Te is azok közé tartozol, akik egy kis hideg vízzel felhígítják a gyógyteájukat, ahelyett, hogy forrón elkortyolgatnák? Lássuk, vajon helyesen döntesz-e, hogy nem a tűzforró italt szürcsölgeted.
Forráspont közelében kapjuk kézbe a teánkat
Egy forró italnak számos nagyszerű dolgot köszönhetünk. Például keretbe foglalhatja a napunkat, de egy délutáni tea akár kellemesen meg is törheti egy hétköznap monotonitását. De lehetőséget nyújt arra is, hogy alkoholmentesen eltöltsünk egy beszélgetős estét a barátokkal, és kedves gesztus lehet bárki felé, akinek örömet akarunk szerezni, ha meghívjuk egy forró csokira. És azt még nem is említettük, hogy milyen jó hatással van a testünkre és a lelkünkre egy csésze tea, amikor épp náthásak, betegek vagyunk.
Meglehet, hogy egy-egy ilyen alkalom kapcsán túl forrón fogyasztjuk el az italunkat. Ezt egy nemrégiben készült amerikai kutatás igazolta is. E szerint sok elvitelre alkalmas üzletben a kávét forráspont közelében, vagyis több mint 90 Celsius-fok fölött szolgálják fel, miközben a gyógyteák növekvő népszerűsége miatt egyre kevesebben hűtik a teájukat tejjel. Eltekintve attól, hogy a nagy sietségben le is forrázhatjuk magunkat, akár komoly következményei is lehetnek annak, ha nem hagyjuk kicsit kihűlni az italunkat.
Vannak, akik a nyelőcsőrák kockázatára figyelmeztetnek
Léteznek olyan elméletek és tudományos kutatások eredményeit összegző elemzések, amelyek azt bizonyítják, hogy a nagyon forró italok fogyasztása összefüggésbe hozható a nyelőcsőrákkal. Ezekkel az elsősorban megfigyelésen alapuló tanulmányozásokkal a szakemberek azt vizsgálták, hány embernél alakul ki idővel rák. Az eredmények arra utalnak, hogy a nagyon forró italok vagy a nagyon forró ételek, mint például a leves elfogyasztása, károsíthatja a nyelőcsövet. A kockázat a laphámsejtes karcinómához kapcsolódik, amely a rák egy fajtája, és a nyelőcső felső végén alakul ki.
A vizsgálatok eredményét azonban jelentősen befolyásolta annak módja, ahogyan a forró italokkal kapcsolatos kutatások nagy részét elvégezték. Iránban például, ahol nagyon gyakran tej nélkül fogyasztják a fekete teát, csupán érintőlegesen vizsgálták a kutatásban részt vevők dohányzási és alkoholfogyasztási szokásait, melyek szintén kockázati tényezői lehetnek a nyelőcsőráknak.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a nyelőcsőrák kockázata továbbra is viszonylag alacsony, függetlenül attól, hogy forrón fogyasztunk-e el valamit, vagy sem.
Az iráni tanulmányban például 2,4-szeresére nőtt a kockázat azok körében, akik rendszeresen 75 fokos italt ittak, de még ez az arány sem igazolja azt, hogy valóban kockázatos lenne a forró ital vagy étel elfogyasztása.
Ennek ellenére hasznos, ha tisztában vagyunk a nyelőcsőrák tüneteivel, ami gyógyítható, ha korai stádiumban felismerik. A betegség sokszor nem okoz tünetet mindaddig, amíg a daganat akadályt nem képez a táplálék és a folyadékok útjában, vagy nem teszi fájdalmassá a nyelést. De okozhat egyéb tüneteket is, ilyen a fulladás, a hányás, a köhögés, a megmagyarázhatatlan mellkasi fájdalom vagy a rekedt hang.
Az egyéni tűrőképesség a határ
Ami a nyelőcsőrák megelőzését illeti, nincsenek pontosan meghatározott szabályok arra vonatkozóan, hogy milyen hőmérsékletű italok vagy ételek növelik a daganat kockázatát, de ha valaki gyakran iszik forró kávét vagy teát tej nélkül, célszerű egy korty hideg vizet önteni az italba, vagy megvárni, amíg egy kicsit kihűl.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés