Rossz hírünk van, ha szereted a hajformázást: ez az eljárás méhrákot okozhat

GettyImages-153084489
Olvasási idő kb. 3 perc

A hajegyenesítés egyik módját egy friss kutatás összekötötte a méhrák kialakulásának kockázatának növekedésével.

Ha te is imádod formázni a hajadat, és élsz-halsz a különböző frizurákkal való kísérletezésért, akkor nagyon rossz hírrel kell szolgálnunk. Az amerikai National Institutes of Health (Nemzeti Egészségügyi Intézet) friss kutatása összefüggést talált a kémiai hajegyenesítő-használat és a méhrák között.

A hajegyenesítő növeli a méhrák kialakulásának esélyét

Ha eddig azon aggódtál, hogy a stressztől hullik a hajad, akkor most felválthatod egy újabb szőrszálhasogató szorongással, amennyiben te is rendszeresen használod ezt a szert. Hogy mi számít rendszeres használatnak? Meglepően kevés alkalom is elegendő ahhoz, hogy túl sok legyen a kémiai hajegyenesítő-használat: 

4,05 százalékkal megnő a méhrák kialakulásának kockázata csupán évi négyszeri alkalmazástól is.

A kémiai hajegyenesítők növelhetik a méhrák kialakulásának kockázatát
A kémiai hajegyenesítők növelhetik a méhrák kialakulásának kockázatátImage Source / Getty Images Hungary

A kutatásban 33 ezer nőt követtek nyomon több mint egy évtizedig, amelynek végére 378 esetben alakult ki méhrák a résztvevőknél. A betegség csupán 1,64 százalékos eséllyel alakult ki azoknál, akik sohasem használtak ilyesmit hajkoronájukon. Emiatt az afroamerikai nők hátrányba kerülnek egészségük fenntartásában a kaukázusi társaikhoz képest, ugyanis különböző társadalmi elvárások és retorziók miatt arra kényszerülnek, hogy gyakrabban egyenesítsék ki fürtjeiket. A kutatás is rávilágított erre az egyenlőtlenségre: a gyakori kémiai hajegyenesítő-használók 60 százaléka volt afroamerikai.

Egy kutatás, ahogyan azt megszokhattuk már, még nem vezet tudományos tény státuszhoz semmilyen felfedezést sem. Például azt nem vizsgálták meg ebben az esetben, hogy melyik márkák vagy melyik összetevők okozzák a problémát. Azonban néhány korábbi kutatás már talált összefüggést ezek kémiai összetevői és az endometrium rák (azaz méhtestrák) között, valamint a mellrák és a petefészekrák kialakulásához is kötötték. Úgyhogy jobban járunk, ha óvatosabban bánunk a kémiai hajegyenesítők használatával.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek