A korán felismert gyomorrák 70-80 százalékos eséllyel gyógyítható, ám felismerése rendkívül bonyolult, ugyanis az elváltozás (amely a gyomor nyálkahártyáján lévő, szabad szemmel szinte alig látható piros pötty) és egy felmaródás között nehéz különbséget tenni. A mesterséges intelligencia azonban segíthet a diagnózis felállításában.
Ez a baktérium okozhat gyomorrákot
A genetikai terheltség, a stressz és a nem megfelelő étrend jelentősen hozzájárulhat a gyomorrák kialakulásához. Az egyik legfontosabb rizikófaktor azonban a Helicobacter pylori elnevezésű baktérium, mellyel a világ lakosságának közel fele fertőzött. Ez a kórokozó – amely gyermekkorban a szülőkről vándorol át a gyermekekre – felelős a fekélyek, a gyomorlimfóma, illetve a krónikus gyomorhurut-betegségekért, továbbá ez okozza a gyomorgyulladást is, ami hosszú távon hozzájárul a gyomorrák kialakulásának veszélyéhez.
Magyarországon a felnőtt népesség fele Helicobacter pylori-fertőzött, azonban több mint 80 százalékuk nem észlel tüneteket egész élete során.
A Helicobacter pylori képes évtizedekig elélni a gyomorban, hiszen számos antibiotikumra rezisztens.
„Rövid távon a tudósok azt tapasztalták, hogy ha kiirtják a gyomorból a Helicobacter pylorit, akkor szinte megszűnik a fekélybetegség, és ezzel együtt a gyomorrák előfordulása is csökken” – mondta prof. dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője.
Hogyan derül ki, hogy baj van?
Prof. dr. Madácsy László hangsúlyozta: a gyomorrák már csak azért is egy igen alattomos betegség, mert nem derül ki időben. Ázsiában, ahol magasabb az előfordulási gyakorisága, legkésőbb ötvenéves kortól kezdve populációszintű, gasztroszkópos szűrőprogramokat szerveznek. Ezeken a területeken éppen ezért volt nagy áttörés a mágneses gyomorkapszulás endoszkópia, hiszen míg az ingyenes gyomortükrözésre a helyi lakosságnak csupán a fele megy el, a modern, alternatív vizsgálatra jelentősen többen vállalkoznak. Ez az eljárás a Távol-Keleten másfél-két évente ismételhető, ugyanis egyes tanulmányok szerint ez az az időtartam, amíg akár a semmiből képes egy tumor kialakulni a gyomornyálkahártya mély rétegeiben.
„Magyarországon és Európában két irányelvet követünk. Ha valaki ötven év felett jelentkezik felhasi, refluxos, úgynevezett diszpepsziás panaszokkal, melyet időnként olyan tünetek kísérnek, mint a feszítő gyomor, teltségérzet, szúró érzés a gyomorszájnál, puffadás, emésztés leállása és émelygés, akkor endoszkópos kivizsgálás szükséges. Szövettant, biopsziát kell venni a felszínről, és ezután lehet eldönteni, hogy kell-e a jövőben ellenőrizni gasztroszkóppal.
Ötvenéves kor alatt az endoszkópia azonban nem indokolt.
Először egy Helicobacter-kilégzéstesztet vagy széklettesztet végzünk. Amennyiben ez negatív, úgy gyomorfekély- vagy refluxgyógyszeres kezelést alkalmazunk. Ha egyikre sem reagál a páciens, akkor szükséges a tükrözés, ugyanis az említett panaszok korai gyomorrákra is utalhatnak” – tette hozzá prof. dr. Madácsy László.
Így segíthet a mesterséges intelligencia
A nyugati országokban a gyomorrák rendszeresen fiatalkorban, már súlyos állapotban jelentkezik. A diagnózis általában már a tünetek megjelenését követően történik, ekkor már áttétes betegségről beszélhetünk, és a betegek 90 százaléka már menthetetlen.
„Nagyon magas az öt éven belüli halálozás, valamint nagyon rossz prognózisú betegségről van szó, amely bármely életkorban megjelenhet. Az említett európai vizsgálati folyamatok miatt hazánkban szinte sosem veszik észre időben a betegséget, viszont a távol-keleti szűrőprogramokban ezt nagyon gyakran időben kiszűrik, és kemoterápiás, sebészi beavatkozás nélkül, endoszkópos műtéttel, belülről el tudják távolítani” – nyilatkozta prof. dr. Madácsy László, aki azt is hozzátette, hogy a korán diagnosztizált gyomorrák akár 80 százalékos eséllyel is túlélhető. A betegség felismerése azonban endoszkóppal és kapszulával is rendkívül bonyolult, ugyanis a korai stádiumú gyomorrák csupán egy 3-5 milliméter nagyságú piros pötty a gyomor nyálkahártyáján, amit nagyon nehéz megkülönböztetni egy felmaródástól.
Ebben lehet segítségére az orvosoknak a kapszulás endoszkópia, melynek során a mesterséges intelligencia pirossal kijelöli azokat a területeket, ahol gyanítja, hogy eltérés van, és javasolja a terület további kivizsgálását.
A kapszulás endoszkópia Székesfehérváron érhető el
A Dívány kérdéseire válaszolva prof. dr. Madácsy László elmondta: a teljes tápcsatorna- és gyomorindikációra egyedül a székesfehérvári Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban érhető el a kapszulás endoszkópiás vizsgálat hazánkban. A legközelebbi ehhez hasonló alternatíva Prágában vagy Athénban van, de őket is jelenleg a professzor és kollégái oktatják a gépek használatára.
A kapszulás endoszkópia tb által finanszírozott formában még nem érhető el. Jelenleg Magyarországon csak vékonybél-indikációnál, illetve negatív gasztroszkópia és kolonoszkópia után, egyedi elbírálás alapján van lehetőség OEP-finanszírozással a vizsgálatra. Fontos megjegyezni, hogy Kínában, ahol népbetegség a gyomorrák, öt éve teljes, kiterjedt állami robotikus gyomorkapszula-szűrőprogramot üzemeltetnek. Emellett az Egyesült Királyságban, illetve Skandináviában már – elsöprő sikerrel – lezárultak az első publikus, nyitott állami vastagbélkapszula-szűrési programok.
A gyógyászati centrum mellett kizárólag vékonybélindikációra a nagyobb állami intézményekben is van lehetőség.
„Terveink között szerepel 2024 első felében Budapesten egy gyomorszűrési alcentrumot indítani, illetve vastagbélszűrésre egy tesztjellegű házhoz szállítási szolgáltatást indítani. Az idei év második felében és 2025-ben pedig országos hálózatot szeretnénk kiépíteni” – tette hozzá a professzor.
A gyomor- és vékonybélkapszulával végzett vizsgálat jelenleg bruttó 250 ezer forint, míg a teljes tápcsatornaszűrés 300 ezer forintba kerül. A valódi altatásos felső és alsó kombinált endoszkópiának szintén 250 ezer forint az ára, emellett, amennyiben a kapszulateszt pozitív, a gyógyászati centrumban altatásos endoszkópos terápiát is ajánlanak a betegeknek.
Előzzük meg a gyomorrák kialakulását
A gyomorrák megelőzése érdekében javasolt a dohányzás, a tömény alkoholos italok, vörös húsok, valamint nehéz ételek kerülése. Ha a panaszok fennállnak, ajánlott egy Helicobacter-kilégzésteszt elvégzése, valamint egy endoszkópiavizsgálat, amennyiben a családban már előfordult a betegség. A fiatalok részére, ha minimális tünetekkel is rendelkeznek, és nem szeretnének tükrözést, célszerű egy kapszulás endoszkópiavizsgálat.
Megvan a magyarázat arra, hogy a férfiak miért nem hibáztathatják már többé az édesanyjukat a kopaszodás miatt. A kutatók ugyanis bebizonyították, hogy a hajvesztésért főként az apától örökölt gének a felelősek. Erről olvashatsz az alábbi cikkünkben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés