Az ekcéma rendkívül gyakori bőrbetegség, a lakosság akár 7 százalékát is érintheti. Nem jellemző az életkor, bárkinél bármikor előfordulhat. Az viszont nagyon gyakori, hogy hideg időben lobban fel a szervezetnek ez a túlzott reakciója. A repedezett, hámló bőr sokszor mikrosebekkel is tarkított, ahol levedzeni kezdhet, összességében elmondható, hogy elvékonyodik a bőr.
Jó, ha tudod
Előfordulhat, hogy a hidegekcémát más allergiás tünetek is megelőzik, például a mogyoró-, a szénanátha vagy az asztma. Bár egyértelmű javulást okozhat, ha elhagyjuk ezeket az allergizáló ételeket, mindez még önmagában nem elég. Javulást okozhat, ha diétázol – hagyd el az általában allergén hatású élelmiszereket! Ilyen például a tej, a tojás és a mogyoró. Kutatások szerint az ezekre az élelmiszerekre való túlérzékenység felelős az összes gyermekkori ekcémás eset 80 százalékáért.
Bármelyik életszakaszban jelentkezhetnek
Szakonyi Eszter, a Vintage Beauty Szépészeti Nőintézet mesterkozmetikusának elmondása szerint az ekcéma esetén a bőr kipirosodik, viszket, majd hólyagossá válik.
„A vakarástól apró sebek keletkeznek, ezek helyén később pörkök és hámlás lesz. Mindezt akut formának nevezik.”
A mesterkozmetikus azt is nyomatékosítja, igaz, hogy bármelyik életszakaszban megjelenhetnek ezek a kellemetlen tünetek, de soha nem véletlen, hogy éppen akkor bukkannak fel, amikor.
„Előfordulhat, hogy évtizedekig nincs gond, majd egyszer csak egy immungyengébb időszakban, rejtett gyulladások kialakulásakor vagy erősebb stresszel terhelt időszakban lángra lobbannak.”
Külső vagy belső hatások a felelősek
A szakember elmondta, az okok lehetnek külső környezeti hatások (exogén) vagy egyedi hajlam (endogén). „A külső környezeti hatások esetében, például az allergének – pollenek vagy állati szőrök – váltják ki a tüneteket. A belső fogékonyság esetében pedig a genetika játszik szerepet. Sokszor első gyanús jelnek tekinthetjük a már csecsemőkorban is megjelenő atópiás dermatitiszt” – magyarázza Szakonyi Eszter.
Néha muszáj orvoshoz fordulni!
A mesterkozmetikus szerint sajnos be tud következni az az állapot, amikor muszáj orvosi beavatkozást kérni a hidegekcéma tüneteinek az enyhítéséhez. Ha a jelenség annyira drasztikusan sokat ront az életminőségen, akkor általában antibiotikumos, szteroidos kúra mellett döntenek az orvosok.
„Habár ezek a kúrák sok esetben hatásosak, de egy életet mégsem lehet alapozni rájuk.”
Mégis, mi a teendő hidegekcéma esetén?
Enyhébb tünetek esetén, megelőzési céllal néhány életviteli tanács megfogadása sokat tud segíteni a bőrnek:
Kerüljük a forró vizes kádfürdőt, mert indokolatlanul sok lipidet moshatunk ki a bőrből általa, amellyel jelentősen gyengítjük bőrünk védekezőképességét!
Fogyasszunk rendszeresen pre- és probiotikumokat, ezzel is épen tartva a bélflórát, és igyekezzünk gondoskodni a test vitamin- és nyomelemigényeiről, ezáltal a teljes immunrendszer védelméről. Az ekcéma tünetei ugyanis sok esetben az immunrendszer gyengülésével, részben annak köszönhetően érkeznek.
Törekedjünk színezék-, illat- és alkoholmentes kozmetikumokat és mosószereket választani.
Tisztálkodás során kerüljük a klasszikus, habzó tusfürdőket! Leginkább a fürdőolajak és a szenzitív mosakodókrémek azok, amelyeket ilyenkor jól tolerál a bőr, és amelyek segítenek visszaépíteni vagy megőrizni a bőr saját lipidjeit (zsíros alkotóit).
Ha egyik sem áll rendelkezésre, legvégső esetben, átmenetileg gyermekeknek szánt szappan is szóba jöhet, ha a tisztálkodást követően azonnal gondoskodunk a bőr visszazsírozásáról.
Azzal, hogy időnként csak a hajlatokat mossuk meg, és nem szappanozzuk végig a teljes testet, sokat tehetünk bőrünk egészséges, ép flórájának, védekezőképességének megtartásáért.
Minden esetben elengedhetetlen naponta legalább kétszer, de inkább többször a bőr hidratálása. Néhány növényi olaj kiemelkedően gyorsan képes az ekcémás tüneteket enyhíteni. Ilyen a ricinusolaj, a feketekömény-olaj, a mandulaolaj, a tökmagolaj vagy a levendulaolaj.
Léteznek továbbá más egyéb bőrnyugtató komponensek is: például a bisabolol, a panthenol, az allantoin, az E-vitamin és a karbamid. Érdemes ezekkel az alkotóelemekkel rendelkező kozmetikai termékeket keresni a piaci kínálatban.
Trükk: egy kisebb kozmetikai tégelyben tárolva a már a jól bevált termék egész nap velünk lehet, így napközben is gondoskodhatunk a bőr visszaolajozásáról. Ez a fajta gondoskodás és figyelem igen jelentősen lerövidítheti a gyógyulási időt.
A bőr és az idegrendszer kapcsolata vitathatatlan. Hatékony stresszkezelési technikák elsajátításával sokat tehetünk bőrünk egészségéért is.
Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra, a rejtett belső gyulladások feltárása érdekében.
Télen, illetve a hidegebb időszakokban mindenki szívesen visel meleg, kényelmes gyapjúpulóvert, amely ugyanakkor irritációt okozhat, és kontaktekcémát válthat ki. Ha mégis így döntünk, vegyünk a bőr és a gyapjúpulóver közé egy pamutpólót!
Öltözködjünk rétegesen!
Ugyanakkor az is fontos, hogy a hideg időben ne melegedjünk túl, ezáltal teret engedve a baktériumok elszaporodásának. Viseljünk réteges öltözéket, és szükség szerint vegyük le és fel őket, hogy kényelmesen érezzük magunkat – ajánlja Szakonyi Eszter, aki szerint minden életszakaszban figyeljünk oda bőrünk állapotára, mert az mindig az éppen aktuális egészségügyi állapotunkat jelzi.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés