A fáraók aranya: egyszerre baktérium- és vírusölő hatású ez az ősi fűszer

GettyImages-2157096488
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindenre jó, csak a halálra nem – állítja a népi bölcsesség. Egyszerre baktérium- és vírusölő hatású, gyulladáscsökkentő, de enyhíti a nőgyógyászati fájdalmakat is. Ez az apró szemű, Dél-Európában is megtermő fűszer magas timokinontartalma miatt új távlatokat nyithat a férfimeddőség kezelésében is.

Évezredek alatt halmozódott fel az a tudásmennyiség, mely a környezetünkben fellelhető gyógyfüvek, zöldségek, gyümölcsök hatásait kihasználva igyekszik a felmerülő sérülésekre és betegségekre megoldást találni. A táplálkozástudomány hátterében dolgozó kutatók az elmúlt évtizedekben ezeket a tapasztalatokat igyekeznek folyamatosan hitelesíteni vizsgálataikkal, egyre több fitokemikália jótékony tulajdonságait feltárva. 

Elképesztő belegondolni abba, hogy van olyan növény, mely az észak-afrikai sivatagokban is évről évre kivirágzik. A mákhoz hasonló termésű nigella sativa, melyet világszerte fekete köményként, hazánkban pedig leginkább kerti katicavirágként ismerünk, igazi mediterrán gyógyfű. A magházából kipergő, apró, fekete magok évezredekkel ezelőtt olyan magas értéket képviseltek gyógyhatásuk miatt, hogy a fáraók aranyának is nevezték. 

Az ókorban az áldás magvainak nevezték a kerti katicavirágot
Az ókorban az áldás magvainak nevezték a kerti katicavirágotJacky Parker Photography / Getty Images Hungary

Már a Biblia is megírta

Ézsaiás próféta is megemlékezett a fekete kömény gyógyító hatásairól az Ószövetségben, de az ókori kultúrák mindegyike varázsszerként tartotta számon, Mohamed egyenesen áldott magoknak nevezte.

Végigbogarászva azt a több száz tanulmányt, mely a hatásait vizsgálta az elmúlt hetven év során, mi sem csodálkozunk ezen. Jótékony vegyületei egyfelől az idegrendszert és a mentális állapotokat érintő betegségek tüneteinek enyhítésében játszhatnak szerepet, de a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség és a gyulladásos állapotok kezelésében is pozitív vizsgálati eredmények születtek. Rendkívül magas fitokemikália-tartalma miatt a hagyományos kemoterápiás szerekkel kombinálva képes lehet a rákellenes gyógyszerek szervezetre gyakorolt toxicitását is csökkenteni. 

A legutóbbi kutatások szerint nemcsak a női hormonális változásokra, például a menstruáció vagy a menopauza tüneteinek enyhítésére alkalmas, de a férfimeddőség egyik hatékony ellenszere is lehet, ugyanis fogyasztása a tesztoszteront termelő sejtekre, a szaporítószervekre és a nemi hormonok aktív termelődésére egyaránt jótékony hatással van.

A szaúd-arábiai Sattam Bin Abdulaziz herceg Egyetem Farmakológia Tanszékének legutóbbi kutatásai során mind az állati, mind az emberi vizsgálatok azt mutatták, hogy a nigella sativa és a timokinon alkalmas a férfimeddőség kezelésére. 

Minden ötödik párt érint a meddőség
Minden ötödik párt érint a meddőségpraetorianphoto / Getty Images Hungary

Sokféle formában nyújthat alternatív megoldást a problémákra

A meddőségi vizsgálatok a téma kényes mivolta és az elmúlt évtizedek meglehetősen szegényes szexuális edukációja miatt még mindig gyerekcipőben járnak Magyarországon. A hozzáférhető statisztikai adatok szerint a magyar párok mintegy ötödénél várat magára a kívánt gyermekáldás. Mivel az erre kézenfekvő megoldásul szolgáló lombikbébiprogramok hozzáférhetősége akár komoly anyagi terhet is róhat a reménybeli családokra, sokan keresnek alternatív megoldásokat erre az egyelőre gyógyíthatatlannak tűnő problémára – főleg, hogy termékenységi zavarok a párok jelentős részénél csak az egyik felet érintik. Azok számára is, akik nem mernek ezzel a gonddal orvoshoz fordulni, a hagyományos, népi orvoslás tudományosan alátámasztott eredményei jelenthetnek megoldást. 

A fekete kömény termése a férfimeddőség egyik gyógyszere lehet
A fekete kömény termése a férfimeddőség egyik gyógyszere lehetEnrique DÃaz / 7cero / Getty Images Hungary

Kissé kesernyés, csípős, oregánóra és kakukkfűre emlékeztető íze miatt számtalan módon felhasználhatjuk a fekete köményt. Magját élelmiszerekbe keverve fűszerezhetjük vele ételeinket: levesek, sültek, de még néhány sütemény ízletes hozzávalója is lehet. A legendás ázsiai ötfűszer-keverék egyik alkotóeleme.

Teaként is fogyaszthatjuk, egy liter forró vízhez adjunk 2-3 kávéskanálnyit belőle, majd 5-10 percnyi áztatást követően langyosan érdemes fogyasztani. Ha szükséges, inhalálhatjuk is, ez esetben sűrűbb forrázatot készítsünk, akár egy marékkal kerülhet belőle egy kisebb lábosnyi vízbe. Magjából olajat is sajtolnak, melyet szintén megihatunk, de ecsetelhetjük is vele ideg- és ízületi gyulladásos tüneteinket

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek