A mindennapokban gyakran előfordul, hogy különböző testi tüneteink jelentkeznek, de hajlamosak lehetünk ezeket a megnövekedett stressznek, a pörgős életvitelnek, vagy az időjárás szélsőséges változásainak betudni. Tény, hogy nem kell minden panasszal egyből orvoshoz rohanni, azonban ha egy probléma rendszeresen visszatér, és naponta szembesülünk ugyanazokkal a kihívásokkal, akkor érdemes lehet utánajárni a kiváltó okoknak.
Ez az 5 gyakori tünet akár hormonális betegség jele is lehet
Néha azok a tünetek, amelyeket szinte már mindennaposnak veszünk, és általánosnak gondolunk – mint például a memóriazavarok vagy a fáradtság –, valójában komolyabb betegségre, és a hormonális egyensúly megborulására utalhatnak. A hormonzavarokat ugyanis számos módon jelezheti a szervezetünk, érdemes hát odafigyelni ezekre.
1. Memóriazavarok
Mindenkivel megesik, hogy elfelejt egy fontos dátumot, nem jut eszébe egy név, vagy hirtelen nem tud felidézni egy pár nappal korábban történt esetet. Alkalmanként feledékenyek lehetünk, különösen akkor, ha mozgalmas életünk és sűrű napjaink vannak. Ugyanakkor fontos, hogy figyelemmel kísérjük a memóriaproblémákat, mert ha a szokásosnál gyakrabban felejtünk el dolgokat, akkor annak komolyabb oka is lehet. Többek között az alacsony tesztoszteronszint is okozhat feledékenységet és ronthatja a memóriát.
Bár a tesztoszteron legtöbbször a férfiak kapcsán kerül szóba mint a férfias vonások kialakulásáért felelős nemi hormon, a nők testében is megtalálható kisebb mennyiségben, és fontos szerepet tölt be.
A hormon túl alacsony vagy túl magas szintje mindkét nemnél számos panasszal járhat. Ha a tesztoszteronszint a normál tartomány alá esik, többek között a kognitív képességek, különösen a memória hanyatlása tapasztalható.
2. Gyakori fáradtság
Az emberek többsége a fáradtságra panaszkodik a leggyakrabban, és ezt az általánosnak mondható problémát javarészt kávéval vagy energiaitallal igyekszik megoldani. Ám ha a szokásosnál gyakrabban érzünk erős fáradtságot, és nehezen tudunk koncentrálni, akkor érdemes kicsit mélyebbre ásni, ugyanis ennek a hátterében is állhatnak betegséggel összefüggő hormonproblémák. Itt van például szintén az a fránya tesztoszteron. A szakértő szerint a tesztoszteronszintet többek között rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott étrend betartásával és megfelelő minőségű alvással is emelhetjük.
Mindemellett a krónikus fáradtság oka a kortizolszint megborulása és a kortizol hiánya is lehet, ami az állandósult stressz egyik velejárója.
3. Gyakori, és túl erős stressz
Modern világunkban stresszmentes életet szinte lehetetlen élni, azonban egyáltalán nem mindegy, mennyire és milyen gyakran vagyunk stresszesek. A krónikus stressz hatására ugyanis a kortizoltermelés megborul, ami számos egészségügyi problémához vezethet. A kortizolt gyakran „stresszhormonnak” is nevezik, mivel létfontosságú szerepet játszik az agy stresszválaszában. Azonban miután a probléma leküzdéséhez a szervezet folyamatosan több stresszhormont termel, az állandó készenlét és igénybevétel miatt a mellékvese tartalékai kimerülhetnek. Ez pedig kortizolszint-csökkenést, majd kortizolhiányt eredményezhet.
A szervezet kortizoltermelésének megborulása egyértelműen megmutatkozik a napi stressz kezelésében, illetve ingerlékenység, szorongás és alvászavarok is felléphetnek.
4. Fokozott, olthatatlan szomjúság
Ha a szokásosnál jóval több vizet kívánunk, és szinte olthatatlan szomjúsággal küzdünk, az számos egészségügyi probléma – például a cukorbetegség – előjele lehet. De akár arra is utalhat, hogy a szervezetünk nem termel elég antidiuretikus hormont, amely feladata a kiszáradás megelőzése, illetve a szervezet víztartalmának és vízegyensúlyának megtartása. Ugyanakkor a nőknél a menstruációs ciklus változásai, az ösztrogén és a progeszteron mennyisége is hatással van a vízfogyasztásra, ebből adódóan például a menstruáció első napjaiban szomjasabbnak érezhetjük magunkat. Mindemellett a víz- és sóháztartás egyensúlyának felborulása az ösztrogéndominancia egyik tünete is lehet.
5. Erősödő, fokozott szőrnövekedés
A szőrnövekedés a nőknél is teljesen normális – egy bizonyos mértékig. A megnövekedett és megerősödő, már-már férfias szőrzetet viszont szinte biztosan valamilyen hormonális eltérés okozza. De az is hormonproblémákra utal, ha olyan helyeken nő (vagy erősödik meg) a szőr, ahol korábban nem, például az arcon, a mellen vagy a hason. A tünetek mögött megváltozott tesztoszteron termelés, vagy akár policisztás petefészek szindróma (PCOS) is állhat, így mindenképpen érdemes szakorovoshoz fordulni a tünetekkel.
A műanyagokban és egyes konzervekben megtalálható BPA szintén felborítja a hormonrendszer működését. Hogy mely élelmiszerekben van jelen ez az anyag, arról ebben a cikkünkben írtunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés