újrahasznosítása hatalmas és egyelőre kiaknázatlan lehetőségeket rejt magában a tudományos szinten is.
A brit orvosok most először tudták kimutatni állatokon, hogy a rilmenidin valóban megnövelheti az élettartamot. Ezt felismerve a tervek szerint a kutatók a jövőben azt fogják megvizsgálni, hogy a rilmenidinnek vannak-e egyéb más klinikai alkalmazási lehetőségei.
A gyógyszer hatását ismét bebizonyították
A rilmenidin kalóriakorlátozó hatását már nemcsak férgeken, hanem egereken elvégzett kísérletekkel is sikerült igazolni. Ez pedig egyértelműen azt jelenti, hogy a kalóriamegvonással járó pozitív hatásokat egy olyan vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel is el tudták érni az orvosok, melyet világszerte széles körben használnak az emberek.
A kísérletek során eddig egyedülálló módon az is kiderült, hogy a nish-1 elnevezésű biológiai jelátviteli receptor szintén fontos szerepet játszik a rilmenidin hatékonyságában. Ez a különleges kémiai szerkezet ugyanis kulcsfontosságú ahhoz, hogy a rilmenidin növelni tudja az élettartamot.
Kutatások bizonyítják azt is, hogy a különféle emberi kapcsolataink, de legfőképpen a barátság, nemcsak az életminőségünket változtatja meg, hanem az életünket is meghosszabbíthatja. Ha kíváncsi vagy arra, hogyan lehetséges ez, olvasd el az ebben a témában írt cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés