Kipucolja a májat és a vesét, ha ezt a finom fűszert használod

GettyImages-2150710271
Olvasási idő kb. 5 perc

A népies nevén muskátlidióként is ismert szerecsendió 12. századi európai elterjedésekor rögvest méregdrága fűszernövénnyé vált. Egyrészt azért, mert kiváló afrodiziákumként tekintettek rá, másrészt, mert a népi gyógyászatban émelygés, hányinger és gyomorproblémák esetén is hatékonyan alkalmazták.

Már az ókori Egyiptom feltárt királysírjaiban is jelentős mennyiségeket találtak ebből a fűszernövényből, így feltehetően már több ezer évvel ezelőtt is kedvelték, és.ismerték a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait. Az idősebb Plinius a Kr. e. 1. században tett már róla említést, azóta pedig kedvelték szerelmi bájitalként és agytompító szerként is alkalmazva, mindemellett finom íze sem elhanyagolható szempont.

Gyógynövényként is sokoldalú

fertőtlenítő, nyugtató, altató, hasfogó, vértisztító, emésztésjavító, légcsőhurut-enyhítő, hangulatjavító és szélhajtó szerecsendió trópusi éghajlaton virul. Örökzöld fája akár a 20 méteres magasságot is eléri, őshazája Malajzia, de termesztik Brazíliában, Indonéziában és Nyugat-Indiában is. Ott az ősi védikus írásokban is megjelent már, hazánkban pedig 1395 körülre datálják első írásos említését. Az 1600-as évek második felében viszont már mint gyógynövény tettek rá nálunk is utalást, és Pax Corporis, avagy A test békéje című művében az 1649 és 1716 között élt Pápai Páriz Ferenc is gyógyító növényként hivatkozik rá.

Régóta használják fűszerként és gyomorproblémákra is ezt a fűszert
Régóta használják fűszerként és gyomorproblémákra is ezt a fűszertFox Photos / Getty Images Hungary

Gyomorpanaszokra kiváló

Bár egykor magát a pestist is szerecsendióval igyekeztek (mindhiába) gyógyítani, és olaja ízületi gyulladásokra és izompanaszokra lokálisan bemasszírozva ma is gyorsan a panaszok enyhülését hozza, elsősorban azonban gyomorbántalmakra ajánlott. A népi orvoslás is gyomorpanaszok ellen vetette be hagyományosan a szerecsendiót, mely valójában a 7-8 évet már elért fa termésének a magja. Ez aztán kiváló gyomorerősítő, hatékonyan oldja a gyomorgörcsöt, nyugtatja a gyomrot, de fokozza is az emésztőnedvek termelését, növeli az étvágyat, enyhíti az émelygés, a hányinger és a gyomorrontás kellemetlen tüneteit is. Elősegíti a tápanyagok gyors felszívódását, és még a tápcsatorna falára rakódott emésztetlen zsírokat is oldja.

A termés magja a fogyasztható csodaszer
A termés magja a fogyasztható csodaszerapomares / Getty Images Hungary

Máj-, epe- és vesevédő

Ismert továbbá a szerecsendió májregeneráló, vesetisztító, epetermelést fokozó, valamint mérsékelt epekőoldó hatása is. Ugyan nem kifejezetten gyógynövény, de a gyomorbántalmak enyhítése mellett leginkább ezek miatt a gyógyhatásai miatt esküsznek rá mindazok, akik nem csak ízéért fogyasztják.

Fertőtlenítő és bőrtisztító

Pedig a szerecsendió főzete kiválóan alkalmas a szájüreg fertőtlenítő öblögetésére és vele a nem kívánatos szagok elfedésére is. Ugyancsak főzete, tejjel vegyítve, a gyomorfekély és a túlzott gyomorsavtermelés orvoslására is képes. Tinktúra vagy forrázat alakjában felszíni sebek fertőtlenítésére is hatékonyan vethető be. Az arcbőr szebbé varázslására, a pattanások eltüntetésére pedig fahéjjal és mézzel kevert krémje javasolt. A 3 összetevőt egyenlő mennyiségben tartalmazó elegyet a szem és a száj kihagyásával negyed órán keresztül érdemes hatni hagyni az arcon.

Altatónak is beválik

A javallat szerint egy bögre tejben nagyjából egy teáskanálnyi szerecsendiót érdemes 3-5 percig főzni. A mézet a főzet kihűlése után szabad csak belekeverni, hogy hatóanyagai a hő hatására ne távozzanak. Az így kapott langyos esti ital szép álmokat ígér.

Igazi esti altató ital
Igazi esti altató italLiudmila Chernetska / Getty Images Hungary

Illóolajként

A ókori Róma utcáit is illatosították már a szerecsendió füstjével, de füstölőkben elsősorban Indiában a mai napig megtalálható. Kis mennyiségben illóolaja ugyanis stresszoldó hatású, hangulatjavító, és növeli a szellemi képességek hatékonyságát.

Illóolaja stresszoldó hatású, de azért vigyázni kell vele
Illóolaja stresszoldó hatású, de azért vigyázni kell veleOleksandra Yagello / Getty Images Hungary

Ennek ellenére napjainkban inkább a kozmetikai ipar hasznosítja parfümalapanyagként, noha nagy mennyiségű használata külsőleg bőrirritációt okozhat. Az illóolaj belsőleg történő alkalmazása azonban egyenesen tilos. Sőt, magának a fűszernek a használata is nagy mennyiségben mérgező lehet, és pszichikai tüneteket válthat ki.

Ha szívesen olvasol más csodatevő fűszerről is, ezt a korábbi cikkünket is szívesen ajánljuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek