Vannak esetek, amikor nem szabad megvárni, amíg a sörték teljesen használhatatlanná válnak, hanem azonnal ki kell cserélni a fogkefét. Ha nem tesszük meg, akkor fogaink egészségét kockáztatjuk, és akár fertőzést is okozhat a fogkefe.
Több milliárd ember szenved szájbetegségben
Mióta használod a fogkefédet? Valószínűleg a legtöbben nem emlékszünk arra, hogy mikor bontottunk újat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly novemberi jelentése szerint azonban bölcsebben tennénk, ha jobban odafigyelnénk, és észben tartanánk a fogkefecsere dátumát. Mindezt azzal indokolták, hogy a világ népességének csaknem fele, vagyis 3,5 milliárd ember szenved valamilyen szájbetegségben.
Ennek következményeképpen az elmúlt harminc évben a szájüregi megbetegedések globális száma egymilliárddal nőtt.
Ez a szám nemcsak arról árulkodik, hogy sokan nem ügyelnek a helyes szájhigiéniára, hanem egyértelműen jelzi azt is, hogy sokan nem férhetnek hozzá a szájbetegségeket megelőző és kezelő szolgáltatásokhoz.
Ilyen gyakran kell cserélni a fogkefét
A fogkefe az első védelmi vonal az ínybetegségeket, fogszuvasodást és rossz leheletet okozó baktériumok ellen. Az egyenes és tiszta sörtékkel, valamint könnyen és kényelmesen megfogható szárral ellátott fogkefe a legjobb választás ahhoz, hogy a szánk kisebb és nehezen elérhető részeit is elérjük, és meg tudjuk tisztítani. A puha sörtéjű kefe hatékonyan eltávolítja a fogak között összegyűlt korábbi ételmaradékot és baktériumot.
Ha követjük az ajánlott napi kétszer kétperces fogmosást, megelőzhetjük a fogszuvasodást. A szájhigiénia érdekében akkor tennénk a legtöbbet, ha minden étkezés között, valamint a cukros ételek elfogyasztása után is fogat mosnánk.
A fogorvosi ajánlás szerint 3-4 havonta, vagy amikor úgy tűnik, hogy elhasználódott, vagyis a kefe sörtéi elveszítik merevségüket, meggörbülnek vagy eltöredeznek, ki kell cserélni a fogkefét.
Ugyanis az ételt és a lepedéket eltávolító sörték állapotának romlásával a fogkefe teljesen elveszíti hatékonyságát, így sokkal nagyobb eséllyel alakul ki ínygyulladás, kipirosodás és vérzés.
A fogkefe használhatóságáról az alábbi módon is meggyőződhetünk: tartsuk a fogkefét az arcunk elé, és ha azt látjuk, hogy a sörték kihajlanak oldalra, akkor új fogkefére lesz szükségünk.
Ezért jó, ha megfogadjuk az orvosok ajánlását
A fogkefe cseréjének egyik fő oka a baktériumok felhalmozódása. Ugyanis egy régi fogkefe olyan baktériumokat rejthet magában, amelyek rossz leheletet, fogágybetegséget és fogszuvasodást okozhatnak.
Amikor a fogkefe sörtéi elkezdenek lebomlani, nem tisztítják meg hatékonyan a fogakat az ételmaradéktól, a lepedéktől és a baktériumoktól, ráadásul szájpenészt is okozhatnak, ami további szájüregi fertőzésekhez vezethet.
A fogkefe állapotától függetlenül influenzaszezonban és Covid-fertőzés esetén nem kell megvárni a három-négy havonta javasolt fogkefecserét, hanem a betegség lecsengése után azonnal ki kell dobni.
Azok, akik nem így tesznek, újra megbetegedhetnek. Ínybetegség esetén pedig négy-hat hetente ki kell cserélni a fogkefét.
Így tárold helyesen a fogkeféd
A fogkefét mindig olyan biztonságos, száraz helyen tároljuk, ahol nincs esély a penész kialakulására. A szakemberek nem javasolják a fogkefesapka használatát, mert az felfogja a baktériumokat és a nedvességet.
Ha még nem szeretnénk megválni a fogkefétől, fertőtlenítsük, tegyük forrásban lévő vízbe, és hagyjuk ázni két percig, időnként keverjük meg.
A gyors tisztítás és a baktériumok eltávolítása érdekében antibakteriális szájvízbe vagy egy kis csésze hidrogén-peroxidba is beáztathatjuk a fogkefét, legalább fél órára. De a fogsortisztító pezsgőtablettákból készíthető oldat is kiválóan alkalmas a fogkefe tisztán tartására.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés